Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wicepremier: To już pewne. Będzie zakład Lufthansy i GE na Dolnym Śląsku

JEW
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Wicepremier Mateusz Morawiecki potwierdził przed chwilą ważną dla Dolnego Śląska inwestycję. Lufthansa i General Electric zainwestują pod Środą Śląską 250 mln euro, tworząc docelowo miejsca pracy dla około 600 osób. Niemcy i Amerykanie postawią tutaj, mimo wielu protestów mieszkańców, zakład serwisowania silników lotniczych m.in. do najnowszych Boeingów używanych przez Lufthansę.

W Środzie Śląskiej, na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej, ulokowana zostanie fabryka Xeos, zajmująca się serwisowaniem silników lotniczych, m.in. do najnowszych boeingów. Spółkę tworzą dwa koncerny: Lufthansa Technik i General Electric.

Xeos chce zakupić działkę o powierzchni 13,5 ha ulokowaną na terenie gminy Środa Śląska w pobliżu wsi Komorniki, Juszczyn i Święte, w pobliżu drogi krajowej nr 94 Wrocław - Środa Śląska. Decyzję podjęto mimo protestów mieszkańców tych wsi, którzy kilkukrotnie protestowali przeciwko tej lokalizacji. Nie chcą mieć od swoimi oknami głośnych samolotowych silników. Niestety protesty, z blokowaniem drogi krajowej włącznie, na niewiele się zdały. Z powodu planowanej inwestycji do dymisji podał się nawet wiceburmistrz Środy Śląskiej. Tłumaczył że nie zgadza się by "interes inwestora był przedkładany nad dobro mieszkańców".

Dziś rząd Beaty Szydło odtrąbił sukces, a wicepremier Morawiecki opowiadał o inwestycji wyłącznie w różowych barwach.

- To projekt przyszłości - przekonywał Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. - Firma wykorzysta supernowoczesne technologie i talenty naszych inżynierów. Tam - jak mi powiedziano - będą zatrudnione osoby z bardzo wysokim wykształceniem. Ważna będzie ich wiedza, duże doświadczenie oraz znajomość nowoczesnych technologii - dodał wicepremier.

Morawiecki tłumaczył, że światowi potentaci zdecydowali się na Polskę, choć wśród konkurentów były kraje Europy wschodnie, zachodniej, a także kraje z innych kontynentów. - Zadecydowały o tym stabilne warunki dla wysokozaawansowanych projektów inżynierskich i technicznych - stwierdził Morawiecki. - Możemy być z tego dumni i podziękować inwestorom, że zdecydowali się na Polskę. Wielu ludzi dzień i noc pracowało nad tym projektem - podsumował.

Kiedy powstanie zapowiadana fabryka. Na razie nie znamy konkretów. Wiadomo nieoficjalnie, że od początku budowy do pełnego uruchomienia zakładu może minąć nawet 5-6 lat. W pierwszej kolejności ma powstać hala serwisowania silników, a następnie komora do ich testowania. Wiadomo, że w Środzie Śląskie trwają przygotowania do wydania decyzji środowiskowej. Dokument powinien być gotowy na przełomie roku.

Protest pod Urzędem Miasta w Środzie Śląskiej. Mieszkańcy okolicznych miejscowości (Jastrzebce, Święte i Juszczyn) nie chcą w sąsiedztwie zakładu serwisowania i naprawy silników lotniczych Lufthansy

Środa Śląska: Protest przeciw budowie ogromnego zakładu napr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska