Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz palenia węglem i drewnem we Wrocławiu? Tak chcą eksperci

Malwina Gadawa
.
. Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
We Wrocławiu będzie zakaz palenia węglem i drewnem w piecach? Według ekspertów to konieczność.

- Po Małopolsce jesteśmy drugim województwem, który zajął się kompleksowo problemem zanieczyszczonego powietrza w naszym regionie - mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. Dodaje, że sama uchwała nie rozwiąże problemu smogu, konieczne są rozwiązania systemowe i wsparcie ze strony państwa.

Eksperci z zespołu, powołanego przez marszałka, przedstawili dziś projekt dotyczący uchwały antysmogowej dla Dolnego Śląska. Powstały w sumie trzy projekty uchwał - dla Wrocławia, Dolnego Śląska i miejscowości uzdrowiskowych.

- Dzisiaj nie ma na Dolnym Śląsku miejscowości, w których nie dochodzi do przekroczenia norm - mówił dr Maciej Zathey, który stoi na czele zespołu przygotowującego uchwały antysmogowe.

Projekt uchwały dotyczący Wrocławia zakłada zakaz paleniem w piecach węglem i złej jakości drewnem. Mieszkańcy Wrocławia będą także zobowiązani do wymiany pieców na niskoemisyjne, spełniające wymogi klasy 5. W projekcie uchwały dopuszcza się stosowanie wyłącznie paliwa gazowego i lekkiego oleju opałowego. Zakaz palenia węglem miałby obowiązywać już od stycznia 2018 roku, a zakaz palenia w piecach paliwami stałymi np. drewnem od 2024 roku.

Uchwała dla całego Dolnego Śląska nie jest już tak restrykcyjna i nie wprowadza całkowitego zakazu paleniem w piecach paliwami stałymi. Będzie można także palić węglem kamiennym.

Projekt ekspertów to propozycja, która będzie teraz dyskutowana. Marszałek Przybylski uważa, że propozycje ekspertów są zbyt restrykcyjne. Według niego w stolicy Dolnego Śląska można byłoby palić w piecach węglem, gdyby ten spełniał odpowiednie normy.

W kwietniu mają się rozpocząć konsultacje z samorządami, organizacjami społecznymi i mieszkańcami. Marszałek Cezary Przybylski podkreśla, że chciałby, aby nowe przepisy zostały uchwalone w drodze konsensusu. - Walka o czyste i zdrowe powietrze jest naszą wspólną sprawą - podkreśla marszałek. Wynik konsultacji poznamy po wakacjach. W listopadzie radni wojewódzcy powinni podjąć uchwały antysmogowe.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we współpracy z urzędem opracował program ograniczenia niskiej emisji na terenie naszego regionu. Program zakłada finansowe wsparcie przy wymianie pieców. Początkowy budżet ma wynosić 50 mln zł.

Przypomnijmy, że Wrocławiu główną przyczyną zanieczyszczonego powietrza jest ogrzewanie domów (62 procent). W 24 proc. do zanieczyszczenia przyczyniają się pojazdy jeżdżące po stolicy Dolnego Śląska. Przemysł zanieczyszcza powietrze we Wrocławiu w 12 procentach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zakaz palenia węglem i drewnem we Wrocławiu? Tak chcą eksperci - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska