Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski dworzec znowu wystawiony na sprzedaż. Cena jest zawrotna

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Czy na kupno Dworca Nadodrze tym razem znajdą się chętni?
Czy na kupno Dworca Nadodrze tym razem znajdą się chętni? Polska Press Grupa
Dworzec Nadodrze po raz kolejny idzie pod młotek. Z poprzednich dwóch przetargów sprzed pięciu lat nic nie wyszło. Początkowo nikt nie złożył oferty. Pod koniec 2017 r. Polregio, właściciel Dworca Nadodrze, znalazł nabywcę, jednak ten wycofał się. W pierwszym przetargu cena wywoławcza wynosiła 8 mln zł. Teraz jest prawie dwukrotnie wyższa!

Jak przekazuje nam Aleksandra Baldys z biura prasowego Polregio, kwota wywoławcza wynosząca 14 366 000 złotych wynika z aktualnej wyceny majątku. Natomiast jako powód sprzedaży podaje "optymalizację posiadanego majątku pod kątem możliwości i potrzeby jego wykorzystania dla podstawowej działalności spółki, którą jest świadczenie usług kolejowej komunikacji pasażerskiej".

Dworzec Nadodrze we Wrocławiu. Co konkretnie jest do kupienia?

Do kupienia jest sam dworzec kolejowy z 1868 r., razem z wiatą i budynkiem z 1921 roku przeznaczonym do przewozu towarów. Dodatkowo inwestor otrzyma sieć wodnokanalizacyjną, pobliskie odcinki dróg i chodniki, oświetlenie zewnętrzne, a także częściowe ogrodzenie terenu. Łącznie działka na której stoi dworzec Nadodrze ma 11 919 m kw. Po zakupie przez inwestora, pasażerowie dalej będą mogli korzystać z istniejącej stacji kolejowej Wrocław Nadodrze.

Oferty można składać do 17 grudnia, do godz. 15 w Biurze Utrzymania Zasobów w Warszawie przy Kolejowej 1. Aby wziąć udział w licytacji, należy wpłacić wadium w wysokości 10 procent ceny wywoławczej. Oferty zostaną otwarte 20 grudnia, następnie odbędzie się licytacja. Prawo do pierwokupu ma miasto. Sam budynek będzie można obejrzeć 7 grudnia.

Co może powstać w budynku dworca? Możliwości jest sporo. Zarówno galeria handlowa, hotel, lofty na wynajem, lokale gastronomiczne, galeria sztuki oraz – co raczej mało prawdopodobne – centrum aktywizacji społecznej. Wokół dworca mogą pojawić się także nowe budynki, ale swoją stylistyką muszą pasować do historycznego gmachu.

Dworzec Nadodrze. Co może powstać w tym miejscu dodatkowo?

- Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie Dworca Nadodrze w dużej mierze skupia się na ochronie wartości kulturowych. Zarówno jego gmachu głównego, ale i bezpośredniego otoczenia przedpola i zieleni, która w tym obszarze się znajduje. Niezależnie od tego, ustalenia planu regulują również kwestie funkcjonalne i dyspozycje w tym zakresie. Tutaj warto podkreślić, że umożliwiają one w dużej mierze również większą aktywizację tego obszaru, jak i w zakresie samego gmachu dworca. Jest dopuszczone bardzo dużo funkcji, które mogą dodatkowo uatrakcyjnić ten obszar, również poprzez dopuszczenie mocno skomponowanej w tym gmachem nowej zabudowy, także o bogatym wachlarzu funkcjonalnymi. Dotyczą zarówno kwestii wybitnie komercyjnych, ale również potencjalnie możliwość dopuszczenia funkcji mocno społecznej. Więc tak naprawdę plan w tym zakresie jest jest bardzo elastyczny – mówi nam Przemysław Matyja, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska