Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto pomysły na Wzgórze Andersa [WIZUALIZACJE]

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Tak może wyglądać Wzgórze Andersa
Tak może wyglądać Wzgórze Andersa
Bieżnia z tartanem będąca miejscem spotkań, a także strefa sportowa czy usługowa z charakterystyczną kostką będącą głównym traktem. Poznaliśmy pomysły wrocławskich pracowni architektonicznych na zagospodarowanie Wzgórza Andersa. Mają one stanowić podpowiedź dla miasta w przyszłym planowaniu przestrzeni na tym terenie. Na razie nie wiadomo, kiedy i jak dokładnie ma się zmienić ten teren.

Wrocławscy architekci, w ramach konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i urząd miejski, przedstawili swoje pomysły na zagospodarowanie Wzgórza Andersa.

Najlepszy pomysł, według jury, przestawiła pracownia architektoniczna Arch_It, która wygrała konkurs.

Pętla Andersa miejscem spotkań

Architekci zaproponowali, by Wzgórze Andersa zostało obwiedzione pętlą o właściwościach sportowej bieżni, w której pasy wpisano rekreacyjne funkcje. Pętla miałaby być wspólną przestrzenią dla pieszych, rowerzystów, biegaczy, rolkarzy, posiadaczy psów czy osób starszych.

- Głównym pomysłem było ograniczenie ingerencji w samo Wzgórze Andersa, a skupienie się na akupunkturze jego otoczenia - mówi Piotr Zybura z Arch_It.

Od strony ulic Ślężnej i Kamiennej zaprojektowano strefę wejściowa z szerokimi schodami i pawilonem. Strome wejście od strony rogu Ślężnej i Pietrusewicza zostało zastąpione schodami z małym przedpolem. Wprowadzano nowe oświetlenie strefy dolnej i górnej, meble miejskie oraz uporządkowano zieleń i nawierzchnie. W obrębie pętli zaprojektowano trzy place – od ul Ślężnej, przy Aquaparku, i trójkątny przy styku ulic Ślężnej, Glinianej i Borowskiej.

- Nasza propozycja to pętla, która łączy cały obszar pomiędzy ulicami Ślężną, Dyrekcyjną, Borowską oraz Kamienną wraz z przylegającymi terenami prywatnymi w jedną przestrzeń, dla której zaproponowano nowy model funkcjonowania. Takie działanie ma być katalizatorem dalszej integracji oraz kolejnych działań i aktywności społecznych. Sama pętla ponadto nawiązuje do sportowej bieżni, w której pasy wpisano sportowe i rekreacyjne funkcje dla różnych grup wiekowych. Sama górka pozostałaby nieformalnie użytkowaną łąką, którą otacza różnorodna i wyrazista przestrzeń publiczna - dodaje Zybura.

Architekci zakładają, że przy Wzgórzu Andersa miałby powstać tylko jeden pawilon, w którym mogłaby mieścić się kawiarnia lub mała gastronomia.

W zwycięskim projekcie przewidziano również wyznaczenie dwóch nowych przejść dla pieszych. Pierwsze zostało poprowadzone przez ulicę Kamienną i miałoby być przedłużeniem alei parku Andersa. Na lokalizację kolejnego wybrano ulicę Ślężną na skrzyżowaniu z ul. Pabianicką i ul. Pietrusewicza, które byłoby powiązane z przeprojektowanym północnym wejściem na wzgórze.

Strefa rekreacyjno-sportowa i usługowa

Drugą miejsce w konkursie zdobyli Menthol Architects-Liliana Krzycka i Rafał Pieszko. Jak podkreślało jury, projekt, mimo iż nie nie uwzględnił polityki przestrzennej dla tego rejonu, zasługiwał na drugie miejsce, ponieważ zakładał całkowitą metamorfozę wzgórza.

Architekci podzielili Wzgórze Andersa na dwie strefy: sportowo - rekreacyjną do aktywnego wypoczynku na powietrzu, jak i we wnętrzach, ograniczoną ulicami: Kamienną, Ślężną, Petrusewicza i Borowską. Strefa ta miałby być połączona z istniejącym budynkiem aquaparku i Parkiem Andersa zieloną kładkę pieszo-rowerową nad ul. Kamienną. Strefa B jest natomiast strefą usługową Strefa ta połączona miałaby być istniejącymi budynkami: Kauflandu, szkoły i hotelu u zbiegu ulic Ślężnej i Glinianej.

Elementem scalającym cały obszar byłby ciąg pieszy o pomarańczowo-rudej posadzce, nawiązującej kolorem do cegły, z której w dużej mierze utworzone zostało Wzgórze Andersa. Zaczynałby się on w Parku Andersa szeroką kładką z roślinnością, następnie biegł bokiem wzgórza, schodził z niego amfiteatralnymi schodami, a w strefie usługowej rozszerzał się na miejski plac, który ciągnący się do niskiego pawilonu z kawiarnią u zbiegu ulic Dyrekcyjnej i Borowskiej.

Koncepcje zagospodarowania Wzgórza Andersa mają stanowić podpowiedź dla miasta w przyszłym planowaniu przestrzeni na tym terenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oto pomysły na Wzgórze Andersa [WIZUALIZACJE] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska