Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne przysmaki sprzed 200 lat. Może cię zainspirują? W Jeleniej Górze właśnie wydano receptariusz z oryginalnymi przepisami

Alina Gierak
Alina Gierak
Wśród ponad 400 przepisów są takie, które idealnie nadają się na wielkanocny stół
Wśród ponad 400 przepisów są takie, które idealnie nadają się na wielkanocny stół Archiwum Państwowe/A.Grodziński
Wydawnictwo jest niezwykłe. Zawiera kilkadziesiąt przepisów, spisywanych 200 lat temu przez Christopha Jacoba Preidla juniora, mieszkańca Jeleniej Góry. Z tej oryginalnej książki kulinarnej dowiecie się, co jadano na Dolnym Śląsku. Po przepisy może sięgnąć każdy, bowiem są dostępne na stronie wydawcy oddziału jeleniogórskiego Archiwum Państwowego. Może zainspirują was do sporządzenia oryginalnych potraw na Wielkanoc?

Spis treści

Jak zrobić babkę wielkanocną?

Utrzyj 12 łutów szmalcu lubo masła, wbij jedno po drugim 3 jajka, weź pół ćwiartki dobrego mleka, dodaj do onego 3 łyżki drożdży, wlej to na szmalec i jajka, dodaj trzy kufle 2 mąki. Ciasto dobrze obij, wyłóż na stolnicę i rozwałkuj najcieniej, jak się da, a posmaruj rozpuszczonym masłem. Połóż na to nadzienie, które przygotowane już wcześniej być musi, zwiń w rolkę, włóż do formy, daj wyrosnąć i piecz z wolna - czytamy w jednym z przepisów

Łut to około 17, 5 gramów, kufel to koło pół litra.

To tylko jeden z ponad 400 przepisów, które zawarte są w książce. Spisywano je przez kilka lat w rodzinie Christopha Jacoba Preidla, księgowego i dyrektora firmy handlowej Gottfriedów, zajmującej się wysyłką słynnych woali z Jeleniej Góry na cały świat.

Autor rozpoczął ich gromadzenie w 1770 r., a gdy w dwa lata potem zmarł, dzieło kontynuowała zapewne jego córka - wyjaśnia Ivo Łaborewicz, kierownik oddziału Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze.

. To tutaj przechowywano rękopiśmienną książkę kucharską. Przygotowanie wydania trwało pięć lat.

Co jadano na Dolnym Śląsku w XVIII wieku?

Zapisywane skrzętnie i drobiazgowo przepisy, stworzyły książkę kucharską Koch-Buch. Dzięki niej dowiadujemy się, jakie były upodobania kulinarne mieszczan dolnośląskich.

Co podawano na ówczesnych stołach mieszczańskich dolnośląskiego grodu?
Różnego rodzaju zupy, ryby, mięsa, podroby, sosy, kluski i sałatki, jak również ogromną różnorodność słodkości: torty, ciasta, kremy i inne desery, dominujące w całym dziele.

...choć pod względem wyrafinowania nie jest to może De re coquinaria, książka kucharska przypisywana wielkiemu rzymskiemu smakoszowi Apicjuszowi, to jednak wynika z niej wprost, że jeleniogórzanie okresu baroku lubili dobrze zjeść, i że, jeśli idzie o zróżnicowanie smaków, wcale nie odbiegali tak bardzo od Rzymian - pisze we wstępie tłumacz Józef Zaprucki

Prowadzone przez Preidla i jego córkę zapiski stanowiły nie tylko efekt ówczesnej mody, ale w pierwotnym zamyśle miały służyć też celom wyższym, prozdrowotnym, stanowiąc „dobre domowe lekarstwo na ludzkie przypadłości”.

O tym czy spełniły to ostatnie zadanie, jak i o smakach osiemnastowiecznej Jeleniej Góry, będą mieli okazję przekonać się ci, którzy nie tylko księgę tę, wydobytą po przeszło 250 latach na światło dzienne, przeczytają, ale odważą się sporządzić, a potem spożyć opisane w niej potrawy - dodaje Ivo Łaborewicz.

Receptariusz to pozycja obowiązkowa dla miłośników regionu. Inspiracji dotyczącej dań mogą w niej szukać także restauratorzy.
Oto kilka przepisów. Może was zainspirują.

Nadziewana kapusta włoska
Weź kapustę i wytnij środek, ale tak, aby główka pozostała cała. To, co wycięte, posiekaj na małe kawałeczki i zrumień na maśle z tartą bułką. Dodaj trochę dobrego mleka, wbij jajka, dodaj przyprawy, wszystko wymieszaj, a przedtem zanurz główkę kapusty we wrzątku i chwilę potrzymaj, aż się zrobi krucha. Potem napełnij ją farszem, zwiąż nicią, włóż do tygla, polej rosołem, dorzuć kwiatu muszkatowego, zagotuj. Potem przetnij na pół, polej roztopionym masłem i podaj na stół.
Bałabuchy ze słoniną
Do ¼ funta masła dodać dwa kubki dobrej mąki, a masło utrzeć, by przypominało śmietanę. Potem dodać jedno po drugim 2 jajka i 3 żółtka, ucierać, a także pół ćwiartki białych drożdży piwnych i kilka łyżek dobrego mleka. Soli – według uznania. Wszystkie składniki dobrze wymiesić, wyłożyć na stolnicę i uformować 15 małych chlebków. Posypać je kminkiem i posolonymi kawałkami słoniny. Można też wziąć migdały lub małe rodzynki, ale muszą być posmarowane żółtkiem. Później zostawić na kwadrans przy piecu, by urosły, i piec powoli.
Jak zrobić placek z kiełbasą
Weź 2 smażone kiełbasy (trzeba je pokroić), dwie garście tartej bułki, 2 jajka i trochę bulionu mięsnego, dodaj plastry cytryny, kardamon, kwiat muszkatowy lub gałkę muszkatołową. Zrób z tego coś w rodzaju masy na naleśniki, potem wlej bulion i wodę do garnka, zagotuj, po czym włóż przygotowaną masę i gotuj niecałą godzinę. Następnie pokrój w długie kawałki, dodaj masła i podawaj na stół. Można też dodać do tego posiekanego szczypioru.
Galareta z nóżek cielęcych dla zdrowych i chorych
Weź 2 dobrze oczyszczone i umyte nóżki cielęce, włóż je do garnka z niesoloną wodą i gotuj, aż zmiękną i powstanie kufelek rosołu. Utrzyj drobno pół funta słodkich migdałów, wlej rosół na rozdrobnione migdały, potem przetrzyj przez delikatne płótno lniane, kiedy jeszcze ciepłe, i dodaj kawałek cukru wielkości orzecha włoskiego. Następnie dodaj cytrynę utartą z kawałkiem cukru i rozlej rosół do płaskich miseczek, po czym odstaw do ostygnięcia. W ten sposób powstanie delikatna i biała jak śnieg galareta.
Jak zrobić przekładany tort migdałowy
Weź tyle drobno utłuczonych migdałów, ile zechcesz, i tyle cukru, aby migdały były słodkie, i przełóż do mosiężnej patelni. Postaw na piecu, aby wyschło, ale nie za mocno, bo ciasto będzie się kruszyć. Potem posyp stolnicę cukrem i mąką, i wyłóż na nią ciasto migdałowe. Rozwałkuj je, przekrój tort w poprzek i daj mu obeschnąć w tortownicy. Później można go wypełnić, czym się chce. Szczególnie dobrze jest wziąć kruszony chleb domowy, tłuczony cynamon, trochę goździków, tłuczone migdały, skórki pomarańczy, plasterki cytryny i cukier, wszystko utrzeć i doprawić małmazją lub słodkim winem.Można też użyć gotowanych winogron z cukrem i cynamonem, i skórki cytrynowej oraz pomarańczowej.

Piękne wydawnictwo z przepisami. Bezpłatny pdf

Na ostateczny kształt książki złożyła się praca wielu osób.

Przede wszystkim Ullricha Junkera, który odczytał stary rękopis i sporządził jego transkrypcję. Tę wziął na warsztat dr Józef Zaprucki, który staroniemiecki tekst przetłumaczył na język polski. Adjustacji tłumaczenia podjęła się Jowita Selewska. - wylicza Ivo Łaborewicz.

.

Ivo Łaborewicz przeprowadził poszukiwania archiwalne odnośnie autora książki kucharskiej Christopha Preidla i opracował całośc. Dr Grzegorz Sobel napisał też wstęp, umieszczający dzieło w ogólnym kontekście historyczno-kulinarnym czasów, w jakich powstało. Monika Barabasz stworzyła 20 pięknych akwarel, umieszczonych w książce w formie ilustracji.

Książkę można kupić w jeleniogórskim wydawnictwie Ad Rem. Kosztuje 80 złotych.

Bezpłatnie można pobrać pdf z przepisami. Znajdziecie je na stronie Archiwum Państwowego we Wrocławiu, oddział w Jeleniej Górze.
https://www.ap.wroc.pl/publikacje/osiemnastowieczny-receptariusz-kulinarny-z-jeleniej-gory#

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ciasto ucierane z wiśniami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska