Przy placu Wolności zobaczymy XIV-wieczny mur [ZDJĘCIA]

  Przy placu Wolności zobaczymy XIV-wieczny mur [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Weronika Skupin

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tak ma wyglądać miejsce, w którym eksponowane będą odkryte fragmenty obwarowań miejskich
  1/11
  przejdź do galerii

  Tak ma wyglądać miejsce, w którym eksponowane będą odkryte fragmenty obwarowań miejskich

  Podczas przebudowy ul. Zamkowej zostały odkryte fragmenty XIV-wiecznego muru miejskiego. Wykopalisko bardzo zainteresowało archeologów, bo mur jest posadowiony na jeszcze starszym wale. Znalezisko zostanie teraz wyeksponowane, mur będzie można oglądać przez wmontowane w ziemię przezroczyste płyty. Na razie powstały wykopy, trwa brukowanie nowej ścieżki spacerowej. Mur musi zostać jeszcze zakonserwowany. Będziemy mogli go podziwiać najpóźniej w czerwcu.
  Pierwotnie ta inwestycja nie była planowana, podczas przebudowy Zamkowej archeolodzy trafili jednak na dobrze zakonserwowany mur. Inwestor zlecił zmianę projektu tak, by było teraz widać konstrukcję przez wielkie szyby osadzone w ziemi. Ekspozycja będzie podświetlana w nocy.

  Mur osadzony jest na XIII-wiecznym wale, którego odkrycie było dla archeologów zaskoczeniem. Świadczy on o tym, że zabudowania w tej części miasta powstały wcześniej, niż dotąd myślano. Sam mur pochodzi z XIV w.

  Ścieżka spacerowa z wyeksponowanym murem powstanie wzdłuż pl. Wolności (równolegle do Narodowego Forum Muzyki) na wysokości ul. Zamkowej. Do końca kwietnia trwać będzie brukowanie ścieżki. Następnie swoje prace będą prowadzić konserwatorzy. Po wszystkim mur zostanie przykryty przezroczystymi płytami, stanie się to w maju lub najpóźniej – w czerwcu. Wtedy będziemy mogli przejść nową historyczną ścieżką.

  – Prace są skomplikowane, konserwacja muru jest dosyć żmudną procedurą – mówi Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji. Robotnicy okładają mury specjalnym materiałem ze środkiem grzybobójczym, który przy okazji pochłania też nadmiar wilgoci.

  – Jest to mur obronny z dwiema ceglanymi basztami łupinowymi o przekroju półkolistym – mówił Tomasz Kastek, archeolog z firmy AKME przy okazji prowadzenia prac archeologicznych na Zamkowej. Jedna z baszt muru znalezionego przy pl. Wolności przetrwała pod fundamentami nieistniejącego już niepodpiwniczonego skrzydła Pałacu królewskiego (pałacu Spätgenów). Widać na niej ślady ulepszeń i poprawek, jakie przez lata stosowali budowniczowie baszty. Cegła gotycka robiona ręcznie nosi jeszcze wyraźne ślady palców rzemieślników.

  Znalezisko przy Zamkowej jest starsze niż mur pod Narodowym Forum Muzyki. Przypomnijmy, że sto metrów XVI-wiecznego muru znalezionego w dość dobrym stanie kilka lat temu w wykopie podczas budowy Forum. Mur pod NFM nie zmienił znacznie planów budowy, został ponownie zakopany. Jego część widać przy zjeździe na parking NFM. Na płycie placu Wolności czerwonymi płytkami zaznaczono symbolicznie przebieg XVI-wiecznej fortyfikacji.

  Oba mury – i ten XIV-wieczny i XVI-wieczny, są fragmentami fortyfikacji obronnych, znajdujących się między fosą a centrum miasta.

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pytanie

   z wrocka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   mamy grudzień. Dlaczego nic nie jest jeszcze zrobione?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pomysł dobry ale...

   Jolca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pomysł dobry jednak nie podoba mi się, że stare mury są mega odnowione, wypolerowane i mają niewiele wspólnego ze starym zabytkiem. Szkoda, że nadgorliwy konserwator odebrał tym murom, to co było w...rozwiń całość

   Pomysł dobry jednak nie podoba mi się, że stare mury są mega odnowione, wypolerowane i mają niewiele wspólnego ze starym zabytkiem. Szkoda, że nadgorliwy konserwator odebrał tym murom, to co było w nich najpiękniejsze. Nie można zakonserwować tak by były naturalne, przybrudzone, przykurzone, po prostu stare (bo przecież są)? Wielka szkoda.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie ta ulica Zamkowa?

   61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czyżby to był wjazd na słynny parking pod NFM?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomysł ok.

   ale co dalej? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   takie szyby brudzą się, matowieją. Trzeba je regularnie myć i co kilka lat wymieniać. Wystarczy zapału? (i kasy??)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie odbudowywać

   ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   powinien być jedynie oczyszczony i zabezpieczony.
   Niech będzie oryginalny, czyli tyle ile zostało.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mur jak mur

   bertsi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Resztki muru raczej turystów nie przyciągną. Lepiej byłyby odbudować, rozebrane w latach sześćdziesiątych, skrzydło zamku królewskiego od strony placu Wolności. Ale D. skutecznie to zablokował.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Warto w ten sposób pokazać inne takie pozostałości

   Wrocek 2016 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   Super pomysł. Nareszcie.
   Warto w ten sposób pokazać także wcześniej odkrytych pozostałości fundamentów np.: kapliczki przed kościołem św. Elżbiety, baszty na ul Oławskiej lub starej wagi na placu...rozwiń całość

   Super pomysł. Nareszcie.
   Warto w ten sposób pokazać także wcześniej odkrytych pozostałości fundamentów np.: kapliczki przed kościołem św. Elżbiety, baszty na ul Oławskiej lub starej wagi na placu Gołębim w Rynku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak samo można było zrobić na Oławskiej.

   przegląd prasy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Barany wolały jednak to zabetonować i walnąć jakiś wodotrysk.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobry pomysł

   jamjest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   Bardzo fajny pomysł, oby więcej tego typu inicjatyw. Nie, to nie jest sarkazm.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W czerwcu, ale którego roku?

   ddd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Najbardziej ślamazarna inwestycja jaka jest realizowana.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama