Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław stanie się samorządową stolicą Polski

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Pracownicy samorządów spotkali się, by wymienić doświadczenia. Kilkadziesiąt paneli i konferencji było też okazją do poszerzenia wiedzy. Kongres, który zakończył się wczoraj, to również jeden z kamieni milowych, które sprawią, że Wrocław stanie się samorządową stolicą kraju.

Kongres Zarządzania Administracją Samorządową, który odbywał się 4 i 5 czerwca, był okazją do spotkania i poszerzenia wiedzy przez pracowników samorządów. Organizatorzy podkreślali, że spośród wielu konferencji i spotkań samorządowych ich kongres wyróżnia się tym, że jest adresowany do średniej i wyższej kadry zarządzającej: - To grupa ludzi, którzy sprawiają, że administracja działa jak naoliwiony mechanizm. Oni administrują administracją. Są to sekretarze miast, dyrektorzy IT, dyrektorzy kadr, ludzie zarządzający centrami usług wspólnych, infrastrukturą urzędu. Ci ludzie, zwykle pomijani w ofertach konferencyjnych, tutaj mogą wymienić się doświadczeniami, opowiedzieć sobie, jak konkretne sprawy czy kwestie rozwiązywane są np. w Poznaniu, Wrocławiu czy w jakiejś gminie wiejskiej – mówi Janusz Król, redaktor naczelny Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” i organizator wydarzenia.

Dla blisko 400 uczestników, którzy z całej Polski przyjechali do Wrocławskiego Centrum Kongresowego – Hali Stulecia, przygotowano kilkadziesiąt paneli i konferencji w ramach kilku ścieżek tematycznych: seminarium sekretarzy, komunikacja z mieszkańcami i promocja samorządów, kadry i prawo pracy, IT w samorządzie, zarządzanie infrastrukturą urzędu i mieniem komunalnym.

Ci ludzie, zwykle pomijani w ofertach konferencyjnych, tutaj mogą wymienić się doświadczeniami

Impreza zorganizowana we Wrocławiu wyrosła z Ogólnopolskiego Seminarium Sekretarzy i jest początkiem większego zamierzenia: - Mamy ambicję razem z władzami Wrocławia, stworzyć tutaj stolicę polskiej samorządności. We Wrocławiu odbywa się ważny Kongres Regionów – spotkanie polityczno-strategiczne prezydentów miast. My zrobiliśmy ten kongres dla tej średniej i wyższej kadry zarządzającej. W ten sposób we Wrocławiu będą co roku spotykały się dwie najważniejsze grupy samorządowe – zapowiada Janusz Król.

Czy samorządy w ogóle są istotne dla zwykłego mieszkańca kraju? Redaktor naczelny „Wspólnoty” nie ma wątpliwości: - Dzisiaj idziemy po Wrocławiu, po Poznaniu czy Stoczku Łukowskim, jak po normalnym zachodnim mieście. Nie widzę różnic między Mediolanem i Wrocławiem. To nie jest zasługa żadnego polityka ani z AWS-u, ani z SLD, ani z PiS-u, ani z PO. To jest robota tych ludzi, którzy zostali radnymi, burmistrzami, którzy sformułowali strategię oraz robota tych, którzy są dzisiaj tutaj, którzy potrafili zarządzać procesami społecznymi, inwestycyjnymi, administracyjnymi – podkreśla szef „Wspólnoty”. Król dodaje, że samorządy są ważne także dlatego, iż dzięki nim każdy Polak może spokojnie żyć, pracować, zajmować się swoimi sprawami, wiedząc, że jego otoczeniem opiekują się osoby, które się na tym znają.

Kongres Zarządzania Administracją Samorządową został zorganizowany przez spółkę Municipium SA, wydawcę Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, które zostało założone przed pierwszymi wyborami samorządowymi w 1990 r.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska