MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław pomoże Powstańcom Warszawskim

Adriana Boruszewska
Wrocław chce pomóc Powstańcom Warszawskim
Wrocław chce pomóc Powstańcom Warszawskim Adam Guz
We Wrocławiu żyje 21 Powstańców Warszawskich. Są skromni, ale optymistycznie nastawieni. I miasto chce im pomóc. Rozmawiamy z Jackiem Sutrykiem, dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych.

Jakimi ludźmi są Powstańcy Warszawscy mieszkający we Wrocławiu?

To osoby przede wszystkim skromne. Podczas spotkań z nimi pierwszą rzeczą, na którą zwróciliśmy uwagę, była ich pokora i optymistyczne nastawienie. Są to oczywiście osoby starsze, w pięknym wieku, i cechujący się taką wiarą i chęcią życia, której pozazdrościć mogłyby osoby znacznie młodsze. Są żywym źródłem trudnej i pięknej historii. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są niezwykle życzliwi, chętnie dzielący się swoimi doświadczeniami i mądrością. Musimy z tej wiedzy i doświadczenia czerpać.

Dlaczego władze miasta zdecydowały się pomóc Powstańcom Warszawskim?

Władze miasta od lat wspierają środowisko kombatanckie oraz ich organizacje. We Wrocławiu ciągle mieszka 21 Powstańców Warszawskich. Podjęliśmy decyzję, że kolejna rocznica tego wydarzenia jest doskonałą okazją, by ponownie ocenić kondycję tych osób. W większości są to osoby wiekowe, 90-letnie, dlatego postanowiliśmy na nowo rozpoznać ich potrzeby, a także udzielić określonego wsparcia.

Jak do tej pory miasto pomagało Powstańcom?

Powstańcy, podobnie jak inni kombatanci i osoby represjonowane, mogą korzystać z pomocy miasta na zasadach ogólnych, zgodnych z ustawą o pomocy społecznej, wspólnych mieszkańcom. Pomoc ta jest realizowana przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jak ta pomoc będzie wyglądała teraz?

Kształt pomocy kombatantom zależeć będzie od ich potrzeb. Działania te będą równoległe do podejmowanych obecnie, które od lat zapewniają Powstańcom dostęp do świadczeń opiekuńczych, pomocy materialnej, wsparcia w kontaktach z administracją czy umożliwianiu im uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Chcemy, żeby nasza pomoc była wymierna, tak, aby wspomagane osoby rzeczywiście ją odczuły.

Kto za taką pomoc jest odpowiedzialny?

Za opracowanie i realizację programu wsparcia skierowanego do Powstańców odpowiedzialny jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, wspierany przez Wydział Zdrowia, który udziela pomocy zainteresowanym tak długo, jak tego potrzebują, wykorzystując zasoby instytucjonalne miasta i najbliższego środowiska. Zapewniamy, że kompetentni pracownicy socjalni dotrą do wszystkich Powstańców i rzetelnie zdiagnozują ich potrzeby.

Rozmawiała: Adriana Boruszewska

Zobacz też:Prezydent Andrej Duda odznaczył powstańców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska