Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy biurowiec przy pl. Dominikańskim. Zobacz w środku!

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Dziś oficjalnie otwarto Biurowiec Dominikański
Dziś oficjalnie otwarto Biurowiec Dominikański Fot. Tomasz Hołod
Odwiedziliśmy Biurowiec Dominikański, który powstał przy placu Dominikańskim - między ul. Skargi i Wierzbową. Wcześniej były tu miejskie ogrody, ogród wodny, teatr komediowy oraz drukarnia. Przez lata działka świeciła pustkami, a teraz zajął ją sześciopiętrowy gmach. Dziś odbyło się jego oficjalne otwarcie. Zobacz, jaki rozciąga się stamtąd widok i co znajdziemy w środku.

Biurowiec zbudowała Skanska, która posiada tam też swoje nowe biura. Choć najemcy wprowadzali się tam już w sierpniu ubiegłego roku, dziś nastąpiło oficjalne otwarcie budynku.

Biurowiec Dominikański ma ogólnodostępne atrium. Dojdziemy tam zarówno od strony ul. Wierzbowej (przez osiemnastowieczny Pałac Oppersdorfów, wyremontowany i wkomponowany w budynek, wejście czynne do godz. 22), a także od strony ul. Piotra Skargi. Znajduje się tam kilka nowych restauracji oferujących m.in. lunche.

Na środku atrium znajduje się rzeźba Bios, a na ścianach rosną rośliny. Od strony ul. Wierzbowej posadzono także bluszcz, który będzie oplatał pałac. Wszystko to ma nawiązywać do ogrodów, jakie znajdowały się w tym miejscu. W dwóch klatkach schodowych przedstawiono historię całego miejsca, a także historię ogrodu Scholza. Każde z pięter odpowiada innemu okresowi lub tematyce.

BYŁ TU TEATR, DRUKARNIA I... OGRÓD WODNY
Działka przy pl. Dominikańskim stała pusta od wielu lat, jednak mało kto wie, co znajdowało się tam wcześniej. W XVI w. mieszkańcy Breslau spacerowali po ogrodach Lorenza Scholza, gdzie rosły głównie rośliny lecznicze, ale też akant spod Koloseum, ziemniaki z Peru, pomidory, tytoń, kukurydza czy tulipany, jeszcze zanim zrobiły furorę w Holandii. Był tam też letni pawilon, letnia kuchnia, strzelnica i gra w rodzaju bilarda. Obok w muzeum można było oglądać obraz "Lukrecja" pędzla Cranacha, czy też egipską mumię.

Następnie miejsce to zajął ogród wodny Wolfganga Scharschmidta, gdzie poustawiano fontanny i niespotykane mechanizmy wodne. Tak było do 1706 roku, a następnie w 1726 r. otwarto ogrody Anny Maksymiliany Louisy von Oppersdorf (z domu von Lamberg). Jej kochankiem był m.in. August II Mocny. Piękne ogrody zastąpił w 1754 roku teatr komediowy Zur Kalten Asche, pierwszy dostępny dla szerokiej publiczności. Potem znajdowały się tam drukarnia i redakcja Breslauer General-11 Anzeiger, Breslauer Neueste Nachrichten, Słowa Polskiego, Wieczoru Wrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska