Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław wyda 90 mln na Stadion Olimpijski i nowy basen

Bartosz Józefiak
Bartosz Józefiak/ Gazeta Wrocławska
Władze Wrocławia chcą odnowić zabytkowy Stadion Olimpijski przed World Games 2017. Na remont obiektu wydamy prawdopodobnie 40 milionów złotych, choć droższe warianty zakładają remont nawet za 120 milionów złotych. Takie plany przedstawił podczas konferencji z przedstawicielem ministerstwa sportu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Jednak y tak się stało jest jeden podstawowy warunek: w skład World Games muszą wejść wyścigi żużlowe, które już teraz, wraz z futbolem amerykańskim, można oglądać na wrocławskim Stadionie Olimpijskim. - Chcielibyśmy, żeby żużel był dyscypliną podczas imprezy w 2017 roku - obiecuje Dutkiewicz.

Zbudowany w 1928 roku Stadion Olimpijski od dawna potrzebuje odnowy. Wymiany na pewno wymagają trybuny, przydałoby się także nowe światło i szatnie dla zawodników. Czy 40 milionów złotych wystarczy?

- To zarazem dużo i mało - uważa Jerzy Pękalski, dyrektor Młodzieżowego Centrum Sportu, Hippiki i Rekreacji we Wrocławiu.
- Zależy, jakie sporty chcielibyśmy wprowadzić na stadion. W takiej wersji, jaką mamy teraz, ta kwota może wystarczyć. Gdybyśmy chcieli znacznie zwiększyć możliwości stadionu, na przykład dodając zaplecze pozwalające na organizację koncertów, może okazać się, że to za mało.

Stadion Olimpijski jest zabytkiem, a więc zgodę na wszelkie zmiany na nim musi wyrazić konserwator. - Stawia on duże wymagania. Przydałaby się większa elastyczność - twierdzi Zdzisław Paliga, kanclerz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. - Starsze obiekty olimpijskie w Berlinie czy Londynie zostały wyburzone do ziemi i wybudowane na nowo. Tamtejszym konserwatorom to nie przeszkadzało. Według mnie nasze podejście jest mało racjonalne - podkreśla.

Dariusz Szczyrbuła z miejskiego biura konserwatora zabytków zapewnia jednak, że nie chodzi o blokowanie prac ot tak, dla zasady. - Ale jest to obiekt wpisany do rejestru zabytków - przypomina. - Architektura zewnętrzna, wieża zegarowa muszą zostać zachowane. Stadion nie powinien ulec rewolucyjnemu przekształceniu. Potrzebny będzie kompromis każdej ze stron - uważa.

Drugą wielką inwestycją, która ma powstać do World Games w 2017 roku, jest nowy basen olimpijski. Miałby zostać zbudowany na terenie AWF, w miejscu zniszczonego basenu odkrytego. Uczelnia i magistrat liczą, że do inwestycji dołoży się ministerstwo sportu. Obiekty tego typu mogą dostać do 70 proc. dofinansowania z resortu. Basen ma mieć długość 50 metrów. Koszt jego budowy miasto szacuje na 50 milionów złotych.

- Chcielibyśmy, żeby obiekt spełniał wymogi międzynarodowej federacji pływackiej. To ma być pływalnia, na której będzie można rozgrywać zawody rangi światowej i przygotowywać pływaków do igrzysk olimpijskich - zapowiada kanclerz AWF. - Marzy nam się wbudowanie aparatury badawczej, która pozwoli analizować przebieg treningów.

Co zostanie z tych pomysłów, na razie pozostaje zagadką. Grupa robocza złożona z pracowników urzędu i centrum sportu ma spotkać się dziś, by ustalać szczegóły przyszłości stadionu. W magistracie tworzony jest zespół, który zajmie się przygotowaniami do World Games 2017. - Dokładne plany powinniśmy poznać w 2013 roku - twierdzi rzecznik prasowy magistratu Paweł Czuma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska