Wrocław: Chwalą się inwestycją Lufthansy pod Środą Śląska....

  Wrocław: Chwalą się inwestycją Lufthansy pod Środą Śląska. Mieszkańcy znów protestują

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Chwalą się inwestycją Lufthansy pod Środą Śląska. Mieszkańcy znów protestują
  1/6
  przejdź do galerii

  ©fot. Malwina Gadawa

  Tą inwestycją chwalił się już wicepremier Mateusz Morawiecki, teraz korzyści dla Wrocławia zaprezentował Rafał Dutkiewicz. Konferencję na temat nowego zakładu serwisowania silników lotniczych pod Środą Śląska zorganizowano dziś na Politechnice Wrocławskiej. Zdaniem prezydenta Dutkiewicza to duża szansa dla miasta i Politechniki Wrocławskiej. Mieszkańcy okolic Środy Śląskiej są odmiennego zdania. Tym razem zorganizowali protest pod budynkiem Politechniki, gdzie odbywało się spotkanie. Boją się, że inwestycja w bezpośrednim sąsiedztwie ich domów zniszczy im życie.
  W centrum kongresowym Politechniki Wrocławskiej zorganizowano dziś konferencję na której mówiono o inwestycji pod Środą Śląską. Na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej, ulokowana zostanie fabryka Xeos, zajmująca się serwisowaniem silników lotniczych, m.in. do najnowszych boeingów. Wartość inwestycji to 250 mln euro. Dzięki tej inwestycji ma powstać co najmniej 500 nowych miejsc pracy. Nie wszyscy mieszkańcy gminy Środy Śląskiej są zadowoleni z tej inwestycji. Kilkanaście osób protestowało przed budynkiem Politechniki.

  Spółkę tworzą dwa koncerny: Lufthansa Technik i General Electric. W pierwszej kolejności ma powstać hala serwisowania silników, a następnie komora do ich testowania. Cały zakład będzie miał 30 tys. mkw. Planowany termin otwarcia zakładu to druga połowa 2018 roku. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że prace znajdą w zakładzie nie tylko inżynierowie, ale także pracownicy biurowi i fizyczni.

  - Chcemy wybudować najnowocześniejszy zakład w Europie - mówił Thomas Boettger, dyrektor zarządzający XEOS. - Jesteśmy przekonani, że zakład XEOS stanie się światowej klasy centrum innowacji i nowoczesnych technologii branży lotniczej. - Myślimy, że przyczynimy się do wzbogacenia społeczeństwa - dodał.

  Dyrektor zapowiedział, że spółka zainwestuje 15 mln euro w szkolenia kadry, tworząc we Wrocławiu specjalistyczne Centrum Szkoleniowe. Szkolenie pracowników ma się rozpocząć już 1 lutego. Co 6 tygodni szkolenia rozpocznie nowa grupa 24 kandydatów. Podczas szkoleń duży nacisk będzie się kładło na naukę języka angielskiego.

  -Ta technologia z którą mamy do czynienia powoduje, że znosimy się zupełnie na całkiem inny pułap - mówił Witold Idczak, prezes Legnickiej Strefy w Środzie Śląskiej. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz liczy na owocną współpracę Politechniki Wrocławskiej i nowego inwestora. W zakładzie będą serwisowane silniki typu GEnx-2B, a w kolejnych latach również typu GE9X. Firma XEOS informuje, że aktualnie w komercyjnym użyciu przez 18 operatorów lotniczych na całym świecie jest prawie 500 silników pierwszego typu, które wylatały w sumie 5 mln godzin.

  Przeciwko inwestycji protestują niektórzy mieszkańcy gminy Środa Śląska. Obawiają się, że działalność fabryki wpłynie niekorzystnie na ich otoczenie. Przed konferencją kilkanaście osób protestowało przed budynkiem Politechniki. - Nie chcemy tej inwestycji u siebie, blisko domów. To wpłynie niekorzystne na nasze środowisko. Nie jest też prawdą, że na mieszkańców powiatu średzkiego czekać będzie kilkaset miejsc pracy. W zakładzie będą potrzebować przede wszystkim wykwalifikowanych inżynierów - mówi Zenon Grudkowski reporterce portalu GazetaWroclawska.pl.

  Czytaj także

   Komentarze (42)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POPIERAM

   J (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   W NIEMCZECH CO DRUGIEJ WIEKSZEJ WSI SA CZTERY ZAKLADY PRACY I NIKOMU NIE PRZESZKADZA PRZECIWNIE LUDZIE SIE BOGACA MOZE I LUWTCHANZA BEDZIE UCIAZLIWA MYSLE ZE FIRMA DOLOZY STARAN ABY TAK NIE BYLO...rozwiń całość

   W NIEMCZECH CO DRUGIEJ WIEKSZEJ WSI SA CZTERY ZAKLADY PRACY I NIKOMU NIE PRZESZKADZA PRZECIWNIE LUDZIE SIE BOGACA MOZE I LUWTCHANZA BEDZIE UCIAZLIWA MYSLE ZE FIRMA DOLOZY STARAN ABY TAK NIE BYLO POZATYM CO MA DUDKIEWICZ DO SRODY SL ICZY WYNAGRODZENIA BEDA TAM NA WYZSZYM PULAPIE POKI CO JESTEM ZA I JAK NAJWIECEJ TAKICH INEWSTYCJI MOZE MLODZI BEDA WRACAC Z TULACZKI zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wieśniaki

   ivab (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Zebrało się towarzystwo wiejskie i chce mieć ciszę , bo kabany z wagi spadają , kury jaj nie niosą


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wieśniakiem, mój drogi, to jesteś ty

   :-/ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Przecież ci protestanci to są właśnie wrocławianie pobudowani w powiecie średzkim i tyle mają ze Środą wspólnego. Prawdziwi mieszkańcy to się cieszą z rozbudowy przemysłu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odebrać im zasiłki i socjale

   Breslauer49 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Ci protestujący- głupole- wsi spokojna wsi wesoła !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popatrz na tych ludzi

   :-/ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   To nie są tacy od zasiłków. To są dobrze zarabiający, których gmina nie obchodzi, a tylko własny ogródek.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ferrari nie lufthansa to co?

   dzidek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   gdy chciała w tym rejonie inwestować ferari to zastępca burmistrza biegał za podpisami i protestowali mieszkańcy bo zakłóci to spokój czaplom których nikt nie widział i ferrari sobie poszło.Teraz...rozwiń całość

   gdy chciała w tym rejonie inwestować ferari to zastępca burmistrza biegał za podpisami i protestowali mieszkańcy bo zakłóci to spokój czaplom których nikt nie widział i ferrari sobie poszło.Teraz przeszkadza lufthansa bo ma za wysoki komin. Może protestanci sami by coś zaproponowali ? Na prawie 20 tys mieszkańców protestuje kilkanaście osób.Chłop żywemu nie przepuścizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe, ilu z tych protestujących

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   w ogóle płaci podatki w Środzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaklad Lufhansy ...

   CH ci w Oko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

   Polski protest: lepiej nic nie robić, dla wielu ewentualnie wystarczy zasiłek "od nieróbstwa", będą protestować, bo zakład może "zatruwać środowisko", a sami, w najbliższej okolicy wyrzucają śmieci...rozwiń całość

   Polski protest: lepiej nic nie robić, dla wielu ewentualnie wystarczy zasiłek "od nieróbstwa", będą protestować, bo zakład może "zatruwać środowisko", a sami, w najbliższej okolicy wyrzucają śmieci i gruz do lasu.
   Ot, będzie cywilizacja po białorusku i lud będzie "szczęśliwy" jak w Północnej Korei.
   PROTESTUJCIE DALEJ !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wsi spokojna . . .

   eles1949 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   . . . wsi wesoła, czyli mamy być dziadami i basta ! Jeszcze do tego szwaby . . .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   plebs

   podatnik mafii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   wielki protest kilka osób ,jak zmienili trasę linii D więcej osób protestowała

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niemiecka gazeta w Polsce

   wrogiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   niemieckiej firmy w Polsce

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dupkiewicz niech się pochwali

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   Swoimii przekrętami EIT+ STADION i wizytą u biskupa o 6-tej z sekretarką i TRAMWAJEM


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do "gościa"

   Vistula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 15

   Matołki !
   Jeszcze zatęsknicie za prezydenturą Rafała DUTKIEWICZA. To dzięki wielu jego decyzjom WROCŁAW jest z każdym rokiem piękniejszy i warto tutaj mieszkać !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spokojnie

   dekl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ...będziemy go odwiedzać na kleczkach

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Vistula

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   głupi jesteś albo mieszkasz we Wrocławiu max 3 lata

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Benek to Ty?

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Benek to Ty?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama