Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy radni darują restauratorom miliony złotych

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Koronawirus i zamknięte lokale gastronomiczne na wrocławskim rynku.
Koronawirus i zamknięte lokale gastronomiczne na wrocławskim rynku. Tomasz Hołod / Polska Press
Wraz z wejściem w życie przepisów umożliwiających samorządom zwolnienie lub odroczenie płatności tzw. „korkowego”, czyli koncesji za sprzedaż alkoholu, władze Wrocławia chcą zwolnić branżę gastronomiczną z wnoszenia drugiej transzy tej opłaty za ten rok.

Wszystko wskazuje na to, że projekt uchwały przygotowanej przez klub prezydenta Jacka Sutryka zyska poparcie opozycyjnych radnych.

Przygotowana została uchwała zwalniająca ich z opłaty majowej, czyli drugiej transzy „korkowego” – mówi Michał Młyńczak, radny z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa.

Oświadczenia, głosowanie, opinia wojewody

Przedsiębiorcy musieli zgodnie z przepisami złożyć oświadczenia o wysokości sprzedaży alkoholu i opłacenie pierwszej transzy do 31 stycznia. Ci, którzy z góry zapłacili za cały rok, mogą liczyć na zwrot 1/3 tej kwoty.

Projekt uchwały przygotowany przez radnych Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa głosowany będzie podczas czwartkowej sesji (18 lutego). Następnie oceni go Wojewoda Dolnośląski. Z zapowiedzi przedstawicieli największego klubów opozycyjnego w radzie wynika, że opowiedzą się z ulga finansową dla branży gastronomicznej, a to wystarczy, by ją przeforsować

Pomoc dla gastronomii nie budzi żadnych wątpliwości, także tu na pewno zagłosujemy na tak – deklaruje Michał Kurczewski, przewodniczący Klubu Radnych PiS.

Z pomocy miasta skorzystać będą mogli właściciele około tysiąca lokali gastronomicznych, restauracji i barów we Wrocławiu.

Dzięki miejskiej uchwale oszczędzą około 2 mln złotych – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

To kolejny element „covidowej” pomocy we Wrocławiu

Na styczniowej sesji Rady Miejskiej przedłużono zwolnienia od podatku od nieruchomości dla właścicieli firm i organizacji pozarządowych. Pomoc będzie kontynuowana na dotychczasowych warunkach do końca czerwca 2021 r. Łączna kwota zwolnień w 2020 roku to ok. 17 mln zł. A to tylko jeden z elementów Wrocławskiego Pakietu Pomocowego.

Przedsiębiorcy cały czas mogą korzystać z odroczeń i rozłożenia na raty należności wobec miasta. Chodzi zarówno o zobowiązania podatkowe, jak i cywilnoprawne, np. płatności za lokale komunalne czy dzierżawę terenu. U zarządców: ZZK i Wrocławskich Mieszkań można ubiegać się także o obniżenie czynszu za lokale użytkowe nawet o 80 procent. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

Na razie łączna pomoc w ramach Wrocławskiego Pakietu Pomocowego dla biznesu przekroczyła już 20 milionów złotych. Skorzystało z niej 2 tysiące firm.

W ubiegłym roku Wrocław przeznaczył na pomoc dla przedsiębiorców, mieszkańców, klubów sportowych, artystów i organizacji pozarządowych, a także na działania mające na celu zmniejszenie skutków pandemii koronawirusa około 100 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska