Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiem, jak wyczyścić żelazko z zabrudzeń. Popularny lek zadziała lepiej niż soda i ocet. Jak usunąć przypalenia z żelazka? Poznaj te sposoby

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Trudno sobie wyobrazić życie bez żelazka. I choć prasowanie to dla wielu żmudne domowe zajęcie, to raczej trudno z niego zupełnie zrezygnować. Zdarza się, że wystarczy jedna chwila nieuwagi, aby przypalić powierzchnię żelazka, a co gorsza, zniszczyć prasowane ubranie. Dowiedz się, jak wyczyścić żelazko i nie dopuścić do takich sytuacji!

Spis treści

Stopy żelazka – jakie są rodzaje?

W żelazkach są przeważnie trzy rodzaje stóp:

  • ceramiczne,
  • stalowe,
  • teflonowe.

Stopy ceramiczne są gładkie i nieprzywierające, co ułatwia prasowanie delikatnych tkanin, np. jedwabiu i syntetyków. Dość łatwo się je czyści. Niestety mogą również łatwiej ulegać uszkodzeniom mechanicznym, takim jak zadrapania czy pęknięcia. Stopy stalowe szybko się nagrzewają i równomiernie rozprowadzają ciepło. Dzięki temu łatwo nimi wyprasujesz ubrania z lnu lub bawełny. Często się jednak zdarza, że stopa stalowa przywiera do tkanin, szczególnie gdy prasujesz „na sucho”. Trudniej się je także czyści.

przypalona stopa żelazka
Przypalone żelazko można łatwo wyczyścić za pomocą domowych sposobów, ale trzeba uważać, aby nie zniszczyć stopy żelazka. 123RF/djedzura

Stopy teflonowe są nieprzywierające, dlatego super sprawdzają się w prasowaniu akrylu czy materiałów z domieszką syntetyków. Mogą być jednak bardziej podatna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do stóp ceramicznych czy stalowych. Ponadto, powłoka teflonowa może się zużywać w miarę użytkowania.

Jak wyczyścić stopę żelazka?

Najbardziej odporna na zarysowania jest stopa stalowa. Zarówno teflonowa, jak i ceramiczna są delikatne i musisz uważać, stosując domowe sposoby na usuwanie przypaleń z żelazka. Do domowych środków czyszczących przypalone żelazko zaliczamy m.in.:

  • ocet,
  • sodę,
  • sok z cytryny,
  • pastę do zębów,
  • wodę destylowaną,
  • sól gruboziarnistą.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Na początek spróbuj metody z użyciem sody i octu. Urwij z rolki 2-3 listki ręcznika papierowego, namocz je w occie i przyłóż do stopy żelazka. Zostaw na 30 minut. Następnie zdejmij i za pomocą suchej szmatki zetrzyj resztki brudu. Jeżeli pozostały jeszcze jakieś plamy, ponownie nasącz papier octem i zanurz go w sodzie. Wyczyść plamy.

Inną, nieco mniej znają metodą, jest czyszczenie żelazka za pomocą paracetamolu. Włącz żelazko na wysoką moc, przytrzymaj pastylkę pęsetą i pocieraj nią całą plamę. Jak plama zacznie się rozpuszczać, szybko wytrzyj plamę wilgotną szmatką, uważając, aby się nie poparzyć. Czy wiesz, że jednym ze sposobów na to, jak wyczyścić przypalone żelazko, jest zmywacz do paznokci? Zanurz wacik w zmywaczu do paznokci acetonowym i pocieraj go o lekko rozgrzaną stopę żelazka.

Jak usunąć przypalony plastik ze stopy żelazka?

W takiej sytuacji musisz szybko zareagować, aby resztki przypalonego plastiku nie zniszczyły twojego obrania. Wyłącz żelazko i ostudź. Kostki lodu przesyp na płytki talerz i połóż na nich żelazko. Pozostaw na 10 min. Weź starą kartę kredytową albo tępy nóż i zeskrob twardy plastik. Następnie wymieszaj sól kuchenną z octem, tak aby powstała gęsta pasta. Wyszoruj nią resztki brudu. Na koniec wyczyść stopę żelazka czystą szmatką. Jeśli jednak plastik został na twoim ubraniu, jak najszybciej tkaninę włóż do zamrażarki na co najmniej jedną godzinę. Po tym czasie ostrożnie zeskrob go z tkaniny.

Jak wyczyścić żelazko teflonowe przypalone?

Jednym ze sposobów jest użycie pasty do zębów. Pomaga ona bez ryzyka uszkodzenia powłoki pozbyć się zabrudzeń. Możesz też użyć mokrych chusteczek do suszarki. Wrzuca się je do ubrań, by po skończonym cyklu suszenia można było cieszyć się przyjemnym zapachem. Jak się okazuje, są także pomocne w usuwaniu przypaleń z żelazka. Podłącz żelazko do prądu i ustaw je na najniższy dostępny poziom grzania, a następnie pozostaw je na kilka minut, aby się rozgrzało. Z opakowania wyjmij 3-4 chusteczki do suszarki i pocieraj nimi stopę żelazka, aż zejdzie cały brud. Następnie ustaw żelazko na najwyższe grzanie i wyprasuj stary ręcznik, aby usunąć ewentualne włókna i pozostałości z chusteczki.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Wymieszaj 1/2 szklanki octu i 1/2 szklanki wody destylowanej. Mieszaninę wlej do zbiornika na wodę (żelazko musi być odłączone od prądu). Starą szczoteczkę do zębów zanurz w occie i wyczyść otwory parowe w żelazku. Następnie podłącz żelazko do prądu, włącz je i ustaw funkcję pary. Następnie podłącz żelazko do prądu i ustaw funkcję pary. Nagrzewaj je przez 5 min, naciśnij przycisk pary i przytrzymaj przez 20-30 sekund lub do momentu, gdy para będzie swobodnie wydostawać się przez otwory. Powtarzaj tę czynność przynajmniej 5-6 razy. Wyłącz żelazko, odłącz je od prądu i poczekaj, aż ostygnie. Po tym czasie resztę płynu wylej ze zbiornika.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiem, jak wyczyścić żelazko z zabrudzeń. Popularny lek zadziała lepiej niż soda i ocet. Jak usunąć przypalenia z żelazka? Poznaj te sposoby - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska