Budynek-fatamorgana na Ostrowie Tumskim. "Kardynał się...

  Budynek-fatamorgana na Ostrowie Tumskim. "Kardynał się zgodził"

  Piotr Bera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tak wygląda budynek biblioteki, wybudowany na Ostrowie Tumskim
  1/6
  przejdź do galerii

  Tak wygląda budynek biblioteki, wybudowany na Ostrowie Tumskim ©Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

  - To jakaś biała fatamorgana na tle Ostrowia Tumskiego - tak o budowanym tuż obok katedry nowym gmachu Biblioteki Archidiecezjalnej mówi wojewódzka konserwator zabytków Barbara Nowak-Obelinda. I zapowiada kontrolę, dlaczego miejska konserwator zabytków Katarzyna Hawrylak-Brzezowska zgodziła się na tę inwestycję. - Projekt zatwierdził kardynał Gulbinowicz - odpowiada miejska konserwator.

  Sonda

  Jak oceniasz nowy budynek na Ostrowie Tumskim?

  Nowa Biblioteka Archidiecezjalna na Ostrowie Tumskim powstaje od trzech lat. Dziś jest już niemal gotowa. Biały budynek z białym dachem powstał tuż nad Odrą. W takim miejscu, że zasłonił dużą część widoku na katedrę z bulwaru Dunikowskiego.

  Kuria - bo to ona stoi za tą inwestycją - przekonuje, że miejsce nie jest przypadkowe. Biblioteka powstaje w miejscu dawnego alumnatu (internatu dla kleryków), który powstał na początku XVIII w., a pod koniec drugiej wojny światowej został zniszczony. A projekt biblioteki miał być wzorowany właśnie na alumnacie,

  Dziś suchej nitki na nowej inwestycji nie zostawiła tymczasem Barbara Nowak-Obelinda, wojewódzka konserwator zabytków.
  - To co mnie bardzo dziwi i właściwie chodzę i oglądam to ze wszystkich stron, to decyzja o budowie na Ostrowie Tumskim, czyli sercu Wrocławia, obiektu bardzo jasnego, obiektu, który ma prawie białe i dachy, i elewacje - stwierdziła na antenie Radia Wrocław. - To jest jakaś biała fatamorgana na tle Ostrowia Tumskiego. Od strony urzędu wojewódzkiego i muzeum kroi kontur w panoramie. Widzimy białą plamę na tle katedry. Ludzie po prostu myślą, że ten obiekt jest ofoliowany i on jest taki jasny i szary, ale ten dach jest docelowy - oburzała się.

  Zgodę na taką inwestycję w tym miejscu wojewódzka konserwator nazwała "wielkim błędem, który nie powinien mieć miejsca". - Jeszcze będziemy wyjaśniać jak do tego doszło, ale to się stało obok pomnika historii - obiektu, który powinien być chroniony szczególnie - stwierdziła Barbara Nowak-Obelinda.

  Miejska konserwator zabytków Katarzyna Hawrylak-Brzezowska do żadnego błędu się nie poczuwa.
  - Biblioteka jest odtwarzana z ikonografii historycznych materiałów i co bardzo istotne, to całkowicie nowy obiekt. Zamysłem projektanta było zaintrygowanie i pokazanie, że nie jest to zakonserwowany zabytek, tylko nowa kubatura. Przyjęłam tę argumentację i wydałam pozwolenie na budowę - odpowiada w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl Katarzyna Hawrylak-Brzezowska. - Projekt był bardzo długo omawiany przez inwestora i projektanta. Zatwierdził go także kardynał Henryk Gulbinowicz, który jest promotorem całego przedsięwzięcia - argumentuje Hawrylak-Brzezowska.

  Rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej ks. Rafał Kowalski podkreśla z kolei, że "od samego początku zakładano, że budynek będzie w odcieniu perłowym". Ksiądz Kowalski twierdzi również, że "jest całkowitą nieprawdą, iż wszystkie budynki na Ostrowie Tumskim mają czerwone dachy. Biblioteka Archidiecezjalna nie jest wyjątkiem".

  Tak wyglądał dawny budynek alumnatu na Ostrowie Tumskim

  fot. fotopolska.eu


  Dzisiejsza wypowiedź wojewódzkiej konserwator zabytków to już kolejny w ostatnim czasie krytyczny głos wobec miejskiej konserwator Katarzyny Hawrylak-Brzezowskiej. Przed kilkoma dniami działacze związani z niedawnym kandydatem na prezydenta Wrocławia Tomaszem Owczarkiem zażądali od Rafała Dutkiewicza odwołania miejskiej konserwator zabytków ze stanowiska. - Przeważyła szalę nadbudówka nad domem towarowym na skrzyżowaniu Ruskiej i Kazimierza Wielkiego. Kolejną rzeczą jest elewator przy ul. Rychtalskiej [na którego wyburzenie zgadza się konserwator - przyp. red] - tłumaczył nam Tomasz Owczarek.

  Kliknij i przeczytaj więcej na ten temat

  Czytaj także

   Komentarze (211)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gulbinowicz to Litwin i obywatel Watykanu

   mea (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Gulbinowicz to Litwin i obywatel Watykanu, więc nie ma serca ani do polskiej historii i jej zabytków, ani do Wrocławia. Liczy się tylko on sam i nowa nieruchomość KK.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marcin

   Budynek jest w porządku, ale elewacja i dach do poprawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Poczekałbym na ukończenie budynku, bo wciąż jest w budowie, ale jeśli chodzi o dach to faktycznie powinien być czerwony tak jak większość dachów w tej okolicy. Ten budynek powinien się idealnie...rozwiń całość

   Poczekałbym na ukończenie budynku, bo wciąż jest w budowie, ale jeśli chodzi o dach to faktycznie powinien być czerwony tak jak większość dachów w tej okolicy. Ten budynek powinien się idealnie wpisywać w zabytkowe otoczenie. Elewację zmienić z białej na bardziej stonowaną np. lekko szarą, perłową lub coś w tym stylu. Poza tym budynek jest fajny, ale kolory elewacji i dachu trzeba poprawić.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kupny to czarodziej za co się nie weźmie to zniszczy.

   Stanisław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Z dolnego śląska robi górny Śląsk.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kupny myśli że Dolny Śląsk to Katowice

   Krysia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   a Ostrów Tumski to kopalnia i można na nim budować galerie. Niestety musi ponieś konsekwencje swojej ignorancji. Niech parafie się zrzucą po 1.20 zł i sfinansują błędy swojego Biskupa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dutkiewicz i pseudo konserwator zabytków

   rysa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Przecież wystarczy, że kardynał zatwierdził ... po co nam konserwator zabytków, który nie zna pojęcia estetyka... zabetonować, nadbudować i wyburzyć , ot cały pomysł na Wrocław ...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   xf

   xf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Teraz tak bedzie - wszystko będzie musiał duchowny przyklepać. Inni na to mówią "dobra zmiana", a ja - paranoja.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Masakra

   Fatamorgana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Ten biały dach wygląda jak grzywka abpa Kupnego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Masakra

   znużony durnotą urzędasów Dutkiewicza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Ten budynek jest silnym kontrapunktem widoku na Ostrów, zaburza całą panorame.
   Ktoś kto wydał na to zgodę powinien pasać świnie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Alumnat a niszczenie zabytków...

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Panie konserwatorki zajęby się ochroną jeszcze nie wyburzonych zabytków, a nie budową biblioteki. Ten budynek, jak mało który we Wrocławiu powstaje z poszanowaniem reliktów dawnego alumnatu. Panie...rozwiń całość

   Panie konserwatorki zajęby się ochroną jeszcze nie wyburzonych zabytków, a nie budową biblioteki. Ten budynek, jak mało który we Wrocławiu powstaje z poszanowaniem reliktów dawnego alumnatu. Panie niech się zajmą wyburzeniami elewatorów, fabryk i kamienic...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale kiedyś było dużo drzew: zielono i przyjemnie

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 3

   Teraz jest obrzydliwe: beton i patelnia. Mamy kretynów i miernoty za włodarzy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mówisz o naszym arcybiskupie Józefie

   mietek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   którego dziełem jest FATAMORGANA z 10 kominami?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak zwykle robi się zadymę nie po tej stronie wody

   61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Patrząc na dachy wielu budynków we Wrocławiu to jasny dach występuje na wielu z nich. Ściany nie zostały jeszcze otynkowane i pomalowane. To kto wie jak to wyglądało będzie po ukończeniu.
   Ja...rozwiń całość

   Patrząc na dachy wielu budynków we Wrocławiu to jasny dach występuje na wielu z nich. Ściany nie zostały jeszcze otynkowane i pomalowane. To kto wie jak to wyglądało będzie po ukończeniu.
   Ja pytałbym raczej o przeznaczenie dziury na Ostrowie Tumskim, w której wiele lat temu miał stanąć hotel, a jednocześnie jaki jest plan odnośnie zabudowy placu pomiędzy ulicami kardynałów Hlonda i Kominka - przecież tam miał powstać kolejny hotel z dużym parkingiem.
   Obszczekiwany budynek biblioteki będzie jedynym, jaki pod rządami mikstackiego szarlatana powstanie na Ostrowiu Tumskim.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To kto wie jak to wyglądało będzie po ukończeniu.

   znawca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Podobno ma być w zielone grochy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama