Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław gościł dolnośląski kongres. Samorządy mówią „nie” centralizacji

Redakcja
Wrocław gościł dolnośląski kongres. Samorządy mówią „nie” centralizacjiMarszałek województwa Cezary Przybylski (z prawej) i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podczas kongresu
Wrocław gościł dolnośląski kongres. Samorządy mówią „nie” centralizacjiMarszałek województwa Cezary Przybylski (z prawej) i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podczas kongresu UMWD
Finanse samorządów, fundusze unijne, a przede wszystkim zapowiadane przez rząd zmiany w ustawie o samorządzie terytorialnym – to najważniejsze tematy zorganizowanego we Wrocławiu Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego. W tegorocznej edycji tego wydarzenia uczestniczyło kilkuset przedstawicieli samorządów, organizacji samorządowych, przedsiębiorców, dziennikarzy i ekspertów z całej Polski. Debacie przewodniczył Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Jedna z najistotniejszych debat dotyczyła przyszłości samorządów w Polsce. Uczestniczył w niej marszałek Cezary Przybylski, prezydent Rafał Dutkiewicz, Michał Jaros – Poseł na Sejm RP oraz Jerzy Stępień - Prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego. Debatę prowadził Piotr Kraśko.

Samorządy w Polsce cieszą się dużym zaufaniem obywateli. To przecież one zajmują się sprawami związanymi z ich codziennym życiem. Odpowiadają za służbę zdrowia, transport czy pomoc unijną.
To właśnie samorządność buduje prawdziwe społeczeństwo obywatelskie, o które tak walczyliśmy podczas przemian demokratycznych w Polsce.

– Dostrzegane u władzy państwowej chęci  powrotu do centralizacji  zdecydowanie oddalają nas od modelu, w którym ludzie sami decydują o ważnych dla nich sprawach. Takie podejście nie będzie służyło ani rozwojowi samorządów, ani lepszej reprezentacji obywateli – mówił marszałek Cezary Przybylski podczas panelu dyskusyjnego w trakcie kongresu.

Dolnośląski Kongres Samorządowy stał się forum wymiany myśli i idei dotyczących funkcjonowania samorządów w Polsce.
Obrady odbywały się w pięciu blokach tematycznych. Podczas paneli dyskusyjnych omawiano kwestie efektywnego wykorzystywania funduszy europejskich i zrównoważonego rozwoju regionów, dyskutowano o finansach samorządów, ochronie zdrowia oraz edukacji.

Rozmawiano także o istotnych kwestiach ustrojowych związanych z zapowiadanymi przez rząd zmianami w ustawie o samorządzie terytorialnym.
Zdecydowana większość samorządowców negatywnie oceniła postulowane przez otoczenie rządowe zmiany, które de facto ograniczają możliwości sprawnego wykonywania swoich zadań przez samorządy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska