Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiertarką w zwapniałe tętnice. Kardiolodzy z Wrocławia wiedzą, jak leczyć miażdżycę

Monika Fajge
Monika Fajge
Takie medyczne cieniutkie wiertło wprowadzane jest przez tętnicę w ręce do serca pacjenta. wiertło porusza się z prędkością 160 tys. obrotów na minutę.
Takie medyczne cieniutkie wiertło wprowadzane jest przez tętnicę w ręce do serca pacjenta. wiertło porusza się z prędkością 160 tys. obrotów na minutę. Monika Fajge / Polska Press
Kardiolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeprowadzili kolejne skomplikowane zabiegi poszerzania zwapniałych tętnic wieńcowych. Zwapnienia kruszyli ultradźwiękami (tak, jak kruszy się kamienie nerkowe), ale też “zaatakowali” je wirującą po orbicie diamentową kulką oraz wiertarką. Operacje oglądali specjaliści z całej Europy.

To wydarzenie bez precedensu w historii kardiologii interwencyjnej we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska zaprezentowano wytyczne dla lekarzy z całej Europy, dotyczące tego, jak prawidłowo leczyć pacjentów chorujących na miażdżycę. Skomplikowane zabiegi poszerzenia tętnic wieńcowych – z wykorzystaniem trzech dedykowanych narzędzi – były w piątek (13 stycznia) transmitowane do ośrodków medycznych w całej Europie.

100 tys. zabiegów poszerzania tętnic wieńcowych rocznie

– W Polsce wykonuje się ponad 100 tys. zabiegów poszerzania tętnic wieńcowych rocznie. Około 30 proc. pośród tych pacjentów ma w tętnicach oprócz zwężeń również zwapnienia, a około 8 proc. zwapnienia tak rozległe, że uniemożliwiają bezpieczne poszerzenie zwężeń balonikiem. Im człowiek starszy, tym zwapnień jest więcej – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Krzysztof Reczuch, kierownik Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Te 8 tys. pacjentów wymaga albo alternatywnej formy leczenia czyli operacji wszczepienia by-passów, która jest jednak bardziej inwazyjna, albo zastosowania jednej z trzech specjalnych technik poszerzania tętnic wieńcowych (balonikowania), dedykowanych zwapnieniom.

Warzywa na grypę. Co jeść by nie chorować?

Metody leczenia miażdżycy. Na liście wiertarka

– Pierwsza i najstarsza metoda poszerzania tętnic wieńcowych polega na prowadzeniu maleńkiego wiertła, przez tętnicę w ręce pacjenta, do jego serca. Rozpędzone do 160 tys. obrotów na minutę wiertło kruszy zwapnienia w tętnicy. Wiemy, jak to robić, od lat uczymy lekarzy z Polski i z Europy, jak bezpiecznie przeprowadzać taki zabieg – mówi prof. Reczuch.

– Kolejna metoda jest stosowana w Polsce od niecałego roku. To tzw. metoda krążenia po orbicie. Bor, czyli w tym wypadku diamentowa kulka, nie idzie na wprost, ale krąży po orbicie wewnątrz naszego małego 2-3 milimetrowego naczynia i ściera miażdżycowe zmiany, które u chorych narastają wraz z wiekiem – wyjaśnił dr hab. n. med. Piotr Kübler z Kliniki Kardiologii USK.

Zwapnienia tętnic wieńcowych czyli zmiany miażdżycowe można też kruszyć, tak jak robią to nefrolodzy w przypadku kamieni nerkowych.

– W tym celu do naczynia wieńcowego trzeba wprowadzić mały balonik. Żeby go rozprężyć w zwapniałym naczyniu, pompujemy balonik do wielkości 12-15 atmosfer. Dla porównania, w kołach samochodowych mamy dwie atmosfery. Napompowany balon, który ma rozkruszyć wapno, dzięki ultradźwiękom, daje energię 50 atmosfer. Metoda jest bezpieczna, prosta, niestety jeszcze nierefundowana – tłumaczył dr. hab. n. med. Wiktor Kuliczkowski ze szpitala przy ul. Borowskiej.

Polacy częściej umierają na serce niż na raka

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Polacy częściej umierają na choroby serca niż na nowotwory. Zwężenia w tętnicach wieńcowych (czyli miażdżyca serca) są pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. Z powodu chorób krążenia umieramy dwa razy częściej niż na raka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska