Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny bulwar doczeka się remontu. Jak powinien wyglądać?

Redakcja
Bulwar Słoneczny –  o jego przebudowie mówiło się więcej w 2012 roku, ale ważniejsze okazały się inwestycje na bulwarze Dunikowskiego, Kaczyńskich i Zienkiewicza
Bulwar Słoneczny – o jego przebudowie mówiło się więcej w 2012 roku, ale ważniejsze okazały się inwestycje na bulwarze Dunikowskiego, Kaczyńskich i Zienkiewicza Fot. Tomasz Hołod
Po remoncie bulwarów Dunikowskiego, Kaczyńskich i Zienkiewicza, przyjdzie pora na kolejny. Budowlańcy wezmą się za nadodrzański bulwar Słoneczny - wzdłuż ul. Drobnera. Zarząd Zieleni Miejskiej rozważa dwa projekty odnowienia tego fragmentu miasta. W jednym dominuje bujna roślinność ze ścieżkami łagodnie biegnącymi między roślinami, w drugim - surowość, minimalizm, dużo drewna i prostota.

O odnowieniu bulwaru Słonecznego mówiło się już kilka lat temu, ale wtedy priorytetem było zagospodarowanie bulwaru Dunikowskiego. Później przebudowy doczekał się także bulwar księdza Aleksandra Zienkiewicza, tuż przy ul. św. Marcina, między mostami Młyńskimi a Tumskim.

Remont bulwaru Słonecznego i nasadzenia zieleni pochłoną według wstępnych szacunków około 8 milionów złotych. Przetarg ma być ogłoszony nie wcześniej niż w 2020 r. Jak mówi Monika Pec-Święcicka, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej, właśnie ze względu na spore koszty inwestycja była zablokowana w budżecie miasta. Nie ma jej w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym do 2019 r.

Zakres prac na dość długim bulwarze jest duży, będzie obejmował stworzenie ścieżek, postawienie siedzeń i posadzenie drzew i krzewów wzdłuż tras spacerowych. Ale nie tylko. Deptak ma się stać nowym miejscem spotkań wrocławian i ma mieć tarasy nad Odrą. Do tego dojdą takie elementy jak ścieżki rowerowe, oświetlenie czy kosze na śmieci, tak by było to funkcjonalne miejsce.

Są dwie koncepcje, ale wciąż są opracowywane i nie ma ich wizualizacji. Obie mają mieć elementy opisane powyżej, ale różnią się formą. Pierwszą koncepcję urzędnicy z ZZM nazywają organiczną lub falistą: to dużo zieleni, mnóstwo nowych nasadzeń drzew i krzewów. Mają tam dominować łagodne linie, zarówno jeśli chodzi o granice nasadzeń jak i infrastrukturę.

Druga koncepcja nazwana jest roboczo skandynawską. To nowoczesny bulwar z mnóstwem drewna, funkcjonalna przestrzeń o prostych kształtach, ostre krawędzie, minimalizm – ten plan bardziej spodobał się urzędnikom. Ostateczną decyzję ma podjąć jednak prezydent Rafał Dutkiewicz lub wiceprezydent Adam Grehl, na razie nie została zaakceptowana żadna z koncepcji, są dopracowywane. O szczegółach urzędnicy nie mówią i nie chcą pokazywać niedokończonych projektów.

Z bulwaru Słonecznego będzie się roztaczał widok na Wyspę Bielarską, na której znajduje się plac zabaw. Kilka lat temu mówiło się, że na samym bulwarze także powstanie przestrzeń do zabaw. Jednak nawet po zmianie planu zagospodarowania (obecnie bulwar leży w pasie drogowym) nie będzie można tam stworzyć placu zabaw, bo urzędnicy obliczyli, że będzie on za blisko jezdni. To mogłoby być niebezpieczne dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska