Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław z lotu ptaka. Zobacz stolicę Dolnego Śląska z innej niż zwykle perspektywy. Niezwykłe zdjęcia!

Janusz Życzkowski
Janusz Życzkowski
Wideo
od 16 lat
Wrocław z lotu ptaka prezentuje się wyjątkowo majestatycznie. Szczególnie w ostatnich dniach wakacji. Stolica Dolnego Śląska zdaje się cierpliwie czekać na pierwsze dni jesieni. Zapraszamy Was w podróż nad dachami Wrocławia. Dziś centrum, ale w przyszłości będziemy prezentować w ten sposób kolejne zakątki naszego miasta.

Wrocław z lotu ptaka

Panoramy Wrocławia widziane z perspektywy lotu ptaka wyglądają obłędnie. Takie spojrzenie na miasto pozwala nam dostrzec szczegóły i elementy, które na co dzień są ukryte dla naszych oczu. Dziś zabieramy Was w podróż po centrum. Na filmie i zdjęciach możecie podziwiać m.in.:

  • Rynek,
  • pl. Solny,
  • pl. Kazimierza Wielkiego,
  • Stare Miasto.

Z góry widać więcej, czyli dlaczego wrocławski Rynek jest... krzywy?!

Rynek we Wrocławiu jest starannie zaplanowanym prostokątem o wymiarach 213 na 178 metrów. Jego pierzeję stanowi aż 60 kamienic.

Spacerując po nim, bardziej spostrzegawczy zauważą iż odległości, między jego centralną zabudową, a pierzejami bocznymi, są po prostu różne. Dopiero z lotu ptaka widać, że doszło do swoistego "przesunięcia". Na przykład narożnik wewnętrznej zabudowy od strony ulicy Oławskiej i Świdnickiej leży znacznie bliżej linii pierzei, a narożnik od strony placu Solnego - znacznie dalej.

Czytaj też: Tajemnicze miejsca Dolnego Śląska - zobacz je koniecznie

Zabieg polegający na takim ukośnym poprowadzeniu linii zabudowy zrobiono we Wrocławiu nie tylko budując główny plac miejski.
Skośnie usytuowany jest także kościół św. Elżbiety.

- Wspaniałą diagonalę, czyli linię ukośną widać, jak spojrzymy na położenie pl. Solnego, Rynku i Nowego Targu. Fascynujące jest także poprowadzenie linii pomiędzy ważnymi budowlami: od kościoła św. Wojciecha, przez kościół Marii Magdaleny i wieżę ratuszową. To nie może być pomyłka. Budowali to z dokładnością do 30 centymetrów. Jestem więc przekonany, że to było zaplanowane - wyjaśniał na łamach "Gazety Wrocławskiej" już w 2021 roku prof. Rafał Eysymontt, historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. - To nie jest przypadkowe. Jest to rzecz zaplanowana z dwóch powodów. Uważam, że chciano wykształcić większy plac handlowy. Wrocław jest miastem bardzo pięknie zabudowanym, a to "przekoszenie" jest charakterystyczne. Moim zdaniem było to od początku zaplanowane. Ten skos powstał dlatego, żeby zrobić dynamikę, zdynamizować linie zabudowy - przekonuje naukowiec.

Panoramy Wrocławia widziane z perspektywy lotu ptaka wyglądają obłędnie. Takie spojrzenie na miasto pozwala nam dostrzec szczegóły i elementy, które na co dzień są ukryte dla naszych oczu.

Wrocław z lotu ptaka. Zobacz stolicę Dolnego Śląska z innej ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska