Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławska Kolej Aglomeracyjna rozwija się bardzo dynamicznie

RED.
Wrocławska Kolej Aglomeracyjna to dziś 394 połączeń kolejowych każdego dnia
Wrocławska Kolej Aglomeracyjna to dziś 394 połączeń kolejowych każdego dnia Materiały UMWD

W ciągu minionych trzech lat liczba pasażerów korzystających z kolei na Dolnym Śląsku podwoiła się i w tym roku przekroczy 22 mln osób

Przyszłość transportu we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku należy do kolei, dlatego samorząd województwa konsekwentnie rozbudowuje Wrocławską Kolej Aglomeracyjną, która już dzisiaj każdego dnia przewozi ok. 55 tys. pasażerów. W najbliższych latach liczba ta najpewniej się podwoi. Jak widać Dolnoślązacy przekonują się do podróżowania pociągami.

Dolny Śląsk mocno stawia na transport publiczny, który tworzy doskonałą alternatywę dla samochodów. Ostatnie 4 lata to ponad 130 nowych połączeń kolejowych w układzie aglomeracyjnym. Wrocławska Kolej Aglomeracyjna obsługuje dzisiaj prawie 20 proc. całego kolejowego ruchu pasażerskiego na Dolnym Śląsku. Istniejąca infrastruktura, potrzeby komunikacyjne stolicy regionu i jego otoczenia oraz rosnący problem zanieczyszczenia powietrza i smogu powodują, że potencjał do dalszego rozwoju kolei aglomeracyjnej jest bardzo duży.

− Budowa sprawnego systemu Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej jest naszym priorytetem. W samej aglomeracji wrocławskiej mamy około 400 kilometrów linii kolejowych komunikujących jej miejscowości. We Wrocławiu są aż 23 stacje pasażerskie. To drugi – po Warszawie – wynik w kraju. To duży potencjał, którego nie można zmarnować – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.
Jednocześnie samorząd województwa od kilku lat intensywnie pracuje nad rozwojem sieci połączeń kolejowych w całym regionie. W efekcie podejmowanych działań na przestrzeni 3 ostatnich lat liczba pasażerów korzystających z kolei na Dolnym Śląsku podwoiła się i w 2017 roku przekroczy 22 mln. W tym roku Wrocław i przedstawiciele ponad 20 podwrocławskich gmin podpisali porozumienie dotyczące dalszej rozbudowy kolei aglomeracyjnej. Gwarantuje to udział samorządów gminnych okalających stolicę regionu w finansowaniu dodatkowych połączeń. Dzięki porozumieniu także we Wrocławiu zaczyna funkcjonować Kolej Miejska jako część Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej.

− Wrocławska Kolej Aglomeracyjna to dziś 394 połączenia kolejowe każdego dnia. W ciągu czterech lat liczba ta wzrosła z 272 połączeń. Dzięki systematycznej poprawie oferty przewozowej na Dolnym Śląsku notujemy zdecydowanie najszybszy wzrost liczby pasażerów kolei w skali całego kraju – zaznacza marszałek Cezary Przybylski.

Kolej Aglomeracyjna to nie tylko nowe połączenia, ale również nowoczesny, niskopodłogowy i ekologiczny tabor oraz rewitalizowane linie kolejowe. Na dolnośląskich trasach jeżdżą już najnowsze, pięcioczłonowe Impulsy, a siatka połączeń systematycznie się rozwija. To wszystko sprawia, że Wrocławska Kolej Aglomeracyjna nie jest już jedynie planem, ale realną alternatywą komunikacyjną dla mieszkańców regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska