Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławianie domagają się całorocznego lodowiska. Dziś pikietowali w centrum (ZDJĘCIA)

Paweł Relikowski
Około 100 osób protestowało w niedzielę we Wrocławiu. Domagają się, by w mieście funkcjonowało całoroczne lodowisko. Ich zdaniem Wrocław jest jedynym miastem Europy, które liczy ponad 500 tys. mieszkańców i nie ma czynnego takiego obiektu. A przykład o wiele mniejszego miasta, gdzie bez problemu pojeździmy na łyżwach przez cały rok mamy po sąsiedzku, zaledwie 100 km stąd - a mowa o Opolu.

- Całoroczne lodowiska funkcjonują w większości dużych miast w Polsce i potrafią przynosić zyski – mówią organizatorzy niedzielnej pikiety.

O godzinie 13 pod Narodowym Forum Muzyki zebrała się grupa około stu osób, które pikietowały i domagały się od władz miasta przywrócenia w stolicy Dolnego Śląska całorocznego lodowiska, czyli takiego, które funkcjonuje przynajmniej 8 do 10 miesięcy w roku.

- Projekty tego typu składaliśmy wielokrotnie, ale za każdym razem słyszeliśmy, że nie ma zbyt wielu sukcesów w hokeju, ani chętnych na łyżwy przez cały rok – mówi Paweł Grzyb aktywista i zapalony łyżwiarz. - Ale przecież obowiązkiem miasta jest wspieranie nie tylko dyscyplin, które przynoszą kokosy - dodaje. - A jak mamy odnosić zwycięstwa, kiedy nie możemy trenować? - zauważa.

Miasto oddało wszystkie sportowe obiekty firmie Spartan, która halę Orbita przeznaczyła tylko i wyłącznie dla dyscyplin typu koszykówka, siatkówka albo piłka ręczna. Często też wynajmuje salę na potrzeby imprez masowych, takich jak koncerty. - A przecież wcześniej funkcjonowało tam pełnowymiarowe lodowisko - zwracają uwagę organizatorzy protestu. Dla łyżwiarzy zostało malutkie lodowisko komercyjne, czynne tylko w sezonie zimowym.

Protestujący wyliczali, że w Łodzi nie ma pierwszoligowej drużyny hokejowej ale jest Bombonierka, w Poznaniu również nie ma pierwszoligowej drużyny i jest Chwiałka, w Warszawie Torwar, w Gdańsku hala Stoczniowiec w Bydgoszczy, Toruniu, Szczecinie, Opolu i wielu innych miastach również są całoroczne lodowiska.

W mieście mamy cztery młodzieżowe drużyny hokejowe, klub łyżwiarstwa figurowego Axel. Wszyscy oni muszą jeździć na komercyjnych lodowiskach gdzie często jakość lodu uniemożliwia profesjonalny trening, albo mają do dyspozycji tylko niewielką część lodowiska.

Robert Heizig ekstremalny, wyczynowy łyżwiarz z Opola, który wspiera protestujących, jest zaskoczony wrocławskimi cenami wynajmu tafli, w porównaniu z Opolem są one dwudziestokrotnie wyższe, taka sytuacja zabija ten piękny sport w mieście, które szczyciło się zorganizowaniem World Games.

ZOBACZ TAKŻE:

Niedziela to Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Gdzie we Wrocławiu najczęściej dochodzi do wypadków? Od niedawna możemy dosyć precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, a nawet nakreślić mapę tzw. czarnych punktów na wrocławskich ulicach. Wszystko dzięki współpracy policji i urzędu miejskiego, która doprowadziła do powstania mapy wypadków i kolizji na bazie mapy geoportalu. Duża ilość danych powoduje, że mapa nie zawsze jest czytelna. Prezentujemy najniebezpieczniejsze miejsca we Wrocławiu według danych za I i II kwartał 2019 roku. Tutaj dochodzi do największej liczby kolizji i wypadków - tym razem stosujemy terminologię policyjną, która przewiduje, że wypadek odnotowywany jest wówczas, gdy ranny trafił do szpitala na leczenie. W języku polskim definicja wypadku jest znacznie szersza i w wielu zdarzeniach odnotowanych tutaj jako kolizje byli ranni, którym udzielano pomocy na miejscu zdarzenia.ZOBACZCIE NA KOLEJNYCH SLAJDACH, KTÓRE MIEJSCA WE WROCŁAWIU LEPIEJ OMIJAĆ LUB ZACHOWAĆ TAM WYJĄTKOWĄ OSTROŻNOŚĆ

Wrocław: Czarne punkty na mapie wypadków i kolizji (NAJNOWSZE DANE)

Kozanów, Maślice, a może Huby. A jeśli już znamy osiedle, to przy których ulicach mieszka najwięcej ludzi, zastanawialiście się kiedyś nad tym. Odpowiedź można znaleźć na mapach udostępnianych przez urząd miejski, które podają zagęszczenie ludności na danym terenie i orientacyjną liczbę ludności z poszczególnych miejscach. Gdzie we Wrocławiu mieszka najwięcej osób i zagęszczenie na 1 km2 jest bardzo duże. Zobaczcie konkretne miejsca na mapach, czy znajdziecie swoją ulicę i blok? Kolejne miejsce opisujemy osiedlami, choć nie zawsze pokrywają się one idealnie z ich granicami - sugerujemy się największą gęstością zaludnienia, dlatego w opisie, dla lepszego rozeznania, wskazujemy graniczne ulice.PRZEJDŹ DO KOLEJNYCH SLAJDÓW

Najbardziej zaludnione części Wrocławia. Sprawdź zagęszczeni...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska