Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie zmiany na Uniwersytecie Ekonomicznym. Okazuje się, że Zetka to dopiero początek

Błażej Organisty
Budynek O - wizualizacja
Budynek O - wizualizacja Materiały UE Wrocław
W przyszłym roku na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu powstanie Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości. 25 firm z branży IT i pokrewnych wprowadzi się do zmodernizowanego budynku O. Wartość całego projektu wyniesie 10 mln zł. To wciąż nie koniec planowanych inwestycji. Na remont czekają także inne budynki.

W zeszłym tygodniu władze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zaprezentowały budynek „Z” po kapitalnym remoncie, ale na tym nie koniec nowości. Uczelnia już planuje kompleksową przebudowę sąsiedniego budynku O, wymienia okna w budynku A i szykuje kolejne renowacje.

Multimedialna elewacja inkubatora

Stojący przy skrzyżowaniu ulic Ślężnej i Wielkiej budynek O zmieni się nie do poznania. Remont rozpocznie się w pierwsym kwartale przyszłego roku. Pracownicy firmy Modulo z Wrocławia wyburzą większość ścian działowych. Po rozbiórce pozostanie jedynie szkielet. Przez ostatnich kilkanaście miesięcy podobnie zmieniał się budynek Z.

- To będzie inwestycja o podobnej, choć nieco mniejszej skali jak Zetka – przyznaje Jolanta Nowacka z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Odnowiona "Zetka" Uniwersytetu Ekonomicznego już otwarta w nowej odsłonie

Zmodernizowany budynek O będzie pełnił nieco inną funkcję niż dotychczas. Dziś mieszczą się w nim sale dydaktyczne i gabinety kadry naukowej, a za niecały rok do budynku wprowadzą się przedsiębiorcy. Władze uczelni uznały, że O jest idealnym miejscem na stworzenie siedziby Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu kształci nie tylko kadry dla biznesu, ale także stawia na tworzenie własnych firm przez studentów, absolwentów i naukowców – przypomina Nowacka. - Inkubator to miejsce wymiany idei, wdrażania nowatorskich i innowacyjnych pomysłów biznesowych, będzie dążył do stworzenia atmosfery sprzyjającej rozwojowi firm poprzez zapewnienie im doradztwa i wsparcia mentorów, ekspertów i partnerów inkubatora – dodaje rzecznik UE.

Na parterze budynku O powstanie otwarta przestrzeń, w której młodzi przedsiębiorcy znajdą miejsce do pracy i rozwijania pomysłów biznesowych. Dostaną do dyspozycji strefę relaksu, gdzie będą przyjmować zaproszonych gości. Z kolei dwie sale wielofunkcyjne zostaną przeznaczone dla firm. Sale będą wyposażone w sprzęt audiowizualny, który umożliwi przeprowadzanie konferencji, szkoleń, prezentacji i warsztatów. Na parterze znajdzie się również recepcja i pokoje pracowników administracji, obsługujących biura i firmy.

Poziom wyżej: biura firm i sale telekonferencyjne. Z kolei drugie piętro jest zarezerwowane dla pracowników inkubatora.

- Całość zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt umożliwiający pracę przedsiębiorstwom głównie z branż IT i pokrewnych – zapowiada Nowacka.

Obok firm z branży ITC (teleinformatyka) w budynku O rozpoczną działalność przedsiębiorstwa z branży chemicznej i farmaceutycznej, zdrowej żywności i surowców naturalnych. W Uniwersyteckim Inkubatorze Przedsiębiorczości znajdzie się miejsce dla 25 firm.

- Już zgłaszają się pierwsi klienci. Zostaną objęci kompleksowym doradztwem oraz pakietem szkoleń. Inkubator rozbuduje także system usług okołobiznesowych, takich jak inicjowanie powstawania partnerstw i kooperacji czy tworzenie klastrów – zapewnia Jolanta Nowacka.

Elewacja budynku, po zamknięciu okiennic, utworzy płaszczyznę, na której wyświetlą się nazwy firm działających w inkubatorze, prezentacje i pokazy. Przed budynkiem wykonawca zbuduje parking i miejsce na 20 rowerów.

Modernizacja budynku O zakończy się w sierpniu przyszłego roku. Pochłonie prawie 7 milionów złotych, z czego 5,23 mln to środki unijne. Unia dołoży kolejne 3 mln na uruchomienie Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczośći.

Okno na nowe laboratoria

Na przyszły rok władze uczelni planują również kompleksowy remont budynków A i A1, w których znajdują się sale wykładowe i ćwiczeniowe oraz dziekanat i pokoje pracowników Wydziału Nauk Ekonomicznych. Budynki zostaną wyposażone w nowe systemy przeciwpożarowe i będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeżeli wystarczy pieniędzy, to uczelnia wyremontuje także elewację.

Obecnie w obu budynkach, zlokalizowanych przy ul. Kamiennej, wymieniane jest 311 okien. Koszt to 1,8 mln zł, z czego 80 procent pokryło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W przyszłorocznych planach jest także wymiana pozostałych starych 200 okien i przebudowa placu wokół nowego budynku Z. Sprzed Zetki znikną stare płyty betonowe, które zastąpi strefa integralna z zielonym kampusem uczelni.

A to jeszcze nie wszystko… Ucieszą się także studenci i pracownicy Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego, ponieważ uczelnia zamierza zmodernizować laboratoria w budynkach IE (m.in. w budynku C od ulicy Komandorskiej). W przyszłości Uniwersytet Ekonomiczny poszuka źródeł finansowania na kolejne remonty zabytkowych obiektów znajdujących się na terenie kampusu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska