Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławska kamienica jak dzieło sztuki. Wnętrze zachwyca malowidłami. Zobaczcie zdjęcia przed i po remoncie

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wnętrze tej wrocławskiej kamienicy przeszło ogromną przemianę z ruiny w dzieło sztuki! Zobacz, jak wyglądała przed renowacją, a jak prezentuje się teraz!
Wnętrze tej wrocławskiej kamienicy przeszło ogromną przemianę z ruiny w dzieło sztuki! Zobacz, jak wyglądała przed renowacją, a jak prezentuje się teraz! Pracownia Konserwacji Zabytków - Piotr Pelc
Przemiana tej wrocławskiej kamienicy w zachwycające dzieło sztuki trwała zaledwie 7 miesięcy. Tak prezentują się dziś wnętrza zabytkowego budynku. Zobaczcie jak wyglądały przed remontem.

Ta wrocławska kamienica, choć z zewnątrz może wyglądać niepozornie, to prawdziwe dzieło sztuki. Renowacja trwała tylko 7 miesięcy, a efekty są powalające.

Wspólna walka o kamienicę przyniosła niesamowite efekty

Wrocławskie Nadodrze słynie z zabytkowej architektury, która wymaga sporej pracy. Na szczęście trafiają się ludzie, którym los zabytków nie jest obojętny. Wnętrze kamienicy przy ul. Pomorskiej 27 było w opłakanym stanie, do czasu aż konserwacją zajęli się ludzie z pasją. Zaczęło się od inicjatywy Filipa Heliasza, który odkrył to miejsce i skontaktował się z Pracownią Konserwacji Zabytków Piotra Pelca. W pomoc nad remontem zaangażowali się także mieszkańcy wspólnoty. Trzeba przyznać, że odmalowana klatka schodowa prezentuje się przepięknie.

- Po blisko siedmiu miesiącach prac zakończyliśmy bardzo ważny dla mnie projekt, konserwację sieni klatki schodowej przy ul. Pomorskiej. Dziękuję serdecznie wszystkim osobom biorącym udział w tej inicjatywie i współpracownikom - pisze Piotr Pelc.

Ratowanie zdobień w kamienicy - w ruch poszedł skalpel!

Budowlany remont klatki nie uwzględniał wnikliwej renowacji, jednak konserwatorzy chcieli zachować jak najwięcej z oryginalnych elementów zdobień. Badania stratygraficzne określiły liczbę warstw farby na zabytkowych polichromiach. Udało się je odzyskać, analiza pokazała, że były zamalowywane cyklicznie od kilkudziesięciu lat.

Oczyszczenie malowideł było niezwykle czasochłonne i trudne, przemalowania trzeba było usuwać skalpelem. Ściany klatki schodowej były w kiepskim stanie. Sama konserwacja, podklejenie i wzmocnienie polichromii oraz osłabionych tynków też nie należało do łatwych. Ciężka praca przyniosła jednak efekty.

– Retusze wykonujemy farbami olejnymi, dzięki nim można uzyskać delikatne przejścia tonalne, których nie brakuje na polichromiach przy Pomorskiej, co więcej, są zgodne z pierwotną techniką wykonania – pisze Piotr Pelc.

A Wam jak podoba się efekt końcowy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska