Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Spalony wrak straszy przy Rynku (ZDJĘCIA)

Maciej Kołtuniewicz
Spalony wrak straszy mieszkańców przy Rynku
Spalony wrak straszy mieszkańców przy Rynku fot. Maciej Kołtuniewicz
Wrak spalonego samochodu zalega na podwórku sąsiadującym z południową pierzeją Rynku oraz ulicą Ofiar Oświęcimskich. Samochód jest w bardzo złym stanie, uszkodzenie podwozia zaś utrudnia jego usunięcie przez odholowanie.

Samochód osobowy zajął się od podpalonych ponad dwa tygodnie temu śmietników. Uszkodzone zostały wówczas trzy auta, jednak tylko to jedno spłonęło doszczętnie. Jak mówią mieszkańcy kamienic dookoła podwórka, właściciel pojazdu czeka na działania ubezpieczyciela samochodu. Usuwanie wraku jest utrudnione ze względu na to, że stopiły się opony oraz koła pojazdu.

Ustawa o Prawie o Ruchu Drogowym stwierdza, że „pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza".

Niezależnie od stanu pojazdu, Straż Miejska może wydać dyspozycję o jego usunięciu jedynie, jeśli znajduje się on na drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu. W opisywanej sytuacji, gdy pojazd znajduje się na posesji, o jego usunięcie musi wystąpić zarządca. - Straż miejska może w tej sytuacji jedynie poinformować zarządcę terenu o konieczności usunięcia pojazdu – tłumaczy Sławomir Chełchowski, rzecznik wrocławskiej straży miejskiej – W sprawie spalonych samochodów dochodzenie prowadzi obecnie policja – dodaje.

- W sytuacji, w której spaleniu uległo podwozie na leży użyć specjalnych rolek do jego transportu – mówi pan Krzysztof z firmy HOL-MAX zajmującej się pomocą drogową – dla samochodów rodzinnych tej klasy jest to koszt ok. 250 złotych – dodaje.

Kto w takim razie zapłaci za usunięcie pojazdu? Ubezpieczyciel pokrywa koszty odholowania pojazdu jedynie w szczególnych przypadkach i zależnie od rodzaju wykupionej polisy ubezpieczeniowej AC. Niewykluczone zatem, że w tym przypadku koszty usunięcia pojazdu będzie musiał pokryć sam właściciel spalonego samochodu.

– Koszty mogą zostać pokryte z polisy AC, jeśli holowanie ma na celu ratowanie przedmiotu ubezpieczenia, zapobieżenie szkodzie czy zmniejszenie jej rozmiaru – mówi Bohdan Białorucki, rzecznik prasowy firmy ubezpieczeniowej Aviva – Szczegółowa odpowiedź zależy od zakresu danej polisy AC. Wydaje się jednak, że w opisywanym przypadku nie ma przesłanek do pokrycia kosztów holowania przez ubezpieczyciela. Aviva oferuje holowanie zniszczonego pojazdu w ramach dodatkowej oferty Assistance – dodaje.

Czy właściciel uszkodzonego lub zniszczonego w wyniku pożaru pojazdu może liczyć na wypłatę odszkodowania? To również zależy od wykupionej polisy oraz szczegółów sytuacji, w jakiej doszło do powstania szkody – Jeśli ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe w następstwie pożaru, ognia pochodzącego z zewnątrz pojazdu - to taka polisa powinna zapewnić odszkodowanie. Decyzja w tej sprawie podejmowana jest na podstawie okoliczności konkretnego zdarzenia – podkreśla Bohdan Białorucki.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto