Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozanów - w poszukiwaniu cudownego. Rozpoczęła się wystawa [ZDJĘCIA]

Jarosław Jakubczak
Wczoraj na wrocławskim osiedlu Kozanów wystartowała międzynarodowa wystawa 19 europejskich artystów "Kozanów - W poszukiwaniu cudownego". Zsyp na śmieci, w którym można usłyszeć niezwykłe kompozycje dźwiękowe, Most Milenijny, jako punkt wyjścia do poszukiwań legendarnego Liczyrzepy, podwodny fotoreportaż realizowany we wrocławskich rzekach i kanałach to tylko niektóre projekty artystów, którzy spojrzeli na przedmieścia Wrocławia z zupełnie nowej perspektywy.

O godzinie 19 przy ulicy Gołężyckiej nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy. Widzowie wraz z autorką projektu "Bezdech /Na Bezdechu" Julitą Wójcik, nawiązującego do pamiętnej powodzi, która w znacznym stopniu dotknęła również osiedle Kozanów, układali worki z piaskiem.

Wieczorem, po zachodzie słońca, na fasadzie byłego silosu przy basenie portowym w pobliżu mostu Milenijnego, odbyła się wielkoformatowa projekcja kolaży fotograficzno-malarskich. Do projektu autorstwa Michała Węgrzyna posłużyły zdjęcia zrobione na osiedlu Kozanów, archiwalne materiały miasta Wrocławia i malarskie impresje.

Na placu przed gimnazjum przy ulicy Kolistej z kręgów służących do budowy kanałów burzowych powstał tunel autorstwa Jacka Niezgody. Służyć on ma jako urządzenie rekreacyjne dla dzieci.

Krzysztof Żwirblis opowiedział o swojej rzeźbie-napisie "Fala Cudów" jaki powstał w przestrzeni międzyblokowej przy ulicy Gołężyckiej 1-29.

Iwona Bigos- kurator wystawy, odpierała zarzuty mieszkańców, mówiąc o kulisach powstania kontrowersyjnego projektu Artura Żmijewskiego polegającego na budowie chodnika z płyt nagrobnych porzuconych obok pobliskiego cmentarza Żydowskiego.

"Kozanów - W poszukiwaniu cudownego" to 19 prac artystów z Polski, Niemiec i Austrii, którzy stworzyli nietypowe, interdyscyplinarne projekty w zwykłych, codziennych przestrzeniach, w których na co dzień funkcjonują ludzie. Odnoszą się do historii i codzienności Kozanowa.

- Wystawa to niezwykle interesujący przykład nowego spojrzenia na trochę zapomnianą przestrzeń naszych przedmieść i podwórek. Chcemy, by prace artystów przestały kumulować się jedynie w centrum miasta i w instytucjach kultury. Podjęliśmy się eksperymentu który służy wskazaniu i opowiedzeniu o problemach, radościach i marzeniach mieszkańców w rożnych obszarach Wrocławia- mówi Natalia Romaszkan, kuratorka i koordynatorka projektu.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Wrocław - wejście od podwórza" będącego częścią programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Wystawie trwającej od 23 czerwca do 4 września towarzyszą performensy, działania filmowe i dyskusje.

W ramach działań artystycznych część projektów już zdążyła wzbudzić zdziwienie i kontrowersje nie tylko mieszkańców Kozanowa. Przed blokiem przy ulicy Modrej powstał chodnik zbudowany z płyt nagrobnych (zobacz: "Chodnik" z nagrobków na Kozanowie. Chodzić po tym, czy stawiać znicze?), a przy ulicy Gołężyckiej rzeźba - instalacja artystyczna, która ma być wypełniona złomem ADG i innymi przedmiotami codziennego użytku. Spotkało się to ze sprzeciwem niektórych mieszkańców. Jedna z czytelniczek napisała do naszej redakcji list w którym podkreślała, że i tak paskudne osiedle teraz dodatkowo będzie miało rzeźbę... ze złomu (przeczytaj: Paskudny Kozanów dostanie rzeźbę ze złomu. Litości! (LIST)).

ZOBACZ TEŻ: "Chodnik" z nagrobków na Kozanowie. Oto komentarz kuratora sztuk wizualnych ESK

Tymczasem przy ulicy Kozanowskiej 36 powstaje nowy projekt "Zsyp". Ma być to kompozycja dźwiękowa umieszczona wewnątrz niedziałającego systemu do usuwania śmieci w budynku wielopiętrowym. Inspiracją dla autorki Katarzyny Krakowiak stały się szachty zsypowe i dźwięk spadających odpadków, który współtworzył akustyczną opowieść bloku. - z piątego piętra butelki brzmią zupełnie inaczej niż sterta gazet wyrzucanych z jedenastego pietra- mówi artystka.

ZOBACZ PROGRAM WYSTAWY - GDZIE ZNAJDZIESZ, JAKI INSTALACJE ARTYSTYCZNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska