Ważne
  Zlikwidują straż miejską? Zbierają podpisy pod projektem...

  Zlikwidują straż miejską? Zbierają podpisy pod projektem uchwały

  Zdjęcie autora materiału

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Partia Wolność chce likwidacji straży miejskiej we Wrocławiu. Politycy rozpoczęli już zbiórkę podpisów pod projektem uchwały, dzięki której będzie można zlikwidować straż. - W ten sposób wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Straż miejska jest za droga i nie spełnia swojego zadania - uważa Robert Grzechnik, prezes wrocławskiego oddziału partii Wolność.
  - Głównym argumentem przemawiającym za likwidacją Straży Miejskiej jest czynnik ekonomiczny – tłumaczy Robert Grzechnik, prezes wrocławskiego oddziału partii Wolność. - Koszt utrzymania jednego funkcjonariusza to 5100 zł miesięcznie. Przez 10 lat na funkcjonowanie wrocławskiej straży wydaliśmy 180 milionów złotych. Uważamy, że jest to stanowczo za dużo w stosunku do efektów ich działalności. Ta formacja zbyt wiele energii poświęca na karanie obywateli, zamiast dbać o ich bezpieczeństwo - dodaje Robert Grzechnik.  Polityk uważa, że pieniądze przeznaczane na straż miejską można byłoby spożytkować lepiej. - Miliony złotych można przeznaczyć na przedszkola, czy remonty ulic. Sami funkcjonariusze zarabiają bardzo mało. Lwia część środków jest przeznaczona na obsługę administracyjną, co sprawia, że efektywność formacji jest niewystarczająca i pozostawia wiele do życzenia - dodaje Robert Grzechnik.

  Sonda

  Czy we Wrocławiu powinniśmy zlikwidować straż miejską?  Do złożenia projektu uchwały obywatelskiej potrzeba podpisów jednego procenta mieszkańców, którzy brali udział w wyborach. Projekt uchwały obywatelskiej mogą popierać tylko osoby pełnoletnie, mieszkające we Wrocławiu i tu wpisane do rejestru wyborców. Zbiórka podpisów będzie prowadzona przez partię Wolność na skrzyżowaniu ulicy Oławskiej z ulicą Świdnicką w godzinach popołudniowych.

  Czy radni poprą uchwałę partii Wolność? Piotr Uhle, przewodniczący klubu Nowoczesna uważa, że postulat likwidacji straży miejskiej jest populistyczny. - Warto przypomnieć, że ostatnio ukazał się raport, w którym widać, że Wrocław jest jednym z najmniej bezpiecznych miast w Polsce. W takiej sytuacji powinniśmy zwiększać nakłady na bezpieczeństwo, a nie likwidować straż miejską. Uważam, że tak duże miasta, stolice województw, potrzebują niezależnej od policji służby porządkowej - dodaje Piotr Uhle.

  Robert Pieńkowski, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości mówi, że będzie dopiero dyskutował o tym z radnymi na posiedzeniu klubu PiS. On uważa, że powinno się jednak zmienić zasady funkcjonowania straży miejskiej. - Instytucja na pewno powinna zostać dofinansowana. Jeżeli miasto nie będzie miało pieniędzy na zasilenie budżetu straży, to można się zastanowić nad likwidacją tej jednostki - mówi Robert Pieńkowski.

  Obecnie we wrocławskiej straży miejskiej pracuje ok. 320 osób. Strażnik miejski musi mieć co najmniej średnie wykształcenie, ukończone 21 lat, obywatelstwo polskie, zaświadczenie o niekaralności i uregulowany stosunek do służby wojskowej. W ubiegłym roku wrocławska straż miejska przyjęła ponad 127 tys. zgłoszeń od mieszkańców. Ponad 46 tysięcy dotyczyło zagrożenia w ruchu drogowym. Strażnicy interweniowali też często w sprawach związanych z zakłócaniem porządku publicznego. W ubiegłym roku przyjęto 129 skarg na działanie funkcjonariuszy. Za zasadne uznano tylko 19 skarg. Straż miejską zlikwidowano już np. w Oleśnicy i w Lubinie.

  Czytaj także

   Komentarze (134)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bezpieczny Lubin po likwidacji Straży Mieskiej

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak to Policja za dodatkowe pieniądze zwiększyła bezpieczeństwo artykuł po 6 miesiącach od likwidacji: www.Lubin.pl
   "W Lubinie mamy naprawdę dużo patroli policji. Jest ich od kilku do kilkunastu,...rozwiń całość

   Jak to Policja za dodatkowe pieniądze zwiększyła bezpieczeństwo artykuł po 6 miesiącach od likwidacji: www.Lubin.pl
   "W Lubinie mamy naprawdę dużo patroli policji. Jest ich od kilku do kilkunastu, najwięcej na drugiej i trzeciej zmianie, czyli po południu i w nocy. Jednak policjanci nigdy nie będą w stanie być wszędzie jednocześnie. Dlatego poprzez nasze akcje „Oczy czy uszy” uczulamy mieszkańców, aby gdy zobaczą coś podejrzanego, zawiadamiali policję. Dzięki temu udaje się zatrzymać między innymi złodziei samochodów – dodaje aspirant sztabowy Pociecha.

   Czy w Lubinie można czuć się bezpiecznie? Według naszego Czytelnika, nie. Uważa on, że patroli jest za mało.

   – W nocy w mieście nie ma kontroli drogowych, poza kontrolami prędkości w ciągu dnia. Złodzieje robią, co chcą. Fala złodziejstwa wylała się na miasto, a policja jest bezradna. Nie wspomnę o tym, że również nie informuje się o włamaniach do mieszkań, które mają miejsce. Lubin jest niebezpiecznym miastem. Policja umarza wszystkie śledztwa. Po zgłoszeniu kradzieży można być pewnym, że po upływie 30 dni otrzymamy pismo u umorzeniu sprawy – denerwuje się mężczyzna.
   wpisy forumowiczów
   prawda jest taka że złodziejstwo w Lubinie jest jakiego dawno nie było,oczywiście pan rzecznik policji mówi że wszystko jest ok.Najbardziej śmieszy że wystawiają fotkę roweru wartości może 50 zł,przemalowanego jak piszą hahahaa,no śmiech,rowery im odzyskiwać,sukces,rower za 50 zł odzyskali.Osobiście jestem jednym z poszkodowanych,w kwietniu ukradli mi samochód w Lubinie,właśnie Audi A4.Nie widać patroli policyjnych,albo widać jak stoją z radarem,w nocy można ukraść słonia,nikt cię nawet nie zatrzyma i nie spyta czy to twój słoń.Następna sprawa to opryskliwość i zarozumialstwo policji,brak kompetencji.Kto coś zgłaszał lub słyszał gdy ktoś zgłasza problem wie co mam na myśli.Przecież nie trzeba wiele,można przeprowadzać szybkie kontrole…
   Oczywiście ze nie jest w Lubinie bezpiecznie. Kradziezy wlaman i wandalizmu jest pełno. …PRZYJAZD patrolu trochę trwa wiec nawet jeśli mieszkaniec prosi o interwencję to już nie ma do czego bo mają czas na ucieczkę. …
   Tak, bo patrzą tylko komu i za co mandat wystawic, skutecznosc jest, bedzie premia, tak najprosciej sie pracuje, tez tak mam ze jak ich widze to juz mysle za co bedzie tym razem????
   Bogdan37
   W Lubinie nie jest bezpiecznie. Sprawa opisane w artykule to jedno. Druga rzecz to patrole policji – oczywiście najwięcej jest ich w piątek-sobotę, kiedy ludzie wychodzą się bawić. I dobrze, ale poziom tych patroli… porażka. Policjanci cwaniaki, myślą że są królami życia, ja jako obywatel, zamiast czuć się bezpiecznie kiedy widzę policjanta w naszym mieście – czuję niepokój.
   katarzyna

   to fakt, nie można się czuć bezpiecznie. patrole? jak widzę kto w nich uczestniczy to nie wiem czy mam się śmiać czy płakać… w policji zaczęły pracować osoby, które ja pamiętam z liceum jeszcze i były to najbardziej stłumione osoby jakie w życiu widziałam.. nie jedna kobieta jak by go pchnęła to by się chłopak zabił … bezradność, bezradność, bezradność.
   PODSUMOWUJĄC POLITYKA TO BAGNO , RZUCAJĄ OBIETNICE I POMYSŁY A PO OSIĄGNIĘCIU CELU ,PÓŹNIEJ MAJĄ TO WSZYSTKO W D..........IEzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezes Robert

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Ale ten Grzechnik to pustak. Gość chce zaistnieć przed wyborami.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tomek

   pustak? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Do Prezesa - twoja wypowiedź potwierdziła kto tutaj jest pusta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Degeneracja systemu społecznego !!!!!!!

   Jarek B. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Aby emeryt na wcześniejszej emeryturze mundurowej były milicjant PRL-u otrzymywał ponad 6000 zł emerytury i dostawał etat na stołek komendanta straży miejskiej z pensją ponad 18 000 zł miesięcznie...rozwiń całość

   Aby emeryt na wcześniejszej emeryturze mundurowej były milicjant PRL-u otrzymywał ponad 6000 zł emerytury i dostawał etat na stołek komendanta straży miejskiej z pensją ponad 18 000 zł miesięcznie !!!!!!!! Co trzeba robić przez osiem godzin dziennie aby otrzymywać tak ogromną pensję ???? Tak gość biorący pensje prezydenta miasta Wrocławia jakiś Dutkiewicz dba o finanse publiczne tego Miasta !!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jest degeneracja systemu społecznego !!!!!

   Jarek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Aby emeryt na wcześniejszej emeryturze mundurowej były milicjant PRL-u otrzymywał ponad 6000 zł emerytury i dostawał etat na stołek komendanta straży miejskiej z pensją ponad 18 000 zł miesięcznie...rozwiń całość

   Aby emeryt na wcześniejszej emeryturze mundurowej były milicjant PRL-u otrzymywał ponad 6000 zł emerytury i dostawał etat na stołek komendanta straży miejskiej z pensją ponad 18 000 zł miesięcznie !!!!!!!! Co trzeba robić przez osiem godzin dziennie aby otrzymywać tak ogromną pensję ???? Tak gość biorący pensje prezydenta miasta Wrocławia jakiś Dutkiewicz dba o finanse publiczne tego Miasta !!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taki kawał michy odebraliby spod gęby komendata straży miejskiej Słysza !! To dopiero granda Jak On

   Jarek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Z JAWNEGO oświadczenia majątkowego Zbigniewa Słysza emerytowanego milicjanta na stołku komendanta tej formacji wynika że ten gość w w 2016 roku pobrał z kasy miejskiej w postaci swoich dochodów 220...rozwiń całość

   Z JAWNEGO oświadczenia majątkowego Zbigniewa Słysza emerytowanego milicjanta na stołku komendanta tej formacji wynika że ten gość w w 2016 roku pobrał z kasy miejskiej w postaci swoich dochodów 220 157,18 zł !!!! Tak tyle zapłaciliście ze swoich cięzko wypracowanych podatków temu cwanemu gościowi !!! Podzielić to przez dwanaście miesięcy jego pensyjka wynosi średnio 18 346,43 zł miesięcznie !!!
   Jego skromniutka emeryturka natomiast wynosi za 2016r tylko 83 697,68 zł co daje miesięcznie jakieś 6 974,48 zł !!!!!!!! Czy to nie jest powód do tego aby zlikwidować tę jednostkę Straży miejskiej Wrocławia !!!???? Tylko dla tego aby ukrócić te szastanie publicznych pieniędzy na lewo i prawo stosowane przez jego zwierzchników tj biorącego pensje Prezydenta Miasta Wrocławia Dutkiewicza !!!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co się dziwicie

   Autor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jako sprostowanie kolegi powyzej dodac nalezy ze komendant Słysz teraz nie ma chyba czasu na obowiazki sluzbowe, bo nie tyle co budowa, a budowa domu pod Miliczem kosztuje i pochlania czas....rozwiń całość

   Jako sprostowanie kolegi powyzej dodac nalezy ze komendant Słysz teraz nie ma chyba czasu na obowiazki sluzbowe, bo nie tyle co budowa, a budowa domu pod Miliczem kosztuje i pochlania czas. Darmozjad, byly komunistyczny aparatczyk dalej wali spoleczenstwo na grube pieniadze. Pogratulowac rowniez wepchniecia coreczki w szeregi policji. Przy takim polaczeniu tatus nadal jest nietykalny. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komendant SM

   podłożony pod przełożony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   No cóż .. budowanie się kosztuje no i pewnie córka z Policji troszkę też. Ta która w obronie tatusia za pomocą legitymacji służbowej wyrównuje porachunki bo się ktoś rodzinki czepia ...
   Na...rozwiń całość

   No cóż .. budowanie się kosztuje no i pewnie córka z Policji troszkę też. Ta która w obronie tatusia za pomocą legitymacji służbowej wyrównuje porachunki bo się ktoś rodzinki czepia ...
   Na wszystkich przyjdzie czas,....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Manipulacja

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   http://www.tuwroclaw.com/sonda,czy-uwazasz-ze-straz-miejska-wroclawia-powinna-zostac-zlikwidowana,son4-447-page1.html

   tutaj druga sonda, pamiętam jak wczoraj był na obu ankietach podobny wynik....rozwiń całość

   http://www.tuwroclaw.com/sonda,czy-uwazasz-ze-straz-miejska-wroclawia-powinna-zostac-zlikwidowana,son4-447-page1.html

   tutaj druga sonda, pamiętam jak wczoraj był na obu ankietach podobny wynik. BRAWO GAZETA zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Degeneracja systemu społecznego gdzie priorytet to Fałsz i Obłuda !!!

   Jarek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Aby emeryt na wcześniejszej emeryturze mundurowej były milicjant PRL-u otrzymywał ponad 6000 zł emerytury i dostawał etat na stołek komendanta straży miejskiej z pensją ponad 18 000 zł miesięcznie...rozwiń całość

   Aby emeryt na wcześniejszej emeryturze mundurowej były milicjant PRL-u otrzymywał ponad 6000 zł emerytury i dostawał etat na stołek komendanta straży miejskiej z pensją ponad 18 000 zł miesięcznie jak ten Zbigniew Słysz !!!!!!!! Co trzeba robić przez osiem godzin dziennie aby otrzymywać tak ogromną pensję ???? Tak gość biorący pensje prezydenta miasta Wrocławia jakiś Dutkiewicz dba o finanse publiczne tego Miasta !!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hahaha

   Benzyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Strona na którą nikt nie wchodzi i gdzie oddane jest nieco ponad 200 głosów to jest dla Ciebie reprezentatywna :D? Wyniki w sondzie na gazecie Wrocławskiej zaczęły się zmieniać kiedy ludzie wrócili...rozwiń całość

   Strona na którą nikt nie wchodzi i gdzie oddane jest nieco ponad 200 głosów to jest dla Ciebie reprezentatywna :D? Wyniki w sondzie na gazecie Wrocławskiej zaczęły się zmieniać kiedy ludzie wrócili z pracy, a Ty nie umiesz się z tym pogodzić :Dzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska to jest jeden żydokomunistyczny chory syf !

   Jak Wrocław czy Gdańsk mają się rorwijać (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jeśli w Ratuszach tych miast pracuje masę żydowskich pasożytów ?

   Od wczoraj wiemy że pasożyt w Gdańsku , mający polskie nazwisko Adamowicz ma
   36 kont bankowych !!! Po co żydowskiemu złodziejowi...rozwiń całość

   jeśli w Ratuszach tych miast pracuje masę żydowskich pasożytów ?

   Od wczoraj wiemy że pasożyt w Gdańsku , mający polskie nazwisko Adamowicz ma
   36 kont bankowych !!! Po co żydowskiemu złodziejowi aż tyle kont ?

   Dlaczego Polacy to jest tak ciemny naród , że pozwala na to że Żyd już 20 lat jest
   prezydentem Gdańska ?

   Nie myślcie , że Wrocław jest wolny od żydowskiego syfu i to niemal w każdej dziedzinie życia. Mośki zarabiają miliony , durni Polacy wielkie gówno mają na rzekomo własnej żiemi
   śmiechu warte , teraz mośkowa złodziejska polityka doprowadziła , że nie ma z czego utrzymać Straży Miejskiej , no nie dziwota...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocławska schodzi na psy!

   CoTuSieWyprawia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Mam screen jak o godzinie 15.00 było 78% za likwidacją SM. Masakra co tu się wyprawia!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesteś smutny

   Grubas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Głosy nabite przez noc przez dzieci i ludzi którzy nie chodzą do pracy. Normalni ludzie przyszli z pracy i nie dali się porwać populizmowi inicjatywy człowieka który zdobył w ostatnich wyborach...rozwiń całość

   Głosy nabite przez noc przez dzieci i ludzi którzy nie chodzą do pracy. Normalni ludzie przyszli z pracy i nie dali się porwać populizmowi inicjatywy człowieka który zdobył w ostatnich wyborach 0,32% głosów zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszystkich nie oszukacie

   Arek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Widać gazeta wrocławska podkręca liczby współpracując ze strażą! Smutne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wolność i swaboda............

   J-23 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Partykularyzm i populizm. Kampanię wyborczą czas zacząć. Bicie piany.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama