Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy placu Wolności zobaczymy XIV-wieczny mur [ZDJĘCIA]

Redakcja
Tak ma wyglądać miejsce, w którym eksponowane będą odkryte fragmenty obwarowań miejskich
Tak ma wyglądać miejsce, w którym eksponowane będą odkryte fragmenty obwarowań miejskich
Podczas przebudowy ul. Zamkowej zostały odkryte fragmenty XIV-wiecznego muru miejskiego. Wykopalisko bardzo zainteresowało archeologów, bo mur jest posadowiony na jeszcze starszym wale. Znalezisko zostanie teraz wyeksponowane, mur będzie można oglądać przez wmontowane w ziemię przezroczyste płyty. Na razie powstały wykopy, trwa brukowanie nowej ścieżki spacerowej. Mur musi zostać jeszcze zakonserwowany. Będziemy mogli go podziwiać najpóźniej w czerwcu.

Pierwotnie ta inwestycja nie była planowana, podczas przebudowy Zamkowej archeolodzy trafili jednak na dobrze zakonserwowany mur. Inwestor zlecił zmianę projektu tak, by było teraz widać konstrukcję przez wielkie szyby osadzone w ziemi. Ekspozycja będzie podświetlana w nocy.

Mur osadzony jest na XIII-wiecznym wale, którego odkrycie było dla archeologów zaskoczeniem. Świadczy on o tym, że zabudowania w tej części miasta powstały wcześniej, niż dotąd myślano. Sam mur pochodzi z XIV w.

Ścieżka spacerowa z wyeksponowanym murem powstanie wzdłuż pl. Wolności (równolegle do Narodowego Forum Muzyki) na wysokości ul. Zamkowej. Do końca kwietnia trwać będzie brukowanie ścieżki. Następnie swoje prace będą prowadzić konserwatorzy. Po wszystkim mur zostanie przykryty przezroczystymi płytami, stanie się to w maju lub najpóźniej – w czerwcu. Wtedy będziemy mogli przejść nową historyczną ścieżką.

– Prace są skomplikowane, konserwacja muru jest dosyć żmudną procedurą – mówi Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji. Robotnicy okładają mury specjalnym materiałem ze środkiem grzybobójczym, który przy okazji pochłania też nadmiar wilgoci.

– Jest to mur obronny z dwiema ceglanymi basztami łupinowymi o przekroju półkolistym – mówił Tomasz Kastek, archeolog z firmy AKME przy okazji prowadzenia prac archeologicznych na Zamkowej. Jedna z baszt muru znalezionego przy pl. Wolności przetrwała pod fundamentami nieistniejącego już niepodpiwniczonego skrzydła Pałacu królewskiego (pałacu Spätgenów). Widać na niej ślady ulepszeń i poprawek, jakie przez lata stosowali budowniczowie baszty. Cegła gotycka robiona ręcznie nosi jeszcze wyraźne ślady palców rzemieślników.

Znalezisko przy Zamkowej jest starsze niż mur pod Narodowym Forum Muzyki. Przypomnijmy, że sto metrów XVI-wiecznego muru znalezionego w dość dobrym stanie kilka lat temu w wykopie podczas budowy Forum. Mur pod NFM nie zmienił znacznie planów budowy, został ponownie zakopany. Jego część widać przy zjeździe na parking NFM. Na płycie placu Wolności czerwonymi płytkami zaznaczono symbolicznie przebieg XVI-wiecznej fortyfikacji.

Oba mury – i ten XIV-wieczny i XVI-wieczny, są fragmentami fortyfikacji obronnych, znajdujących się między fosą a centrum miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przy placu Wolności zobaczymy XIV-wieczny mur [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska