Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Położenie iglicy przy Hali Ludowej odwołane. Przez alarm Alfa

PB
Drugi kapitalny remont wrocławskiej iglicy został wykonany w kwietniu 1979. Pierwszy odbył się w 1964 a sama iglica stoi od 1948r.
Drugi kapitalny remont wrocławskiej iglicy został wykonany w kwietniu 1979. Pierwszy odbył się w 1964 a sama iglica stoi od 1948r. Zbigniew Nowak / Gazeta Wroclawska / Wieczor Wroclawia
Operacja położenia iglicy przy Hali Ludowej została odwołana. Decyzja spowodowana jest obowiązującym od dzisiaj I stopniem alarmowym Alfa i koniecznością zachowania m.in. odpowiedniej przepustowości dróg ewakuacyjnych. A podczas weekendu będzie działo się w okolicy wiele wydarzeń.

Spółka Hala Ludowa poinformowała dziś, że w związku ze wzmożonym ruchem odwiedzających kompleks Hali podczas weekendu i zaplanowanymi wydarzeniami operacja sprowadzenia iglicy do poziomu została wstrzymana.

W tym czasie odbędą się:

  • pokaz specjalny Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej w ramach Światowych Dni Młodzieży - 21 lipca
  • otwarcie XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich Dolny Śląsk 2016 - 22 lipca
  • premiera pokazu specjalnego Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej w ramach The World Games 2017 – One Year To Go - 23 lipca br.

"Decyzja spowodowana jest obowiązującym od 20.07.2016 r. pierwszym stopniem alarmowym Alfa i koniecznością zachowania m.in. odpowiedniej przepustowości dróg ewakuacyjnych. W trakcie ww. wydarzeń spodziewana jest wizyta blisko 10 tys. uczestników" - czytamy w oświadczeniu spółki.

Przypomnijmy, że położenie iglicy miało rozpocząć się w piątek o godz. 10. Przygotowania ruszyły już we wtorek, 19 lipca, od ogrodzenia placu przed Halą Stulecia oraz rozmieszczenia specjalnie przygotowanych czterech podpór, na których spocznie zabytkowa rzeźba. Następnie do prac przystąpi grupa alpinistów, których zadaniem jest umocowanie na odpowiednich wysokościach konstrukcji stalowych obejm, niezbędnych do przeprowadzenia całej operacji.

W kolejnym etapie prac przewidziano transport i ustawienie specjalistycznych dźwigów oraz wciągarek. Główny dźwig będzie odpowiedzialny za opuszczanie iglicy, zaś wspomagać go będzie mniejszy, który ma kontrolować odpowiedni obrót stalowego kolosa. Iglica zostanie położona w stronę ul. Wystawowej, pomiędzy kolumnadą, zaś jej czubek znajdzie się w połowie chodnika dla pieszych. Prace dotyczące samego kładzenia potrwają około 4 godzin. Przeprowadzenie całej operacji uzależnione jest jednak m.in. od warunków pogodowych. Jeżeli będzie wiał zbyt silny wiatr lub nastąpią opady deszczu, prace będzie trzeba przesunąć w czasie.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Położą wrocławską iglicę. 44-tonowy obiekt przejdzie remont

Remont iglicy potrwa do 15 września. Obejmować będzie piaskowanie, konserwację oraz malowanie, a wcześniej dokładne oględziny stanu technicznego metalowej konstrukcji. Finalnie rzeźba odzyska szary kolor, którego odcień zostanie jeszcze szczegółowo uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Całe zadanie jest realizowane we współpracy z norweskim producentem specjalistycznych farb - firmą JOTUN, która w ramach umowy dostarczy materiały do malowania Iglicy. Pozostałe koszty ponosi Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o.o., które jest zarówno inicjatorem, jak i prowadzącym projekt. Ponadto w kwietniu br. zadanie uzyskało również dotację z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Iglica, to stalowa konstrukcja o wysokości 96 m i wadze 44 ton, stojąca na placu przed wrocławską Halą Ludową. Rzeźbę zaprojektował Stanisław Hempel z okazji otwarcia Wystawy Ziem Odzyskanych w 1948 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska