Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław 100 lat temu. Tak wyglądało nasze miasto i jego mieszkańcy w roku 1924

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Budynek o powierzchni 11 000 m2 był jednym z większych obiektów wystawienniczych. Nie przetrwał II wojny światowej. Zachowały się jedynie budynki biurowe. Budynek miał podpory żelbetowe oraz drewniany dach.
Budynek o powierzchni 11 000 m2 był jednym z większych obiektów wystawienniczych. Nie przetrwał II wojny światowej. Zachowały się jedynie budynki biurowe. Budynek miał podpory żelbetowe oraz drewniany dach. FOTOPOLSKA.EU
Wrocław w roku 1924 przypominał nieco ten współczesny, a to za sprawą inwestycji, które w kilku miejscach dawnego Breslau skutecznie paraliżowały normalne poruszanie się po mieście. Zapraszamy Was w podróż po galerii zdjęć, które zostały wykonane i wywołane dokładnie sto lat temu. Pod każdą z fotografii krótki opis czego dotyczy.

Wrocław w roku 1924 - krótkie kalendarium miasta

Lata 20. we Wrocławiu nie są opisane w sposób wyjątkowo szczegółowy. Na szczęście z tego okresu zachowało się naprawdę sporo zdjęć, które pozwalają nam zobaczyć jak zmieniało się miasto i jego mieszkańcy.

Co powstawało w roku 1924 i co wówczas planowano we Wrocławiu? W tym roku po raz pierwszy zaprezentowano koncepcję budowy Stadionu Olimpijskiego. Sam obiekt powstał 4 lata później. W roku 1924 we Wrocławiu mocno rozbudowywały się poszczególne osiedla. M.in. Sępolno, gdzie budowano np. kamienice przy dzisiejszej ul.Kosynierów Gdyńskich. Zaprezentowano też koncepcję budowy kwartału przy dzisiejszej ul. Kwaśnej.

Zobacz też: Wieża ciśnień Na Grobli, czyli wrocławska perła architektury przemysłowej. Zobaczcie jej wnętrza na unikatowych zdjęciach z archiwum

Rok 1924 we Wrocławiu to także potężne inwestycje w okolicy Hali Stulecia. Wybudowana została wtedy hala wystawowa Messehof (Dwór Targowy). Obiekt nie przetrwał jednak II wojny światowej.

W tym samym roku ukończono budowę elektrowni wodnej Południowej. To elektrownia przepływowa usytuowana po lewej stronie koryta Odry Południowej. Niedługo po zakończeniu prac rozpoczęła się budowa elektrowni Północnej, której budynki zaprojektował Max Berg.

W tym roku Wrocław rozpoczął również proces poszerzania swoich granic administracyjnych, co trwało przez kilka kolejnych lat. Intensywny rozwój miasta trwał aż do roku 1929, który przyniósł wielki kryzys gospodarczy.

Kliknij w przycisk poniżej i zobacz Wrocław z roku 1924 >>

Budynek o powierzchni 11 000 m2 był jednym z większych obiektów wystawienniczych. Nie przetrwał II wojny światowej. Zachowały się jedynie budynki biurowe. Budynek miał podpory żelbetowe oraz drewniany dach.

Wrocław 100 lat temu. Tak wyglądało nasze miasto i jego mies...

Z tego okresu zachowały się również filmy z Wrocławia, jak choćby ten zamieszczony poniżej:

źródło: Youtube.pl/Sonichtfreundchen

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska