Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzepak na Popowicach, to prawdziwy środek Wrocławia

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Geometryczny środek Wrocławia na zieleńcu w pobliżu ulicy Rysiej (osiedle Popowice)
Geometryczny środek Wrocławia na zieleńcu w pobliżu ulicy Rysiej (osiedle Popowice) fot. Janusz Wójtowicz
Gdzie jest geometryczny środek Polski? Wiele osób zna odpowiedź - to miejscowość Piątek w województwie łódzkim, nawet jest w tym miejscu pomnik. A geometryczny środek Wrocławia? Można go bez problemu wyznaczyć, choć mało kto wie, gdzie znajduje się to miejsce. Geometryczny środek Wrocławia znaleźliśmy na Popowicach, na zieleńcu przy ul. Rysiej. Jedyny charakterystyczny punkt w pobliżu to... osiedlowy trzepak.

Większość osób zapytanych o środek Wrocławia, wskazuje Rynek. Tak odpowiadają nawet mieszkańcy okolic ulicy Rysiej na Popowicach, bo nie wiedzą, że geometryczny środek miasta widzą z własnego balkonu.

Jak wytyczany jest geometryczny środek miasta, kraju czy kontynentu? Podstawą do jego wyznaczenia są najdalej wysunięte na północ, południe, wschód i zachód punkty we Wrocławiu. Z przebiegających przez te punkty równoleżników i południków powstaje czworokąt. Z jego narożników prowadzimy następnie przekątne. Miejsce ich przecięcia to geometryczny środek. Stosując taką metodologię, przekątne w przypadku Polski przecięły się w miejscowości Piątek, w przypadku Wrocławia - w pobliżu ulicy Rysiej.

Podwórko pomiędzy Rysią i Białowieską niczym szczególnym się nie wyróżnia. Blokowisko, trochę zieleni, budynek szkoły i kościół. Mieszkańcy nie mają zielonego pojęcia, że to faktyczny środek miasta, choć jest sporo miejsca, żeby postawić tutaj jakąś informację, znak czy choćby kamień z adnotacją.

- Przyznam, że nigdy nie prowadzałem turystów w to miejsce - mówi geograf i najbardziej znany wśród wrocławskich przewodników miejskich, Bronisław Zathey. - Coś słyszałem wcześniej o tej lokalizacji, ale tak naprawdę to portal GazetaWroclawska.pl pierwszy potwierdza mi taką informację - dodaje Zathey.

Przewodnik miejski tłumaczy, że jeśli już mowa o takich miejscach, to turystów czasem oprowadza się po wieży matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego i placu Uniwersyteckim, gdzie znajduje się linia południka 17°2′5″. Kilka wieków temu sądzono, że to linia 17 południka przebiegającego przez Wrocław i dlatego na posadzce w wieży oraz przed budynkiem jest ona zaznaczona. Ale najnowsze pomiary pokazują, że się pomylono. W rzeczywistości 17 południk przebiega w rejonie mostu Milenijnego i tam postawiono nawet granitową płytę z napisem. Tymczasem środka miasta nie wyznacza nic.

- Dopiero jak się dłużej zastanowić i pomyśleć, że na zachodzie Wrocław sięga aż za Leśnicę, to można dać wiarę, że środek jest przesunięty na zachód od właściwego centrum i wypada właśnie u nas - analizuje jeden z mieszkańców osiedla. - Dobrze by było jakoś to upamiętnić - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska