Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski "Central park" otworzy się na wrocławian? Jest taka szansa

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Deweloperzy budujący bloki na Kępie Mieszczańskiej w sąsiedztwie terenów na których ma powstać park, dogadują się w sprawie dostępu do niego.
Deweloperzy budujący bloki na Kępie Mieszczańskiej w sąsiedztwie terenów na których ma powstać park, dogadują się w sprawie dostępu do niego. Gazeta Wrocławska
Deweloperzy budujący bloki w sąsiedztwie terenów, na których ma powstać park, dogadują się w sprawie dostępu do niego. Ma on być bardziej otwarty na wrocławian.

Po protestach mieszkańców osiedli na Kępie Mieszczańskiej i interwencjach w magistracie, deweloperzy budujący osiedla na wyspie dogadują się w sprawie budowy dodatkowych wejść na teren planowanego parku. Wszystko wskazuje na to, że oprócz wejścia od ulicy Mieszczańskiej będą też aleje prowadzące do niego od południa i od zachodu.

Trwająca od kilku lat batalia o utworzenie parku na Kępie Mieszczańskiej, zwanym również wrocławskim Central Parkiem, doczekała się kolejnej, tym razem pozytywnej odsłony. Przypomnijmy, że w budowie parku – finansowanej w ramach WBO – partycypują również deweloperzy budujący na wyspie. Park pozostaje na razie na etapie projektu i przed kilkoma miesiącami rozgorzał spór między mieszkańcami Kępy Mieszczańskiej i inwestorami o możliwości dostępu do terenów na których ma powstać. Sprawę komplikował fakt, że większość realizowanych inwestycji była projektowana w czasie, kiedy nikt nie myślał o stworzeniu parku, a w trakcie rozbudowy osiedli okazało się , że jedynym ogólnodostępnym wejściem jest trasa od ulicy Mieszczańskiej – wejście wschodnie. To spotkało się z ostrym sprzeciwem mieszkańców ulicy Dmowskiego, obawiających się, że wraz z budową płotów wokół nowych bloków, nie będą mieli dostępu do parku.

Deweloperzy zmieniają plany i wyznaczają nowe dojścia do parku

Jednym z deweloperów, którzy budują w sąsiedztwie przyszłego Parku Mieszczańskiego, jest ATC Development - wrocławska spółka deweloperska, realizująca na Kępie Mieszczańskiej osiedle Kępa Park. Zakończony właśnie przez tego dewelopera pierwszy
etap budowy, podobnie jak sąsiednie bloki firm Atal, Rafin, czy też będąca w trakcie realizacji inwestycja Eiffage, nie przewidywały wejścia do Parku na swoim terenie. Na etapie przekazywania działek deweloperom przez Agencję Mienia Wojskowego, teren przeznaczony aktualnie pod park od strony Dmowskiego był oddzielony nie tylko betonowym płotem, ale też drutem kolczastym.

- Rozumiemy oczekiwania mieszkańców ulicy Dmowskiego w zakresie wspólnej dogodnej trasy dostępowej do terenów zielonych znajdujących się w centrum Kępy Mieszczańskiej. Dlatego na własny koszt wytyczyliśmy ścieżkę od strony zachodniej – mówi Paweł Kleszcz, dyrektor ATC Development i jak dodaje: proponowane wejście omija trwające obecnie prace budowlane, jak również trasy wyjazdowe z garaży podziemnych. Mamy nadzieję, że to propozycja, która może stać się docelowym rozwiązaniem. Znajduje się na terenie naszej inwestycji i jest na etapie opracowywania koncepcji. Chcemy zaprojektować oraz wykonać w tym miejscu bezpieczne i bezkolizyjne wejście do parku, co z pewnością jeszcze skonsultujemy z radą osiedla oraz mieszkańcami ulicy Dmowskiego.

Jak zapewnia, nowa lokalizacja wejścia od strony zachodniej nie krzyżuje się z dojazdami do garaży. ATC Development zamierza w tym miejscu zainstalować stojaki na rowery, kosze na śmieci, jak również oświetlenie.

Dodatkowym pomysłem na dogodny dostęp do docelowego parku jest również powiększenie zaprojektowanego dojścia od strony południowej, znajdującego się na granicy inwestycji realizowanych przez Archicom oraz Eiffagea. Jako, że znajduje się ono w połowie drogi łączącej ulice Mieszczańską i Dmowskiego w przyszłości może zyskać rolę głównego, centralnego wejścia do Parku na Kępie Mieszczańskiej.

Wciąż trwa projektowanie nowego parku

Według wypracowanej koncepcji, centralna część Kępy Mieszczańskiej - dawne boisko sportowe - przeznaczona zostanie na park o charakterze typowo miejskim, z uporządkowaną zielenią (licznie nasadzonymi drzewami i krzewami), bogatą infrastrukturą (plac zabaw, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery) oraz oświetleniem. Głównym elementem ma być aleja spacerowo-biegowa, zacieniona szpalerami drzew. Część terenu pozostawiono w formie otwartej trawiastej przestrzeni, która będzie mogła spełniać różne funkcje rekreacyjne, np. można tu będzie urządzać pikniki. Park – jak podkreślono - ma być otwarty na Odrę, a co najważniejsze otwarty dla wszystkich.

Jak na razie znalazły się pieniądze na zaprojektowanie parku (w ramach WBO). Pracuje nad tym firma PM Project. Projekt ma być gotowy do końca tego roku. Mieszkańcy liczą na to, że prace przy jego budowie mogłyby ruszyć już w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska