Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławska Noc Dziadów. Muzeum Pana Tadeusza zaprosiło do współrealizacji projektu niesłyszących aktorów

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Muzeum Pana Tadeusza ożywi jeden z najważniejszych tekstów naszej literatury narodowej. Przedstawienie 2 listopada.
Muzeum Pana Tadeusza ożywi jeden z najważniejszych tekstów naszej literatury narodowej. Przedstawienie 2 listopada. Tomasz Hołod
Do artystycznego udziału w projekcie muzeum zaprosiło aktorów słyszących i głuchych. Duże zainteresowanie wydarzeniem sprawiło, że odbędzie się drugi premierowy pokaz w środę 2 listopada.

Głównym wydarzeniem projektu będzie instalacja teatralna „Serce ustało” w reżyserii Marzeny Sadochy na podstawie fragmentów „Dziadów” Adama Mickiewicza. W niezwykły w polskiej tradycji wieczór 2 listopada 2022 muzeum ożywi jeden z najważniejszych tekstów naszej literatury narodowej.

Ze względu na ogromne zainteresowanie instytucja zdecydowała się dodać drugi pokaz premierowy, który odbędzie się 2 listopada o godzinie 21.00. Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, a wejściówki do odbioru w kasach muzeum.

Instalacja w przestrzeniach muzeum to kolejna inicjatywa rozszerzająca działalność programową o wydarzenia skierowane do grup odbiorców ze szczególnymi potrzebami. Do artystycznego udziału w projekcie zaproszono aktorów słyszących i głuchych.

Oprócz premierowego przedstawienia, które będzie można obejrzeć na żywo w przestrzeni Muzeum Pana Tadeusza, zaplanowano również przygotowanie internetowej wersji wideo instalacji. Jej premiera odbędzie się pod koniec listopada. Efekt prac twórców będzie powszechnie dostępny dla widzów w całej Polsce.

Nieoczywista struktura utworu „Dziady” sprawia, że język Mickiewicza jest do dziś niesłychanie „śpiewny”. Przeniesienie go na polski język migowy realizuje niełatwą, ale niezwykle istotną potrzebę edukacyjną.

Bohaterowie Mickiewicza reprezentujący różne wymiary opisują świat jako strukturę dynamiczną, a sztukę i przyrodę odbierają w kategoriach szyfru, który trzeba odkodować. Podobnie należy odkodować język literacki na język migowy, język poezji na gesty. Czy można tekst sprzed dwustu lat przeczytać dzisiaj jako niezwykle aktualny? Postaci z „Dziadów” funkcjonują ponad tym, co ziemskie i skończone.

- Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś? Projekt zaczęłam od tego pytania, które powtarzam za Marią Janion. Jest dzisiaj brutalnie odnawialne. Myślę o tych fragmentach Dziadów blisko, jak najbliżej ludzi. Co jest dzisiaj najbliżej nas? To co zawsze - trochę bezradności i siły, na które nie mamy wpływu. Lubię ten mechanizm w człowieku, który uparcie marzy, nawet jeśli to miałoby być schronienie. Mamy gdzie się schować - twierdzi Marzena Sadocha, reżyserka Wrocławskiej Nocy Dziadów. - Myślę o barierach, które oddzielają nas tak, że nawet patrząc sobie w oczy zostaniemy daleko. O buncie, który z reguły oparty na impulsach oporu i niewygody prowadzi tylko do wyczerpania. Człowiek wyczerpany jest samotny. Wszyscy jesteśmy wyczerpani i samotni. Myślę o tym, że każde nieżywe ciało, które widzisz jest trochę twoje.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska