Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądało lotnisko na Gądowie

re
Z zasobów prywatnych Edwarda Sobczaka
Lotnicza, Sterowcowa, Skrzydlata - takie nazwy nieprzypadkowo noszą ulice Gądowa Małego. To tutaj, w miejscu gdzie obecnie znajduje się osiedle Kosmonautów, jeszcze do lat osiemdziesiątych funkcjonowało lotnisko. Zdjęcia lotniczego Gądowa można oglądać na wystawie, która została zorganizowana w pasażu handlowo-usługowym osiedla Lokum da Vinci między ulicami Bajana i Drzewieckiego.

Lotnisko na Gądowie Małym na początku swojego istnienia służyło jedynie do ćwiczeń. Podczas I wojny światowej zostało rozbudowane i wykorzystywane do celów wojskowych. Jednak już po 1920 r. zmieniło ono swój charakter i służyło do przelotów cywilnych. Wzrost znaczenia transportu powietrznego przyczynił się do powiększenia lotniska i nadania mu statusu publicznego. Rozwój portu doprowadził do powstania nowoczesnego terminalu. Od tej chwili lotnisko posiadało salę odpraw, policję lotniskową, restaurację oraz kawiarnię z tarasem widokowym, na którym można było podziwiać przylatujące samoloty. Działania wojenne na terenie Wrocławia spowodowały zniszczenie portu lotniczego, odbudowanego już rok później. Swoja siedzibę miał tutaj oddział PLL LOT, który wznowił ruch pasażerski oraz Aeroklub Wrocławski. W 1948 r. do Wrocławia przylecieli goście na Wystawę Ziem Odzyskanych oraz Światowy Kongres Intelektualistów. Trawiasta płyta lotniska miała jednak spore problemy w przyjmowaniu coraz cięższych samolotów i w 1958 r. ruch pasażerki został przeniesiony do portu lotniczego na Strachowicach. Od tego czasu na terenie Gądowa Małego działał Aeroklub i zakłady produkujące szybowce. Ostatecznie lotnisko zamknięto w 1985 r.

Lotniczą historię Gądowa przypominają nie tylko nazwy ulic. W wielu miejscach tej części Wrocławia można znaleźć pozostałości lotniczej zabudowy. Nowoczesny terminal z wieżą kontroli lotów funkcjonuje obecnie jako przedszkole oraz komisariat policji. Jeden z hangarów stojący przy ul. Lotniczej, z charakterystyczną wieżą został zaadoptowany na dyskont spożywczy. Do lotniczej przeszłości obecnego osiedla nawiązują również nazwy ulic pochodzące od nazwisk słynnych lotników. Hynek, Drzewiecki, Orliński - to tylko część patronów gądowskich ulic, którzy wpisali się na kartach historii polskiego lotnictwa.

Wystawa zdjęć
Wystawa w pasażu Lokum Da Vinci ukazuje losy Portu Lotniczego na Gądowie Małym od momentu jego powstania, aż do ostatnich obchodów Dni Lotnictwa. Na ekspozycji można zobaczyć zdjęcia uwieczniające przelot balonem nad mostem Zwierzynieckim, drewniany budynek portu lotniczego, pierwsze samoloty lądujące na wrocławskim lotnisku, a także rozbudowę portu. Wystawę uświetniają modele samolotów, jedne z najsławniejszych w tamtym okresie. Z bliska można zobaczyć jak wyglądał PZL Łoś, czy PZL Wilk – uważany za najpiękniejszy samolot w historii polskiego lotnictwa. W krótkich notach biograficznych zostali przedstawieni również patroni pobliskich ulic. Urozmaiceniem ekspozycji są stroje z lat 20-30 ubiegłego wieku. Wystawa jest świetną okazją, by cofnąć się w czasie, poznać historię miejsca, w którym mieszkamy oraz zobaczyć, jak wyglądało nasze miasto kilkadziesiąt lat temu. Organizowana ekspozycja jest wystawą otwartą. Wszystkie rekwizyty ustawione są za szklanymi witrynami dwóch lokali pasażu handlowo – usługowego zlokalizowanego na otwartym osiedlu. Można je oglądać o dowolnej porze do końca kwietnia 2017 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska