Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zbudowali, co budują i będa budować na Nowych Żernikach

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Na osiedlu Nowe Żerniki na razie powstają tylko inwestycje deweloperskie
Na osiedlu Nowe Żerniki na razie powstają tylko inwestycje deweloperskie WSK
Nareszcie coś się dzieje na budowie „modelowego osiedla” Nowe Żerniki. Wysiadamy na ul. Kosmonautów przy drodze prowadzącej do osiedla Nowe Żerniki. Jeszcze do niedawna droga prowadziła w krzaki: teraz na końcu asfaltowej szerokiej arterii widać rosnące budynki. Dalej wstęp jest wzbroniony: trwa budowa modelowego osiedla, które ma nawiązywać do słynnej WUWY. Można rzec: w końcu to jakoś wygląda.

Już z dala widać pracujące żurawie budowlane. Przecinają niebo wożąc materiały na budowę apartmentowców. Na razie powstaje kilka dużych inwestycji mieszkaniowych. Pozostałe, takie jak bazarek, boiska, czy kościół, to stare obietnice, o których mieszkańcy zdążyli już zapomnieć.

Przy okazji budowy osiedla przebudowywane są ulice Grabowa, Białodrzewna i Bukowa. Tutaj kładziona będzie nowa sieć kanalizacyjna. Drogi są pozamykane i tak – jak odczytujemy z tablic firmy Skanska – będzie do końca tego roku.
Do części posesji nie da się dojechać. Dla mieszkańców to z jednej strony radość, bo będą mieli w końcu kanalizację, teraz muszą wywozić szambo. Ale utrudnienia w dostaniu się do domu, kurz i rosnące obok budynki, które kiedyś mogą przynieść hałas i większe korki, nie cieszą już tak bardzo.

Niech się mury pną do góry

W maju zawisła pierwsza wiecha na „modelowym osiedlu”. Z wielkim opóźnieniem, bo do 2015 roku osiedle, a przynajmniej jego część, miały być gotowe. Wiecha zawisła na apartamentowcu przy ul. Białodrzewnej. Inwestycja należy do dewelopera Osiedle Rodzinne. Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest jeszcze w tym roku (październik/listopad). W budynku znajdują się zarówno lokale mieszkalne, jak i usługowe, od 30 do 100 mkw.

Nieopodal, za bunkrem i bliżej centrum miasta, swój apartamentowiec stawia Archicom. W czteropiętrowym budynku zmieści się w sumie 69 mieszkań, dwa lokale usługowe i parkingi. Do dyspozycji mieszkańców zaplanowany został także taras na dachu i klub fitness. Spirala Czasu, tak nazywa się inwestycja, będzie gotowa w lipcu przyszłego roku.

Obok Profit Development stawia 111 mieszkań w 10 budynkach, dość kameralnych i skomunikowanych między sobą wewnętrzną ścieżką. Termin oddania inwestycji do użytku to koniec czerwca 2017 roku.

Z kolei w kwartale obok, firma Atal stawia cztery apartamentowce. W Atal Nowe Żerniki znajdzie się łącznie 109 mieszkań o układzie od 1 do 4 pokoi i od 29 do 94 mkw. Termin ukończenia to koniec września 2017.

Po przeciwnej stronie działki wykupiły firmy Blockpol (zbuduje osiem punktowych budynków mieszkalnych) i Vantage Development (kompleks mieszkaniowy). Ostatnio rozstrzygnięto przetargi na kolejne działki w obrębie Nowych Żernik: wygrały je Atal i Blockpol, czyli deweloperzy, którzy już mają działki na osiedlu.

Czekają na bazarek

Dla mieszkańców „starych” Żernik mniej liczy się to, kto jakie mieszkania buduje na nowym osiedlu. Dla nich ważna jest przede wszystkim kanalizacja i cała towarzysząca osiedlu infrastruktura.

Nie mogą doczekać się m.in. bazarku, gdzie będzie 40 stoisk. – W końcu będzie miejsce, gdzie można kupić świeże warzywa, podstawowe produkty. Do sklepu jest daleko, a ludzie muszą przecież kupować jedzenie. Nie hodują marchewki i jabłek na ogródku – mówi Katarzyna Radomska.

Martwi się jednak, że trzykondygnacyjny bazarek ma być gotowy dopiero za półtora roku. A o żłobku, kościele czy domu kultury nawet nie wspomina, tylko macha ręką. – Na razie powstają budynki mieszkalne, a i to jest postęp. W końcu coś zaczęło rosnąć – podsumowuje.

Dom kultury powstanie w dawnym schronie zaprojektowanym przez Richarda Konwiarza. Zostanie on rozbudowany i przekształcony, po przebudowie stać się ma modelowym domem kultury. „Realizowany przez centrum program pozwalać ma nie tylko na obcowanie z kulturą, ale także umożliwi jej współtworzenie. Otwarte, wielofunkcyjne pracownie, otoczone przyjazną przestrzenią publiczną stać się mają centrum życia kulturalnego osiedla” piszą pomysłodawcy.

Nowe Żerniki to modelowe osiedle, które ma stać się alternatywą do „produkcji taśmowej” mieszkań – tak piszą o WUWIE2 twórcy projektu.
Nowe Żerniki to przedsięwzięcie zorganizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP.
Osiedle zaprojektowali dobrzy architekci, a projekty miały sprostać normom budownictwa ekologicznego, a także stać się architektoniczną wizytówką Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. To się nie za bardzo udało, bo mamy 2016 rok, dookoła pełno wydarzeń kulturalnych, a żaden z budynków nie jest jeszcze oddany do użytku i do końca tego roku niewiele się w tej kwestii zmieni.
Osiedle zaprojektowano wraz z bazarkiem, boiskami, centrum kultury, czy nawet kościołem. Szybko okazało się, że o większej części tych planów projektanci i miasto przestali mówić. Na razie budowane są tylko bloki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska