Ważne
  Ten blok to symbol architektury. W końcu zostanie...

  Ten blok to symbol architektury. W końcu zostanie wyremontowany?

  Zdjęcie autora materiału
  Weronika Skupin

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mezonetowiec. Każdy lokal mieszkalny ma ogólnodostępną strefę dzienną i prywatną strefę nocną na piętrze, oddzieloną za pomocą wewnętrznej klatki sc
  1/15
  przejdź do galerii

  Mezonetowiec. Każdy lokal mieszkalny ma ogólnodostępną strefę dzienną i prywatną strefę nocną na piętrze, oddzieloną za pomocą wewnętrznej klatki schodowej. ©Weronika Skupin

  Powstanie projekt remontu mezonetowca przy ul. Kołłątaja, bloku złożonego z dwupoziomowych mieszkań. Charakterystyczny socrealistyczny budynek ma podział na część nocną i dzienną oraz klatki schodowe w mieszkaniach. – To pierwszy tak odważny budynek mieszkalny w historii polskiej architektury – opisuje go architekt Zbigniew Maćków. Mezonetowiec został postawiony w latach 1958−1960, a teraz w ramach ESK może zostać odnowiony.
  Mezonetowiec powstał według projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, Edmunda Frąckiewicza oraz Igora i Marii Tawryczewskich. Był futurystyczny nie tylko jak na swoje czasy, bo dotąd budzi ciekawość. Teraz fundacja Jednostka Kultury która zajmuje się spuścizną Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, chce go odnowić. Powstanie projekt modernizacji.

  – Ta dyskusja to jest efekt naszego programu Architektura w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. To że ESK się formalnie skończyło nie znaczy, że nasze działania ustały – mówi Zbigniew Maćków, kurator ESK.

  Fundacja Jednostka Kultury przygotowuje spotkanie w ramach swojego projektu, czyli remontu mezonetowca. Architekci będą dyskutować o możliwościach odnowienia konstrukcji, a także o szansach na sfinansowanie prac. Przyda się to jako analiza, bo wrocławscy architekci nie odnawiają często socjalistycznej architektury.

  – Nie mamy doświadczenia w rewitalizacji budynków z PRL. Odnawiamy budowle klasycystyczne, modernistyczne, nawet takie jak Hala Ludowa, Renoma, w trakcie jest rewitalizacja osiedla WUWA. Ale prawie wcale nie było prób rewitalizacji architektury z lat 60. Jej nieśmiałą próbę możemy obserwować na pl. Nowy Targ, ale tam jest odnowiona jedna klatka schodowa. Wygląda to świetnie, pokazuje potencjał – opowiada Zbigniew Maćków.

  Mezonetowiec został pokazany wrocławianom bliżej na ubiegłorocznej wystawie Patchwork w Muzeum Achitektury, opowiadającej o twórczości Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. – Blok powstał w czasach największej siermięgi w architekturze, w stylu socrealistycznym. Jest niezwykle odważny. Wszystkie mieszkania są dwupoziomowe, jest też taras na dachu – przybliża Zbigniew Maćków.

  To projekt z połowy lat 50. – Raptem parę lat po wojnie we Wrocławiu powstaje budynek tak odważny i progresywny, do dziś nic go nie przebiło jeśli chodzi o formę w budownictwie mieszkaniowym – uważa Maćków. – To pierwszy tak odważny budynek mieszkalny w historii polskiej architektury – dodaje.

  Jak tłumaczy, to Le Corbusier zwany "papieżem modernizmu" stworzył nowy typ budownictwa. Polega on na tym, że w ramach jednego bloku buduje się mieszkania przypominające małe domki stojące jeden na drugim, stąd nazwa biorące się od francuskiego "maisonette", czyli "mieszkanie dwupoziomowe". Każdy lokal mieszkalny ma ogólnodostępną strefę dzienną i prywatną strefę nocną na piętrze, oddzieloną za pomocą wewnętrznej klatki schodowej. Mezonetowiec we Wrocławiu jest jedynym tego budynku blokiem w Polsce, ma 6 pięter i 56 dwupoziomowych mieszkań z salonem i kuchnią na dole oraz sypialnią i łazienką na górze.

  Komentarze (25)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdura

  marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  na ostatnim piętrze są mieszkania jednopoziomowa .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Fundacji Jednostka Kultury

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Jeśli nie macie doświadczenia z remontem budynków z PRL - to wyburzcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Tyle cennych obiektów już wyburzono, nawet pomimo protestów mieszkańców, to i ten jeden więcej ...
  Po...rozwiń całość

  Jeśli nie macie doświadczenia z remontem budynków z PRL - to wyburzcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Tyle cennych obiektów już wyburzono, nawet pomimo protestów mieszkańców, to i ten jeden więcej ...
  Po lekturze wcześniejszych komentarzy mam takie uwagi:
  1. Dlaczego z publicznych pieniędzy mamy remontować komuś /b. komuchom/ mieszkania i budynek ??? Niech Wspólnota sama się remontuje !!!
  2. Proponuję Fundacji Jednostka Kultury /co za twór językowy ???/ ZAJĘCIE SIĘ REMONTAMI NIE TYLKO BLOKÓW, ALE CAŁYCH ZABYTKOWYCH OSIEDLI !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Na dobry początek wskazuję na Osiedle Nr 1 b. WSM czyli zespół bloków KSIĘŻA MAŁEGO, które jakiś czas temu córka p. Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak - obecna /jeszcze do końca lutego - pisaliście/ miejska Konserwator Zabytków - p. Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, wpisała do rejestru zbytków, a obecna spółdzielnia nie ma pieniędzy i pomysłu na remont rozsypujących się zabytkowych budynków.
  Najłatwiej jednym podpisem wpisać, ale dlszej pomocy nie ma !!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do wyburzenia!

  Htr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

  Do wyburzenia a nie remontu szkoda pieniędzy na takie koszmary!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRL budynek

  wrocławianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Proszę wyremontować ten budynek za nasze podatki. Mieszkania za PRL otrzymali ówcześni dygnitarze. Dzisiaj mieszkania wynajmowane przez ich dzieci lub były już w obrocie na rynku wtórnym.
  To...rozwiń całość

  Proszę wyremontować ten budynek za nasze podatki. Mieszkania za PRL otrzymali ówcześni dygnitarze. Dzisiaj mieszkania wynajmowane przez ich dzieci lub były już w obrocie na rynku wtórnym.
  To mieszkania własnościowe!, ale pierwsi najemcy to ludzie w podeszłym wieku i w większości z małymi emeryturami ( może 4-5 tys. zł).
  Komu jeszcze nasze miasto ma wyremontować budynek, proszę podawać adresy!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To coś to porażka architektury!

  Drot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Jeśli jest możliwość to takie coś powinno zostać zdmuchniete z powierzchni ziemi i wybudowany nowy elegancki budynek nawiązujący do starej zabudowy bo ulica Kołłątaja była bardzo ładna przed wojną...rozwiń całość

  Jeśli jest możliwość to takie coś powinno zostać zdmuchniete z powierzchni ziemi i wybudowany nowy elegancki budynek nawiązujący do starej zabudowy bo ulica Kołłątaja była bardzo ładna przed wojną tylko a takie koszmary ja popsuly.!!!! Zapraszam do obejrzenia starych fotografii ulicy Kołłątaja!!! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to nie blok komunalny!!!

  to (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 9

  dlaczego miasto ma go remontować???
  To ja chce żeby mój blok też wyremontowali z miejskiej kasy, też jest wyjątkowy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyjątkowy?

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  a który to?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chyba do wyburzenia!

  eter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 37

  Takie koszmary to powinno się burzyć I odtwarzać starą zabytkową zabudowę która tam kiedyś stała a nie remontować takie szkardztwa. W Gdańsku ostatnio odtworzono sześ pieknych kamienic które...rozwiń całość

  Takie koszmary to powinno się burzyć I odtwarzać starą zabytkową zabudowę która tam kiedyś stała a nie remontować takie szkardztwa. W Gdańsku ostatnio odtworzono sześ pieknych kamienic które zostały zburzone podczas II wojny światowej o we Wrocławiu stawia się szkaradztwa I kwadratowe podełka w miejsce któreś kiedyś miały piekną architecture. Nie chodzi o wierne odtworzenie ale przynajmniej front budynku!!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgadzam się

  wro. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  W centrum miasta powinno się przede wszystkim odtwarzać historyczną zabudowę lub stawiać budynki nawiązujące formą do dawnej architektury. Dajmy sobie spokój z moderną która i tak od dawna jest już...rozwiń całość

  W centrum miasta powinno się przede wszystkim odtwarzać historyczną zabudowę lub stawiać budynki nawiązujące formą do dawnej architektury. Dajmy sobie spokój z moderną która i tak od dawna jest już post.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyburzyć plebejskie kamienice!

  durnyśląsk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

  Kamienice to wymysł XIX-wiecznego postępactwa. Wyburzyć i na to miejsce wybudować pałace i zamki. Oczywiście w stylu romańskim, nie paskudnym dziwacznym gotyku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozumiem, że to tylko pretekst aby przy okazji skasowac wszytskie miejsca parkingowe

  swf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 12

  czyli remont po wroclovesku!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś widać słabo z twoim rozumem

  jednak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  jest

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  remont

  krajan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Mieszkańcy okolicznych domostw od zawsze nazywali ten budynek GALERIOWCEM

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A Krzywoustego 107 109

  marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  ... też ma 33 mieszkania dwupoziomowe z wewnętrznymi schodami w mieszkaniu gdzie na jednym poziomie jest kuchnia, salon, wc a na drugim dwie lub trzy sypialnie i łazienka. Budynek wybudowała...rozwiń całość

  ... też ma 33 mieszkania dwupoziomowe z wewnętrznymi schodami w mieszkaniu gdzie na jednym poziomie jest kuchnia, salon, wc a na drugim dwie lub trzy sypialnie i łazienka. Budynek wybudowała Cukrownia Wrocław w latach 90-tych ub. wieku. Jeżeli Pan Maćków jest zainteresowany - zapraszam do obejrzenia.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolego

  elelel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  na Poniatowskiego także są takie mieszkania... Tu chodzi im o to że to pierwszy taki budynek w Polsce. Stąd to zainteresowanie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo