Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wody Polskie zakończyły rozbudowę wałów na Widawie. Ochronią przed falą wezbraniową. Wrocław już nie utonie?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Prace budowlane w ramach inwestycji wzdłuż rzeki Widawa, rozpoczęły się w kwietniu 2020 roku i zakończyły w lipcu 2023 roku.
Prace budowlane w ramach inwestycji wzdłuż rzeki Widawa, rozpoczęły się w kwietniu 2020 roku i zakończyły w lipcu 2023 roku. Paweł Relikowski / Polska Press
Wody Polskie we Wrocławiu zakończyły właśnie rozbudowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych na Widawie. Prace były realizowane łącznie w trzech gminach. Inwestycja zapewnia ochronę dla blisko 1500 budynków.

Mieszkańcy północno-wschodniej części Wrocławia mogą czuć się bezpieczni

Prace budowlane w ramach inwestycji wzdłuż rzeki Widawa rozpoczęły się w kwietniu 2020 roku i trwały nieco ponad trzy lata. Wały przeciwpowodziowe pojawiły się na terenie Czernicy, Długołęki i Wrocławia.

- Ochronią one przed falą wezbraniową blisko 1500 budynków mieszkalnych, handlowo-usługowych, gospodarczych, przemysłowych i sakralnych oraz całą infrastrukturę, która znajduje się na powierzchni ponad 1100 hektarów. Finalnie zamykamy jednocześnie modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego - mówił Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Wód Polskich RZGW we Wrocławiu.

Skanska wybudowała wały za kwotę 126 milionów złotych, w tzw. "cofce" kanału przelewowego Odra-Widawa, co zabezpieczy Dolinę Widawy na wypadek przepuszczania wód powodziowych i konieczności skierowania ich poza Wrocław.

- Należą się słowa podziękowania wszystkim, którzy byli zaangażowani w realizację zadania. Całość jest efektem partnerskiej współpracy z władzami samorządowymi Wrocławia i sąsiednich gmin, ale przede wszystkim z samymi mieszkańcami, których ochrona przed powodzią jest jednym z priorytetowych zadań statutowych Wód Polskich - mówił Bartosz Wszołek, Zastępca Dyrektora Wód Polskich RZGW we Wrocławiu ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

Zobacz zdjęcia wałów z dużej wysokości:

Powstały także nowe przepusty wałowe i drogowe, zrealizowano roboty polegające na rozbudowie i przebudowie dróg publicznych.
Powstały także nowe przepusty wałowe i drogowe, zrealizowano roboty polegające na rozbudowie i przebudowie dróg publicznych. Skanska

Jak przygotowano Wrocław na falę wezbraniową?

Zakres prac obejmował kilka działań. Po pierwsze, zbudowano nowe wały na odcinku o długości 11 kilometrów wzdłuż rzeki o Widawa. Po drugie, przeprowadzono prace przy już istniejącym wale o nazwie "Przerowa L," na jego fragmencie o długości 2 kilometrów.

Stworzono nasypy tworzące wały. Dodatkowo dostosowano kształt skarp, czyli zboczy wałów, żeby były bardziej skuteczne przed podnoszeniem się poziomu wód. Zbudowano też miejsca przejazdów i zjazdów przez aby umożliwić komunikację. Usunięto też wszelkie kolizje z sieciami: telekomunikacyjnymi, elektrycznymi, energetycznymi, wodociągowymi i gazowymi.

Na wałach pojawiła się również nawierzchnia, którą mogą spacerować mieszkańcy lub jeździć po niej rowerzyści. To jednocześnie zwiększa możliwości na wycieczki w okolicznościach przyrody. Ułatwiono również przejazd dla kierowców pojazdów. Wyremontowano bowiem nawierzchnię na ulicach Rzecznej, Topolowej i Wilczyckiej w Kiełczówku.

– Chciałbym w imieniu swoim, czyli wójta gminy Długołęka, ale też jako mieszkaniec Wilczyc, a kilka lat temu Wrocławia, podziękować firmie Skanska oraz Wodom Polskim za to, że te odcinki wałów zostały wykonane profesjonalnie i w dobrym stylu. Możliwość jazdy na rowerze po obwałowaniach i walory rekreacyjne to dodatkowe zalety tych wałów przeciwpowodziowych, które powstały na terenie naszej gminy. Dziś jest mi bardzo miło z tego powodu, że stoję na wałach, które wybudowaliśmy wspólnie i dziś każdy z nas na tym odcinku jest zabezpieczony przed falą powodziową - dodał na spotkaniu z prasą Wojciech Błoński, Wójt Gminy Długołęka.

Tak przebudowano systemy zabezpieczenia przed powodzią rzeki Widawa w gminach Czernica, Długołęka i Wrocław.
Tak przebudowano systemy zabezpieczenia przed powodzią rzeki Widawa w gminach Czernica, Długołęka i Wrocław. Wody Polskie

Wały to również miejsce dla przyrody

Nad przebiegiem prac czuwali również przyrodnicy, których zadaniem było ograniczenie do minimum wpływu na środowisko naturalne.

W ramach działań:

  • posadzono 64000 dębów szypułkowych,
  • posadzono 5500 drzew w szpalerach
  • posadzono 3000 gatunków krzewów,
  • zainstalowano skrzynki lęgowe dla ptaków i nietoperzy,
  • zbudowano 6 zbiorników wodnych, będących idealnym miejscem dla siedlisk rozrodczych płazów.

Inwestycja ostatecznie zamknęła modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego, który ochroni przed powodzią Wrocław i ościenne miejscowości.

Obejrzyj również:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska