Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Stadion na Pilczycach rośnie jak na drożdżach (ZDJĘCIA)

Marcin Rybak
FOT. PAWEŁ RELIKOWSKI
Na budowie wrocławskiego stadionu trwa montaż stalowej konstrukcji dachu, wykańczane są pomieszczenia pod trybunami... O tym, co się dzieje na naszej arenie na Euro 2012, pisze Marcin Rybak

Ponad 700 osób pracuje na placu budowy wrocławskiego stadionu. Jak zapewnia Maciej Nowaczyk z firmy Wrocław 2012, nie ma żadnych obaw, że prace nie zakończą się w terminie, czyli do 30 czerwca.

W tej chwili robotnicy montują stalową konstrukcję dachu. Trwają też prace wykończeniowe pomieszczeń znajdujących się pod trybunami areny. Stawiane są ściany działowe, montowane instalacje, m.in. elektryczna, wentylacyjna, klimatyzacja.

Montowana jest też specjalna instalacja doprowadzająca do niektórych pomieszczeń tzw. wodę lodową. To przygotowania do uruchomienia pod trybunami stadionu tzw. centrum kolokacyjnego, czyli po prostu magazynu dla serwerów komputerowych.

Jest wiele firm zainteresowanych wstawianiem serwerów do takich centrów. Stadion liczy na spore zyski z wynajmowania pomieszczeń. Poszukiwany jest partner, który obsługiwał będzie stadionowi magazyn dla wielkich komputerów. Pomieszczenia muszą być jednak wcześniej odpowiednio przygotowane i wyposażone m.in. w urządzenia chłodzące.

Prace wykończeniowe toczą się też w tzw. zachodniej fasolce. To jeden z czterech budynków z pomieszczeniami na wynajem, które wbudowane są w trybuny stadionu.

Ową zachodnią fasolkę dobrze widać na internetowej kamerze, przez którą każdy może oglądać budowę stadionu. Łatwo zwrócić uwagę na fragment betonowej konstrukcji zasłonięty folią. To jest właśnie wykańczana w tej chwili fasolka.

Tuż obok znajdować się będzie klub biznesowy. Tutaj też trwają prace wykończeniowe. Pod trybunami wokół całego stadionu prowadzić ma tzw. promenada. Z niej kibice wchodzić będą na stadion. Na promenadzie zaprojektowano kioski z kanapkami, hot dogami czy hamburgerami. Wiele z tych kiosków jest już zbudowanych. Do niektórych została nawet doprowadzona instalacja elektryczna i montowane są gniazdka.

Jak się dowiedzieliśmy, w najbliższym czasie spółka Wrocław 2012 ma zamiar ogłosić przetarg na firmę, która zajmie się gastronomią na stadionie. To ona zajmie się prowadzeniem kiosków na promenadzie stadionu. Urządzi też restaurację w jednym z budynków pod trybunami. Będzie też prowadzić dwie wielkie kuchnie na potrzeby lóż dla VIP-ów i klubu biznesowego.

O ile restauracja działać będzie cały czas, to kuchnie dla lóż i klubu będą serwować posiłki tylko w czasie imprez organizowanych na stadionie.

Gotowa jest już jedna trzecia stalowej konstrukcji dachu i elewacji. Całość ma być gotowa w kwietniu. Prace prowadzą specjaliści z czeskiej firmy należącej do generalnego wykonawcy stadionu, czyli niemieckiej spółki Max Bögl. Przypomnijmy, że elewacja areny to membrana z włókna szklanego pokrytego teflonem.

Będzie wykonana przez węgierską firmę Graboplan, doświadczoną w produkcji materiałów dla obiektów sportowych. Wyprodukowała m.in. materiał pokrywający kopułę stadionu w Busan w Korei Południowej. W 2002 roku na mistrzostwach świata Polska przegrała na tej arenie z gospodarzami turnieju.

W najbliższych tygodniach Graboplan dostarczy do Wrocławia próbki kilku różnych wersji membrany na elewację. Jej montaż zacznie się na koniec budowy, gdy gotowa będzie stalowa konstrukcja areny.

Wokół stadionu budowana jest tzw. esplanada, czyli spacerowa promenada, z której kibice wchodzić będą na arenę. Spory fragment jest już zbudowany od strony ulicy Lotniczej. Na esplanadzie zaprojektowano też kioski gastronomiczne. Są już budowane na gotowym fragmencie całej konstrukcji.

Skończona jest też betonowa konstrukcja trzypoziomowego parkingu obok stadionu. W tej chwili zaczęły się tam prace wykończeniowe i porządkowe.

W marcu na trybunach areny powinny pojawić się pierwsze krzesełka. Docelowo będzie ich ponad 40 tysięcy. W tej chwili trwa ich produkcja.

Również w najbliższym czasie zostanie wybrana firma, która zajmie się najważniejszym elementem areny, murawą.

Jak pisaliśmy niedawno w "Gazecie Wrocławskiej", kontrakt podpisze jedna z trzech firm: niemiecka, austriacka lub holenderska. Wszystkie mają doświadczenie w budowie muraw na największych stadionach świata. Taka murawa to skomplikowana konstrukcja, specjalnie nawadniana i ogrzewana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska