Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zmieniają się "modelowe" Nowe Żerniki [ZOBACZ]

Błażej Organisty
Pierwsi mieszkańcy osiedla Nowe Żerniki odebrali klucze i wykańczają lokale.
Pierwsi mieszkańcy osiedla Nowe Żerniki odebrali klucze i wykańczają lokale. Błażej Organisty
Na Nowych Żernikach, czyli "modelowym osiedlu" miasta Wrocław, od ubiegłego lata przybyło budynków, dróg, chodników i trawników. Latem skończy się budowa kilkuset mieszkań. W planach jest kolejnych 800. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa domu kultury. Będzie także przedszkole i kościół.

Przy ul. Kosmonautów, tuż za stadionem w kierunku Leśnicy, powstaje osiedle, które miasto Wrocław okrzyknęło modelowym. Na Nowych Żernikach pierwsi mieszkańcy odebrali już klucze i wykańczają mieszkania (Osiedle Rodzinne). Robotnicy kończą budowę kolejnych budynków, pośród których są już drogi dojazdowe, chodniki, trawniki, drzewka, ścieżki rowerowe i oświetlenie.

Deweloperzy skończą realizację czterech inwestycji na przełomie lipca i sierpnia. W tej chwili na Nowych Żernikach powstaje około 700 mieszkań, kolejnych 800 czeka na pozwolenia na budowę.

Miasto przygotowuje przetargi na sprzedaż działek pod budowę kolejnych 3 lub 4 kwartałów osiedla. Są również plany budowy biurowców, które od strony obwodnicy będą chronić mieszkańców przed hałasem.

W centrum osiedla czteropiętrowy budynek buduje Archicom. Będzie w nim 69 mieszkań, dwa lokale usługowe i parkingi. Do dyspozycji mieszkańców zaplanowany został także taras na dachu i klub fitness. Spirala Czasu będzie gotowa w lipcu.

Obok Profit Development stawia 111 mieszkań w 12 budynkach, dość kameralnych i skomunikowanych między sobą wewnętrzną ścieżką. Termin oddania inwestycji do użytku to koniec czerwca 2017 roku.

Z kolei w kwartale obok, firma Atal stawia cztery apartamentowce. W Atal Nowe Żerniki znajdzie się łącznie 109 mieszkań. Termin ukończenia to koniec września 2017.

Po przeciwnej stronie działki wykupiły firmy Blockpol (zbuduje osiem punktowych budynków mieszkalnych) i Vantage Development (kompleks mieszkaniowy).

Zadbano także o budowę sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych, ciepłowniczych i telekomunikacyjnych. Infrastruktura podziemna w większości jest już gotowa.

Nowe Żerniki to nie tylko budynki mieszkalne. W tym roku rozpocznie się budowa domu kultury w dawnym schronie zaprojektowanym przez Richarda Konwiarza. Mieszkańcy będą mogli skorzystać także ze żłobka, przedszkola, boiska, kościoła, targowiska czy domu seniora.

Głównym inwestorem jest Miasto Wrocław, zarządcą - miejska spółka Wrocławskie Inwestycje. W realizacji zadania uczestniczy także MPWiK oraz Fortum. Miasto, płacąc firmie Skanska za budowę dróg, chodników, miejsc postojowych, zieleni, sieci wodociągowej czy infrastruktury publicznej, wydało na "osiedle modelowe" około 37 mln złotych. Za projekt poszczególnych kwartałów odpowiedzialna jest grupa około 40 wrocławskich architektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak zmieniają się "modelowe" Nowe Żerniki [ZOBACZ] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska