Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Sprawdź gdzie wypoczniesz tej wiosny

Jarosław Garbacz
Wrocławskie Partynice od lat kojarzone były głównie z konnymi gonitwami. Teraz ma być inaczej
Wrocławskie Partynice od lat kojarzone były głównie z konnymi gonitwami. Teraz ma być inaczej Mikołaj Nowacki
Ciepły, wiosenny weekend zachęca do wyjścia z domu. Przybywa miejsc, w których warto spędzać czas.

To ma być jeden z najcieplejszych weekendów tej wiosny. Na niedzielę synoptycy zapowiadają 17 stopni Celsjusza. Trudno wymarzyć sobie lepszą pogodę na rozpoczęcie sezonu na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych na Partynicach. Bomba pójdzie w górę o godz. 12, a wstęp dla wszystkich jest bezpłatny.

Oprócz wyścigów konnych, będą pokazy tresury psów i masa konkursów, podczas których rywalizować z galopującymi końmi będą mogli nawet... rowerzyści.

- Z chęcią przywitam wszystkich, nie tylko miłośników koni. Niedziela to będzie jednak tylko preludium do bogatego sezonu - zaprasza Monika Słowik, szefowa wrocławskiego toru. W tym roku, na Partynicach, odbędą się m. in. mistrzostwa Polski stylu western, zawody pucharu świata w ujeżdżeniu i halowego pucharu Polski w skokach przez przeszkody.

Ale Partynice chcą kusić nie tylko końmi. Od tego roku mają być jednym z ulubionych miejsc rekreacji wrocławian. Temu ma służyć m.in. odnowienie ścieżek dla spacerowiczów i rowerzystów.
Są już pierwsze pomysły organizowania tutaj koncertów. To wzorem Warszawy, gdzie muzyczne imprezy z powodzeniem od lat organizuje Służewiec.

Partynice są też jednym z niewielu torów w Europie, czynnych przez cały tydzień. Dzięki temu mają szansę stać się zieloną oazą spokoju i rekreacji dla wszystkich wrocławian.

Tor wyścigów, mimo swojego coraz bogatszego zaplecza, jako miejsce rekreacji ma już we Wrocławiu sporą konkurencję. Coraz większym magnesem stają się pod tym względem okolice Hali Ludowej.

Ostatnio, głównie dzięki multimedialnej fontannie na pergoli, która rok temu biła rekordy popularności. W tym roku sezon zacznie się tu już w przyszłym tygodniu, 1 maja.

1 maja znów zagra fontanna na wrocławskiej pergoli. Pierwszy pokaz o godz. 21

Inauguracyjny pokaz zaplanowano na godz. 21. Tego dnia zaprezentowany będzie program "Piękna i bestia". Całkowicie nowy pokaz, związany z Euro 2012, zobaczymy dzień później, 2 maja, o godz. 21. Z kolei 3 maja tematem przewodnim ma być Solidarność. Później pokazy odbywać się będą co weekend od godz. 10 do 22 (od godz. 18 ze światłami).

Kusi i urzeka także park Szczytnicki, jeden z najstarszych w Europie. Sporo wrocławian uprawia tu jogging, nordic walking, biega z psami, a dzieci bawią się na kilku placach zabaw. Będzie jeszcze lepiej. - Chcemy wyremontować najstarszą część parku, przy al. Różyckiego - mówi Mieczysław Popławski, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Z parkiem Szczytnickim rywalizuje mniejszy, ale nie mniej atrakcyjny, park Południowy. Od maja do września organizowane są tu pikniki, festyny i kameralne koncerty pod pomnikiem Chopina, a w weekend nad stawem i na polanach wypoczywają tłumy mieszkańców.

W parku Wschodnim, przy ul. Krakowskiej, zrelaksują się zwłaszcza wędkarze. To jedyny park, w którym można łowić ryby, w przepływającej tamtędy rzece Oława. W parku Wschodnim można też rozpalić grilla przy stawie.
Za kilka lat, na listę pięknych parków miejskich będzie można wpisać też park Tysiąclecia, powstający między Nowym Dworem a Żernikami. To tam wolny czas będą mogli spędzać mieszkańcy zachodnich osiedli.

Dawkę adrenaliny zdobędziemy, wybierając się na wycieczkę do parku linowego na wyspie Opatowickiej. Tegoroczny sezon ruszył tam już dość dawno, 1 kwietnia. Chętni do spacerów po "małpim gaju" mają do wyboru siedem tras o różnym poziomie trudności. Na linach zawieszonych na wysokości od 2 do 17 metrów jest do pokonania prawdziwy tor przeszkód.

Współpraca MAT

Wrocławianin będzie miał gdzie odpocząć
Z Piotrem Mazurem, dyrektorem biura Sportu, Turystyki i Rekreacji w urzędzie miejskim, rozmawia Jarosław Garbacz

Myślicie o zapewnieniu mieszkańcom nowych miejsc do odpoczynku i rekreacji?
Mamy wiele pomysłów. Jednym z najważniejszych jest zainwestowanie we Wrocławski Tor Wyścigów Konnych. Świetna lokalizacja: blisko autostrady, powoduje, że miejsce ma same atuty, by stać się centrum rekreacyjnym tej części miasta.

A co z pozostałymi osiedlami Wrocławia?
Chcemy też możliwie blisko centrum stworzyć stałe miejsce rozrywki, wzorem tymczasowo stojącego na pl. Społecznym Lunaparku. Idea jest taka, by w jedno miejsce ściągały zamiennie różnego rodzaju parki rozrywki i rekreacji. Za kilkanaście lat miejscem do rekreacji stanie się też powstający między Żernikami a Nowym Dworem park Tysiąclecia.

A może warto odnowić istniejące już kiedyś, a teraz zapomniane miejsca?
Miasto już wydzierżawiło teren kąpieliska na Oporowie, gdzie powstaną korty, boiska i basen, zrewitalizowane zostanie oczko wodne. Również na ul. Skarbowców chcemy w najbliższym czasie tchnąć nowe życie w istniejące obiekty sportowo-rekreacyjne. JAG

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska