Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Działki za 3,5 mln zł na laboratorium dla Centrum Transplantacji

Malwina Gadawa
ilustracja: Maciej Dudzik
Dzisiaj Wrocławski Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych bezpłatnie przekaże ponad 1,5 hektara terenu na Stabłowicach we Wrocławiu na rzecz województwa dolnośląskiego. Zostanie tam wybudowany pawilon badawczo-szpitalny na potrzeby Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych. Przekazana nieruchomość to pięć działek wartych łącznie około 3,5 mln złotych.

Prof. Andrzej Lange, szef DCTK, nie ukrywa radości. Na tę inwestycję czekał od wielu lat. Zapowiada, że budowa pawilonu badawczego ruszy już w październiku. Dodaje, że trzeba będzie się spieszyć. Aby skorzystać z unijnego dofinansowania, inwestycja będzie musiała być ukończona do jesieni 2014 r.

Koszt budowy laboratorium to około 8,5 mln złotych, z czego 40 procent będzie dofinansowane z Unii Europejskiej. Profesor Lange zapowiada, że będzie to nie tylko najnowocześniejszy ośrodek laboratoryjny w Polsce, ale i na świecie. - Na pewno skorzystają na tym przede wszystkim pacjenci - mówi prof. Lange.

Szef dolnośląskiego centrum przypomina, że lokalizacja na Stabłowicach jest już ósmą propozycją, jaka pojawiła się w ciągu dziesięciu lat istnienia DCTK. Pod uwagę brano m.in. teren powojskowy na Partynicach, obiekt w sąsiedztwie szpitala na Brochowie i stare prosektorium szpitala kolejowego przy al. Wiśniowej. W końcu udało się znaleźć lokalizację.

Czytaj też: Kamień węgielny pod Przylądek Nadziei wmurowany (ZDJĘCIA)

DCTK do tej pory mieści się w szpitalu przy ul. Grabiszyńskiej, zaś laboratorium DCTK we Wrocławskim Parku Technologicznym. Teraz wszystko ma być w jednym miejscu. Obok laboratorium powstanie szpital. Jego budowa powinna się rozpocząć w 2015 roku. Prof. Lange mówi, że dzięki funkcjonowaniu centrum, do tej pory pracę znalazło 30 specjalistów z zakresu biotechnologii. Po przeniesieniu się na Stabłowice, DCTK zatrudni jeszcze cztery osoby.

W nowych pomieszczeniach znajdzie się także miejsce na sale seminaryjne. Będą w nich specjalistyczne szkolenia. Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych przy ul. Grabiszyńskiej specjalizuje się w przeszczepach u pacjentów z nowotworami krwi. Centrum ma akredytację Narodowego Programu Dawstwa Szpiku, Międzynarodowego Rejestru Przeszczepów, Europejskiej Grupy Przeszczepiania Szpiku i Europejskiej Federacji Immunogenetyki. Działa przy nim Krajowy Bank Dawców Szpiku. Laboratorium będzie nowoczesnym centrum badawczym i fabryką komórek, które będą służyć do odbudowania zniszczonych tkanek w organizmie.

Do dolnośląskiego centrum przyjmowanych jest ponad 2,5 tysiąca pacjentów rocznie. Do końca 2012 roku wykonano 1031 przeszczepów u dzieci i dorosłych w pełnym zakresie leczenia chorób nowotworowych krwi.

Prof. Lange zapewnia, że w nowej siedzibie pacjenci po przeszczepach będą mieli lepsze warunki niż dotychczas.

Andrzej Lange
To wybitny immunolog, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych. Jest również kierownikiem Zakładu Immunologii Klinicznej PAN. Prowadzi najdłużej działający w Polsce oddział przeszczepiania szpiku i Krajowy Bank Dawców Szpiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska