Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Chorzy po transplantacjach wreszcie w nowej siedzibie?

Anna Gabińska
Najpierw przekształcenie w spółkę kapitałową, a potem postawienie nowego pawilonu w obrębie kampusu Nowego Szpitala Wojewódzkiego na Stabłowicach we Wrocławiu. Taki jest najnowszy pomysł prof. Andrzeja Lange na Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku, któremu szefuje.

Dokumenty w sprawie spółki i wniosek o dofinansowanie budowy prof. Lange złożył w urzędzie marszałkowskim. Na wybudowanie pawilonu o powierzchni 5500 mkw. potrzebuje 25 mln zł. - Wyposażenie mamy, potrzebujemy tylko nowego budynku - podkreśla szef centrum.

Teraz mieści się ono na piętrze w gmachu Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej. Rocznie na oddział szpitalny do Centrum Transplatacji Komórkowych trafiają dwa tysiące chorych, a 9 tys. korzysta z poradni. Rocznie wykonuje się tam 60-70 przeszczepów szpiku.

- Miesięcznie przyjmujemy kilkunastu chorych z ostrą postacią białaczki - informuje prof. Lange.
W budynku przy ul. Grabiszyńskiej od kilku lat trwa remont. - Chorzy po przeszczepach muszą mieć sterylne warunki, bo gra idzie o ich życie - tłumaczy lekarz. - Mury są stare i przeżarte pleśnią. Od czasu, gdy remont zaczął się na dobre, mieliśmy 7 przypadków aspergilozy, czyli zakażenia grzybicą. Na szczęście, uratowaliśmy tych pacjentów, ale to było bardzo trudne i kosztowne - podkreśla.

Lokalizacja na Stabłowicach jest już ósmą propozycją, jaka pojawiła się w ciągu 10 lat istnienia DCTK. Pod uwagę brano m.in. teren powojskowy na Partynicach, obiekt w sąsiedztwie szpitala na Brochowie, stare prosektorium szpitala kolejowego przy al. Wiśniowej.

DCTK ma w budynku przy ul. Grabiszyńskiej siedem sal ogólnych, dwie sale dla chorych na białaczkę, sześć dla pacjentów po przeszczepie, salę operacyjną i poradnię. Mimo to chorzy nie mieszczą się i niektórzy muszą leżeć na korytarzu.

Prof. Lange nie narzeka na sytuację finansową, mimo że Narodowy Fundusz Zdrowia nie wypłacił mu ok. 5 mln zł za nadwykonania w latach 2010-2011.
- Mimo to żyjemy - uśmiecha się prof. Lange.

Jak zamierza przekształcić Centrum w spółkę kapitałową? - Niech nam urząd marszałkowski da jakąś kwotę na zaczyn, a resztę sami będziemy mieli z naszego zysku - zapewnia prof. lange.

W Urzędzie Marszałkowskim powiedziano nam, że za miesiąc powinna być gotowa wstępna analiza wniosku.

Dyrektor DCTK już spotyka się z fachowcami w sprawie projektu nowego pawilonu.
- Budowa powinna się zacząć w ciągu dziewięciu miesięcy - uważa prof. Lange.
Do tego czasu nowoczesne laboratoria DCTK mają być przeniesione z Wrocławskiego Parku Technologicznego przy ul. Muchoborskiej do Wrocławskiego Centrum Badawczego EIT+ przy ul. Stabłowickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska