Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójkąt Bermudzki zmieni swoje oblicze. Miliony złotych na remonty

Błażej Organisty
Wizualizacja projektu podwórka przy ul. Prądzyńskiego
Wizualizacja projektu podwórka przy ul. Prądzyńskiego Wrocławska Rewitalizacja
Trójkąt Bermudzki we Wrocławiu zmieni swoje oblicze. Wkrótce rozpocznie się remont sześciu podwórek i zaniedbanych ośmiu kamienic. Przedmieście Oławskie ma być bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Zabytkowe, ale zaniedbane Przedmieście Oławskie, które wciąż przez niektórych wrocławian kojarzone jest z niechlubnym Trójkątem Bermudzkim, zmienia się w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2018. Jednym z elementów tego programu jest zagospodarowanie podwórek, których wygląd i funkcjonalność nie podoba się mieszkańcom sąsiadujących z nimi kamienic. W ramach programu zostanie wyremontowanych siedem podwórek.

- Podwórka te miały najlepszy poziom przygotowania do rozpoczęcia inwestycji, co było elementem istotnym w kontekście kryteriów wyboru projektów przez Urząd Marszałkowski w ramach konkursu – tłumaczy Grażyna Adamczyk-Arns, prezes zarządu miejskiej spółki Wrocławska Rewitalizacja, odpowiedzialnej za koordynację prac zagospodarowania podwórek. Dla 6 z 7 podwórek z Listy A złożono wnioski aplikacyjne. Są to podwórka w obrębie ulic:

  • Kniaziewicza, Dąbrowskiego, Komuny Paryskiej, Pułaskiego;
  • Więckowskiego, Traugutta, Kościuszki;
  • Komuny Paryskiej, Prądzyńskiego, Traugutta;
  • Świstackiego, Więckowskiego, Kościuszki, Brzeska;
  • Komuny Paryskiej, Zgodna, pl. Zgody;
  • Prądzyńskiego, Kościuszki.

Obecnie wnioski złożone przez gminę oceniają pracownicy urzędu marszałkowskiego. Jeżeli ocena będzie pozytywna, to urząd przyzna dofinansowanie ze wspomnianego Regionalnego Programu Operacyjnego. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie wysokość dotacji. Według wniosków, wartość wszystkich 6 projektów to 8 mln zł. Część da marszałek, pozostałą część dopłaci miasto – tak bowiem funkcjonuje Lokalny Program Rewitalizacji.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to remont sześciu podwórek skończy się w pierwszym półroczu 2019 roku. Zakres prac zależy od kwoty dotacji, ale kompleksowe zagospodarowanie wnętrz kwartałów obejmuje m.in. remonty chodników, budowę miejsc postojowych, placów zabaw, skwerów, sadzenie zieleni czy wykonanie oświetlenia. - Zakres prac jest różny dla każdego podwórka, został opracowany w konsultacji z mieszkańcami kwartałów – wyjaśnia Adamczyk-Arns.

Wszystko wskazuje na to, że pozostałe podwórka mieszczące się w ok. 31 kwartałach Przedmieścia Oławskiego będą musiały poczekać, bo gmina w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji dysponuje 55 milionami złotych (w tym spodziewane dofinansowanie marszałka), a program obejmuje nie tylko podwórka, ale także kamienice wspólnotowe (do LPR na lata 2016-2018 mieszkańcy zgłosili ich ponad 40), place, skwery, Stadion Oławka, czy nabrzeże Oławy.

- Na razie nie wiadomo, czy w obecnym okresie programowania będę jeszcze udostępnione środki na rewitalizację. Prowadzimy jednak analizy dotyczące wyboru kolejnych podwórek i zakresu koniecznych do wykonania tam prac – zapewnia prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja.

Projekty, w formie wypełnionej ankiety, do Lokalnego Programu Rewitalizacji 2016-2018 można zgłaszać do 15 czerwca w biurze Wrocławskiej Rewitalizacji lub elektronicznie. Warto pamiętać, że program dotyczy przede wszystkim Przedmieścia Oławskiego i kontynuacji rewitalizacji Nadodrza.

Na Liście A, jak wspomniano, jest ponad 40 kamienic wspólnotowych z Przedmieścia Oławskiego. Urząd wojewódzki w październiku rozstrzygnie konkurs, a tym samym zdecyduje o tym, którzy zarządcy budynków będą mogli składać wnioski aplikacyjne o dotację.

Na Liście B jest 300 budynków mieszkalnych. Remontów części z nich chcą wspólnoty, a części miasto. W tym przypadku nie można starać się o dofinansowanie z Lokalnego Programu Rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Miastu udało się jednak pozyskać dofinansowanie od urzędu marszałkowskiego na remont zgłoszonych przez siebie ośmiu kamienic. Termomodernizacja obejmie budynki przy ulicach: Brzeskiej 27, 29, Chudoby 6, 8, 13, 14, 15 oraz Prądzyńskiego 35. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a potrwają do listopada 2018 r.

- Ocieplenie ścian i stropów ostatnich kondygnacji, wymiana stolarki okiennej i wejściowej do budynków oraz zmiana systemu ogrzewania, dzięki czemu staną się bardziej ekologiczne – wymienia zakres prac Katarzyna Galewska ze spółki Wrocławskie Mieszkania. Remont ośmiu kamienic będzie kosztował blisko 5,5 mln zł, z czego 85 proc. środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przedmieście Oławskie jest wpisane do rejestru zabytków (ok. 47 zabytków). W jego obszarze mieszka ok. 24 tys. wrocławian. Duża część z nich w gminnych budynkach mieszkalnych, których na początku 2016 było 468, z czego 130 kamienic należy całkowicie do Gminy Wrocław. W 2014 roku tylko 8 z nich było w dobrym stanie technicznym.

Zobacz też: Zagadki, tajemnice i sekrety - odcinek 29 Pusta trumna hrabiego Moncady

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Trójkąt Bermudzki zmieni swoje oblicze. Miliony złotych na remonty - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska