Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zegar ze Świdnickiej znów działa. Zobacz co przeżył

Hanna Wieczorek
Zegar ze Świdnickiej stoi dziś na terenie dawnej zajezdni przy Grabiszyńskiej, obok powstającego Centrum Historii Zajezdnia
Zegar ze Świdnickiej stoi dziś na terenie dawnej zajezdni przy Grabiszyńskiej, obok powstającego Centrum Historii Zajezdnia Tomasz Hołod
Słynny zegar z ul. Świdnickiej we Wrocławiu dwadzieścia lat przeleżał w magazynach, ale wrocławianie świetnie go pamiętają. Dowodem żywe reakcje zwiedzających podczas wystawy „Solidarny Wrocław” w roku 2010, podczas której wystąpił w jednej z głównych ról. W ostatnich dniach zegar został ustawiony na terenie Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej.

We wrocławskim pejzażu pojawił się w połowie lat siedemdziesiątych – zaprojektowany przez prof. Leona Podsiadłego, świetnie wpisał się w otoczenie Przejścia Świdnickiego i Baru Barbara.

Jak każda inwestycja w PRL także realizacja projektu prof. Podsiadłego musiała natrafić na obiektywne trudności. Artysta zaplanował, że korpus zegara zostanie wykonany ze stali nierdzewnej, co oczywiście okazało się niemożliwe. Ostatecznie całość wykonano ze stopu metali i pokryto niklem oraz chromem – profesor do dziś wspomina tę mitręgę, jako jedną z najtrudniejszych realizacji swoim życiu. Zegar od razu stał się ważnym punktem orientacyjnym w mieście – spotykali się pod nim zakochani i turyści. W ponurych czasach stanu wojennego rozpoczęła się jego przygoda z polityką.

U stóp zegara często rozpoczynały się happeningi „Pomarańczowej alternatywy”, rozgrywały się tam sceny rodem z czeskiej komedii. Zdezorientowani milicjanci ścigali i zakuwali w kajdanki brykające radośnie krasnoludki i Świętych Mikołajów rozdających cukierki i papier toaletowy. Pomarańczowe pochody gromadziły tysiące osób, zanim więc demonstranci zostali rozproszeni potrafili dotrzeć na rynek i tam przerobić pomnik Aleksandra Fredry na szyderczy wizerunek generała Jaruzelskiego. Którejś nocy pojawił się na ścianie zegara słynny później napis: „Tu mieszka duch czasu”. Duch Czasu nie dość, że istnieje, to nadal jest dowcipny – w przededniu ponownego uruchomienia zegara pękł jeden z kondensatorów w nowoczesnym, precyzyjnym urządzeniu czasomierza.

Tym razem temat ilustrujemy nie tylko fotografiami Zbigniewa Nowaka. Fotografie pomarańczowych demonstracji znalazły się w Zbiorach Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” dzięki życzliwości pana Ireneusza Hasika, uczestnika wydarzeń, który zdołał je nie tylko wykonać, ale także ocalić przed zarekwirowaniem przez czujnych stróżów prawa.

Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej

Centrum Historii Zajezdnia prawie gotowe. Zobacz je w środku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zegar ze Świdnickiej znów działa. Zobacz co przeżył - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska