Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceprezes IPN wręczył we Wrocławiu Krzyże Wolności i Solidarności. "Chroń nas Panie Boże przed sowiecką zarazą!"

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Wręczenie KWiS-ów kolejnym bohaterom antykomunistycznego oporu po II wojnie światowej.
Wręczenie KWiS-ów kolejnym bohaterom antykomunistycznego oporu po II wojnie światowej. Maciej Rajfur
W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma odznaczył Krzyżem Wolności i Solidarności uczestników opozycji antykomunistycznej. Przemówienie jednego z nich wywołało spore wzruszenie.

Odznaczenie nadawane jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Tym razem Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali: Piotr Buzar, Stanisław Grzegocki, Stanisław Janas, Kazimierz Kowalczuk, Jerzy Maciej Langer, Mirosław Józef Łapa, Ryszard Jan Łoziński, Zbigniew Maj, Jan Janusz Morawiecki, Janina Teresa Niechajowicz, Andrzej Stanisław Olszewski, Tomasz Orlicz, Jerzy Jacek Pilchowski, Robert Franciszek Prus, Dariusz Paweł Salamaga, Tomasz Zbigniew Truszkowski, Artur Woś.

- Łączy was to, że w czasach panowania dyktatury komunistycznej pragnęliście niepodległej i suwerennej Polski. Czegoś, co dla wielu było nie do pomyślenia. Wtedy, kiedy nie tylko nie było mowy o orderach i wyróżnieniach, ale mogło was spotkać i spotkały was aresztowania, internowania, strata pracy, problemy różnego rodzaju. To nie były czasy miłe i przyjemne, a to był dla was okres młodości. Mimo to działaliście na rzecz solidarności. Dzisiaj po wielu latach Polska wam dziękuje - przemawiał dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Poprosił odznaczonych, by nadal chcieli poświęcać swoje życie, aby świadczyć o polskości, mówić poprzedniemu pokoleniu o naszej historii. Troska o Polskę jest zawsze potrzebna.

- Zawsze będziemy potrzebować takich, jak wy. Działaliście w "Solidarności", wasi rodzice działali w Polskim Państwie Podziemnym, a wasi dziadkowie i pradziadkowie byli w Legionach, w okopach w 1920 roku - dodał dr. M. Szpytma.

- Odznaczenia są dowodem na to, że Polska o was pamięta. Pamięć o waszych zasługach trwa i będzie trwała. Dziękuję za mądrość sprzed lat i odwagę. Podjęliście właściwą drogę w czasach, kiedy wiązało się to z ogromnym ryzykiem, również z możliwością utraty życia. Żadna bitwa nie jest ostatecznie wygrana i ostatecznie przegrana. Dlatego proszę was o aktywność w działaniach na rzecz Polski. Od starań o Polskę nie ma emerytury - mówił Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski.

W imieniu wyróżnionych głos zabrał Mirosław Józef Łapa. Jego przemówienie zapadnie wielu w pamięci.

- Szkoda, że tak późno Polska zauważyła tych, którzy walczyli za niepodległość. Mogłoby to się zdarzyć o wiele wcześniej. Ale i tak dziękuję ci Polsko, że zauważyłaś te małe trybiki, walczące o wolność. Wtedy ja jako 18-latek myślałem i walczyłem o pełną niepodległość, walcząc na ulicach Wrocławia, roznosząc ulotki i kolportując bibułę - opowiadał M. Łapa.

Jak zaznaczył, wtedy powiedzenie głośno "Katyń" wymagało odwagi. W domach mówiło się, że to Sowieci mordowali polskich patriotów. Ale powiedzenie publicznie o ludobójstwie i kaźni w Katyniu było wielkim ryzykiem.

- A dzisiaj widzimy za wschodnią granicą Bucze oraz inne miejsca. Chroń nas Panie Boże przed sowiecką zarazą! - oświadczył zdecydowanie Mirosław Józef Łapa

Wręczenie KWiS-ów kolejnym bohaterom antykomunistycznego oporu po II wojnie światowej.

Wiceprezes IPN wręczył we Wrocławiu Krzyże Wolności i Solida...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska