Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja na Hubskiej. To ma być nowe centrum Wrocławia

Piotr Bera
Stara kotłownia przy ul. Paczkowskiej - wokół niej ma być tworzone nowe centrum mieszkaniowo-kulturalne
Stara kotłownia przy ul. Paczkowskiej - wokół niej ma być tworzone nowe centrum mieszkaniowo-kulturalne Piotr Wojnarowicz
Ulica Hubska we Wrocławiu ma się zmienić nie do poznania. Na terenach należących obecnie do PKP miałby powstać osiedla, w sercu których znalazłaby się dawna kotłownia. Wyremontowany obiekt zostałby przeznaczony na cele usługowo-kulturalne.

Ulica Hubska i jej okolice mają zostać nowym centrum kulturalnym i mieszkaniowym Wrocławia. Tak planuje miasto, PKP oraz architekci z Polski i Europy, którzy pracują nad zagospodarowaniem terenów pokolejowych na Hubach. Urbaniści spotkali się na warsztatach Politechniki Wrocławskiej organizowanych w ramach CUPA Implementation Lab. Biorą w nich udział eksperci z Austrii, Holandii czy Polski.

Nowe osiedle swoje centrum ma usytuować wokół dawnej kotłowni przy ul. Paczkowskiej. Zabytkowy obiekt będzie sercem tzw. “Miejskiego sera z czterema palcami” - jak nazwał projekt wiedeński architekt Volkmar Pamer.

– Świeże spojrzenie specjalistów z zewnątrz pokazuje jak można zagospodarować tereny poprzemysłowe. “Serem” nazywana jest zabudowa przy ul. Hubskiej, a w jego środku znajduje się dawna kotłownia, która powinna być wyremontowana i przeznaczona na cele usługowo-kulturalne. Z kolei dziurami “sera” będą place i miejsca spotkań mieszkańców – wyjaśnia Tomasz Ossowicz z Biura Rozwoju Wrocławia. – Niedaleko znajdują się stare tory kolejowe z rzędami drzew. Zachowamy ten układ oraz pasy zieleni, a między nimi pojawią się budynki mieszkaniowe. Ta linia przypomina palce – dodaje Ossowicz.

Omawiany teren należy do kolei, a ta wyraża wolę współpracy.

– Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykupienie terenów przez miasto. Wiemy jednak, że krucho z pieniędzmi, dlatego szukamy innej drogi. Rozmawiamy z deweloperami, którzy mogą wykupić działki przy ul. Paczkowskiej. Jesteśmy gotowi na współpracę – mówi Leszek Styś, Naczelnik Wydziału Handlowego PKP.

Nie wiadomo kto sfinansuje prace oraz kiedy projekt mógłby zostać zrealizowany. Na razie znajduje się na etapie analiz, ale w marcu 2017 r. mają zostać podpisane listy intencyjne dotyczące współpracy na linii PKP-miasto-prywatny inwestor. Pół roku później zostanie ogłoszony konkurs na szczegółowe zagospodarowanie obszaru.

– Teren pokolejowy wymaga oczyszczenia. Chcemy stworzyć miejsce przyjazne kulturze i mieszkańcom. Tutaj jest wiele zakładów i warsztatów, ale PKP ma podpisać umowy z najemcami, którzy będą zobowiązani do szukania innej formy działalności lub miejsca - przyznaje dr Paweł Pach z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Tomasz Ossowicz podkreśla również, że tereny przy ul. Hubskiej są idealne do rządowego programu "Mieszkanie Plus". Premier Beata Szydło obiecała tanie mieszkania w cenie najmu do 20 zł za 1 mkw miesięcznie. Budynki miałyby powstać na terenach kolejowych lub Agencji Mienia Wojskowego.

- To byłoby idealne rozwiązanie, gdyby na nowym osiedlu powstały obiekty pod wynajem i na sprzedaż. Mieszkaliby tu ludzie o różnym statusie społecznym - mówi Ossowicz.

Inicjatorzy zapowiadają budowę nowej kładki dla pieszych nad torami kolejowymi między ul. Paczkowską i Świstackiego oraz wyprowadzenie ruchu samochodowego poza osiedle. “Ser z czterema palcami” ma służyć pieszym i rowerzystom.

Tereny pokolejowe są obecnie zaniedbane.

[/yt]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewolucja na Hubskiej. To ma być nowe centrum Wrocławia - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska