Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławska moneta. W czwartek oficjalna prezentacja 50 złotych z Wrocławiem [ZOBACZ]

OPRAC.:
Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Moneta "Wrocław - mała ojczyzna" o nominale 50 złotych
Moneta "Wrocław - mała ojczyzna" o nominale 50 złotych materiały NBP
W czwartek 8 lipca Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę z Wrocławiem. Moneta o nominale 50 zł nawiązuje do bogatej historii naszego miasta i została nazwana „Wrocław – mała ojczyzna”. Zostanie ona oficjalnie zaprezentowana w Centrum Historii Zajezdnia, a o postaciach i symbolach na monecie w kontekście historycznym opowie prof. Włodzimierza Suleja, konsultant merytoryczny tego przedsięwzięcia i dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

- Na rewersie monety znalazły się postacie dominikanina bł. Czesława Odrowąża i ks. Henryka Pobożnego. Książę bronił miasta przed Tatarami, a modlitwy zakonnika sprawiły, że obrona ta okazała się skuteczna - czytamy w oficjalnym opisie monety przygotowanym przez prof. Włodzimierza Suleję. - Nie są to jedyne powody ich upamiętnienia. Wraz ze swym ojcem Henrykiem Brodatym wrocławski książę nie tylko współrządził dolnośląskim księstwem, nie tylko dbał o duchowy i materialny rozwój swego dziedzictwa, lecz był także realnym pretendentem do korony. Śmierć na polu bitwy pod Legnicą przekreśliła te plany. Błogosławiony Czesław Odrowąż to patron Wrocławia, był założycielem klasztoru przy kościele św. Wojciecha i jego pierwszym przeorem. Obaj zajmują wyjątkowe miejsce w dziejach miasta - dodaje znany historyk. Na awersie monety został zamieszczony widok Ostrowa Tumskiego.

Zbliżenie na awers monety. Zobacz więcej ujęć monety z Wrocławiem w galerii zdjęć przy artykule

Moneta "Wrocław - mała ojczyzna" o nominale 50 złotych
Moneta "Wrocław - mała ojczyzna" o nominale 50 złotych materiały NBP

Jak informuje NBP bilon z Wrocławiem o nominale 50 zł będzie miał nakład do 6000 sztuk. Emisyjna cena sprzedaży to 950 złotych.

Moneta mocno nawiązuje do historii i ma przypominać, że Śląsk wraz z Wrocławiem znalazł się w obrębie państwa polskiego już u schyłku panowania Mieszka I. Wrocław, od roku 1000 stolica biskupstwa, stał się jednym z najważniejszych ośrodków miejskich monarchii piastowskiej. W broszurze emisyjnej przypomina się także najważniejsze wydarzenia historii miasta. Funkcjonowanie jako część korony czeskiej, Wrocław w państwie pruskim, a następnie niemieckim. Podkreślona została waga okresu napoleońskiego, gdy zdecydowano o zburzeniu murów miejskich i rozpoczął się rozwój przestrzenny naszej małej ojczyzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska