Ważne
  Zamkną Halę Ludową. Znów będzie remont

  Zamkną Halę Ludową. Znów będzie remont

  Zdjęcie autora materiału

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Hala Stulecia
  1/9
  przejdź do galerii

  Ostatni remont Hala Ludowa przeszła pięć lat temu. Za rok czeka ją kolejny ©Tomasz Hołod

  W przyszłym roku wrocławska Hala Ludowa znów idzie do remontu. Pierwszy etap remontu wnętrza przeprowadzono pięć lat temu. Niezgodnie z planem - wybudowano wtedy np. za małe trybuny. Zlikwidowana będzie też wykonana pięć lat temu podłoga w centrum hali.
  Spółka Hala Ludowa ogłosiła przetarg na wykonanie projektu przebudowy wnętrza Hali. Nie wiadomo, ile będzie kosztował kolejny remont budynku. Ostatni przeprowadzono tu pięć lat temu.

  Remont Hali Ludowej przed sądem. Hala dopłaci 10 mln złotych wykonawcy


  - Szczegółowe określenie kosztów będzie możliwe po rozstrzygnięciu przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej i wykonaniu zadania przez firmę, której zostanie udzielone zamówienie - tłumaczy Agnieszka Kasprzyszak z Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Ludowa. Spółka będzie się także starała o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

  W ogłoszonym przetargu czytamy, że projekt powinien uwzględniać możliwość etapowania robót remontowych w taki sposób, by maksymalnie skrócić okres wyłączenia hali z użytkowania. Zostanie zlikwidowana tymczasowa podłoga, w jej miejsce wybudowany zostanie żelbetowy strop. W części podziemnej powstaną pomieszczenia techniczne i wystawiennicze.

  Najistotniejszą zmianą jest planowane powiększenie widowni. Dzięki lepszemu rozplanowaniu trybun, do dyspozycji widzów będzie już nie 6, ale 8 tysięcy miejsc.

  Sala Cesarska (znajduje się nad wejściem głównym do hali - to owalne pomieszczenie z balkonem, widokiem na Iglicę i bezpośrednim wyjściem na widownię hali) także zostanie dostosowana do potrzeb edukacyjno-wystawienniczych.

  Co ciekawe, takie zmiany zapowiadano pięć lat temu, gdy zamknięto halę na czas remontu. Mówiono wówczas, że to ostatni etap renowacji jednej z ikon miasta. Budynek miał być dostosowany do wymogów, jakie mają spełniać nowoczesne hale widowiskowo-sportowe.

  Okazało się jednak, że nie wszystkie planowane inwestycje wykonano, a prace kosztowały 82 mln zł. - Wymieniono trybuny, zamontowano nowe krzesła, wymieniono posadzki, instalacje i rolety okienne oraz przygotowano obiekt do zwiększenia liczby miejsc siedzących w drugim etapie remontu - wylicza Agnieszka Kasprzyszak ze spółki Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa.


  Podczas remontu wyburzono wszystkie ściany działowe w kuluarach wzniesionych po 1945 roku. W tym czasie powstało także Centrum Poznawcze. Na kompletne skończenie inwestycji, zgodnie z planami, zabrakło pieniędzy. Dlatego trzeba było podzielić przebudowę obiektu na dwa etapy.

  Przypomnijmy, że w 2010 roku zakończył się także remont elewacji budynku. Ściany zostały wyczyszczone i pomalowane na złoty kolor. Naprawiono też okna.  Hala Ludowa to obiekt znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco. Zaprojektował ją znany niemiecki architekt Max Berg. Budynek powstał w 1913 roku i już wtedy budził ogromne zainteresowanie. Chodziło o materiał użyty do budowy hali, którym był zbrojony beton. Wtedy była to największa żelbetowa konstrukcja na świecie.

  Czytaj także

   Komentarze (74)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hala Stulecia znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Proszę nie kłamać Pani Malwino i droga Gazeto "Wrocławska".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zarabiaj jeżdżąc!

   carads (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jeździsz często swoim samochodem? Jeżeli tak to z pewnością wydajesz na jego utrzymanie kilka tysięcy złotych rocznie... A co gdybyś zamiast tego zaczął na nim zarabiać? Udostępnij nam powierzchnię...rozwiń całość

   Jeździsz często swoim samochodem? Jeżeli tak to z pewnością wydajesz na jego utrzymanie kilka tysięcy złotych rocznie... A co gdybyś zamiast tego zaczął na nim zarabiać? Udostępnij nam powierzchnię swojego auta pod reklamę i zarabiaj podczas codziennego korzystania z niego! http://www.carads.pl/zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hala Stulecia

   Wacław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Hala Ludowa to była w PRL i w czasach rządów nazistów - Volkshalle Breslau. Jeżeli redaktorzy nie przyjmują do wiadomości powrotu do historycznej nazwy hali, tzn., że chcą powrotu PRL lub nazizmu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ad-M

   Ad-M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Chytry traci dwa razy :(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odpowiedzialność

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

   Kto imiennie odpowiada, że ponownie remont się zapowiada. Książę niezłomny Rafał wskaże, czy oceni historia i nowe witraże ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NO TO JADZIEM RAFAŁ!

   INTER-SYSTEM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

   bierem to "zamówienie" albo my, albo nasi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie !!

   yogi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

   Gdzie k...a był kierownik budowy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do gościa hugo

   dusiołek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 17

   Oficjalna nazwa przedsiębiorstwa jest "Hala Ludowa". Potocznie jedni mówią Hala Ludowa, ci tzw nowocześni i europejscy - hala Stulecia. Mój znajomy, p. Zdzisław P. proponuje nazwę "Hala...rozwiń całość

   Oficjalna nazwa przedsiębiorstwa jest "Hala Ludowa". Potocznie jedni mówią Hala Ludowa, ci tzw nowocześni i europejscy - hala Stulecia. Mój znajomy, p. Zdzisław P. proponuje nazwę "Hala Kongresowa", bo tu odbywają się imprezy typu kongres. Niech tak będzie!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gazeta Robotnicza, Hala Ludowa, Polska Ludowa

   NN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   ... a niech tam w Gazecie Robotniczej sobie mówią o Hali Ludowej.
   I tak wiadomo o jaki budynek chodzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   od gościa hugo :)

   hugo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

   pewnie jestem jednym ze starszych piszących na tym forum, i, oczywiście, całe moje życie była to Hala Ludowa. Jednak, wybudowana została jako Hala Stulecia (nigdy nie nosiła nazwy Volkshalle, jak...rozwiń całość

   pewnie jestem jednym ze starszych piszących na tym forum, i, oczywiście, całe moje życie była to Hala Ludowa. Jednak, wybudowana została jako Hala Stulecia (nigdy nie nosiła nazwy Volkshalle, jak ktoś poniżej napisał), i po transformacji zmieniliśmy jej nazwę na Halę Stulecia, podobnie jak z nazwy naszego Państwa usunęliśmy przymiotnik "Ludowa". Mnie akurat ucieszył ten fakt. Poza tym, pod taką nazwą została wpisana na listę UNESCO. I naprawdę nie rozumiem, dlaczego spółka zarządzająca wciąż jest "Ludowa" ;)) przecież nawet na własnej stronie www prezentuję nazwę budowli "Hala Stulecia".zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdury! Może marzy Ci się także most cesarski?

   Antykomuna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

   To "Stulecie" to jest okrągła rocznica pokonania wojsk napoleońskich, u których boku walczyli Polacy. Tak więc chodzi o to, aby w polskim Wrocławiu nie czcić niemieckich zwycięstw nad polskim...rozwiń całość

   To "Stulecie" to jest okrągła rocznica pokonania wojsk napoleońskich, u których boku walczyli Polacy. Tak więc chodzi o to, aby w polskim Wrocławiu nie czcić niemieckich zwycięstw nad polskim narodem. Nie wiem dlaczego jako przykład podajesz komunistyczne nazwy placów czy ulic, skoro przed wojną potoczna nazwa Hali (i najczęściej używana, o czym świadczą przekazy mieszkańców przedwojennego Breslau) to Volkshalle, czyli Hala Ludowa, co z komuną nie miało nic wspólnego. A samo słowo "ludowa", kojarzone z nazwą Polski po 45 roku nie ma nic wspólnego z komuną. Znaczy, że coś jest własnością "ludzi" - mieszkańców, społeczeństwa. Wystarczy odrobinkę, naprawdę ciut się oczytać i dokształcić, a nie pisać bzdur. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polacy tak samo walczyli w armii Pruskiej.

   Wrocławinin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Prosze się douczyć, a nie powtarzać mity Napoleonie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Antykomuna

   volk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   Jak już chcesz się mądrzyć, to sprawdź w encyklopedii, czego stulecie upamiętnia ta budowla. Szukaj konkretnie odezwy. Jak można tak cwaniakować, a zarazem ośmieszać się niewiedzą?
   Nie zapominaj...rozwiń całość

   Jak już chcesz się mądrzyć, to sprawdź w encyklopedii, czego stulecie upamiętnia ta budowla. Szukaj konkretnie odezwy. Jak można tak cwaniakować, a zarazem ośmieszać się niewiedzą?
   Nie zapominaj dodatkowo, że Niemcy w Napoleonie widzieli szaleńca burzącego dotychczasowy spokój Europy, a dla Polaków zburzenie tego "ładu" było na rękę, bo dawało szansę na niepodległość. Czyli niejako obrywaliśmy rykoszetem poprzez sojusz z Napoleonem.
   Za to Związek Radziecki dobrze wiedział jaki kraj okupuje, jakim obywatelom strzela w tył głowy i że z miasta z Halą Ludową niejeden wagon do łagrów wyjechał.
   Aha, jak jeszcze chcesz się mądrzyć z Volkshalle, to wpisz sobie to hasło do wiki, a dowiesz się jaki pan z wąsikiem zbudował główną w Berlinie i marzył sobie, że każde miasto w Rzeszy będzie miało swoją Volkshalle. Serio, jeśli kogoś nie mierzi przydomek Ludowa, to najwyraźniej przegapił najgorsze tragedie Narodu Polskiego.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co mi tam

   hugo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   Skoro dla Ciebie najważniejsze jest, że została zbudowana dla upamiętnienia jakiejś niewygodnego dla Ciebie wydarzenia w historii, to może powinniśmy ją zburzyć. Tak jak w pierwszych latach po II...rozwiń całość

   Skoro dla Ciebie najważniejsze jest, że została zbudowana dla upamiętnienia jakiejś niewygodnego dla Ciebie wydarzenia w historii, to może powinniśmy ją zburzyć. Tak jak w pierwszych latach po II wojnie niszczono pomniki i skuwano niemieckie napisy na budynkach, rzeźbach i nagrobkach. Bo to jest takie myślenie.
   W sumie, po co ja się pakuję w jakieś hejty, nie zależy mi, sam mówię raz tak, raz tak... :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HALA BERGA

   gf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Funkcjonuje też we Wrocławiu nazwa odwołująca do architekta - twórcy hali. Jest to nazwa HALA BERGA. Uważam, że zachowuje ona szacunek do twórców tego dzieła, a pozbywa się niepotrzebnych,...rozwiń całość

   Funkcjonuje też we Wrocławiu nazwa odwołująca do architekta - twórcy hali. Jest to nazwa HALA BERGA. Uważam, że zachowuje ona szacunek do twórców tego dzieła, a pozbywa się niepotrzebnych, politycznych dywagacji.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komplet

   gryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   Knajpe z piwem dobudowac jeszcze kolejna obok żeby stała pusta i fontannę do środka dać . Do nazwy stulecia do kompletu dodać stare nazwy ulic Hosta Wessela i Adolfa Hitlera ._ oba chłopaki anty...rozwiń całość

   Knajpe z piwem dobudowac jeszcze kolejna obok żeby stała pusta i fontannę do środka dać . Do nazwy stulecia do kompletu dodać stare nazwy ulic Hosta Wessela i Adolfa Hitlera ._ oba chłopaki anty komuniści _ postawić przed wejściem dla zasmuconych zmiana nazwy na stulecia ludowe auto vw i będzie dla polakow komplet. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ludowa...

   hugo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 20

   dlaczego z uporem maniaczki piszesz "ludowa".... hala stulecia przecież. spółka jest ludowa, a Hala Stulecia, Jahrhunderthalle, Centennial Hall in Wrocław


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jest naprawdę bardzo proste

   ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Centennial Hall dla pobrzękujących plecakami studentów ciągnących tramwajem do teków żeby zaraz potem wbiec pod samochód ludziom którzy właśnie przejechali obok Hali Ludowej.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie pamięta wół jak cielęciem był

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   No to wygoń studentów. Zostańmy drugim Radomiem, niech wszyscy wyjadą. Ciekawe kto będzie robił na twoją agenturalną emeryturę panie ludowy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uderz w słój a kto się odezwie?

   Czarny bez (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Trzymaj się mości panie tematu. A Hala nie przestanie być Ludową od tego że ktoś ją nazywa inaczej.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecane

   Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

   Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

   Gmina Krośnice - tu się wypoczywa

   Gmina Krośnice - tu się wypoczywa

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem