Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyspa Daliowa wypięknieje. Zainspirują się Nowym Jorkiem

Błażej Organisty
Błażej Organisty, NYC.gov
Alejki wijące się wśród zieleńców, stare owocowe drzewa, a przede wszystkim metamorficzna rzeźba Nawa – tak wiosną wyglądać będzie zapomniana i do tej pory zaniedbana Wyspa Daliowa. Przebudowa najmniejszej wyspy odrzańskiej ma zakończyć się pod koniec kwietnia.

Wyspa Daliowa ma być całoroczną oazą wytchnienia od miejskiego zgiełku i hałasu pobliskiej Wyspy Słodowej. Jej rewitalizacja jest już pewna i ma zakończyć się w kwietniu tego roku. - Wybierzemy jedną z siedmiu ofert, które wpłynęły w ramach przetargu. Czekamy tylko na niezbędne dokumenty od firm – zapewniał na dzisiejszym spotkaniu na wyspie zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, Jerzy Pietraszek.

Wyspa, która odstrasza
Z kolei Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych we wrocławskim ratuszu, podkreślał, że odświeżenie wyglądu wyspy jest konieczne, ponieważ jest ona najbardziej zaniedbana w okolicy i obecnie nie wygląda zachęcająco.

- Cała oś odrzańska, począwszy od Starej Piekarni do Bulwaru Dunikowskiego przechodzi gruntowną rewitalizację. Do układanki potrzebna jest Wyspa Daliowa, skąd otwiera się widok na Ostrów Tumski, Wyspę Słodową, a z drugiej strony na architekturę miejską. Projekt jest bezpośrednim pokłosiem ESK 2016 – zaznacza Sutryk.

Urzędnicy zgadzają się, że to kolejny krok strategicznego celu miasta, który polega na integrowaniu mieszkańców wzdłuż Odry oraz działaniach na rzecz wyeksponowania rzeki jako głównego waloru krajobrazu Wrocławia. - Wyspa ma ma stać się kolejnym miejscem spotkań nad Odrą dla wrocławian i turystów – dodaje Pietraszek.

Pięknie i bezpiecznie
Odświeżony wygląd Wyspy Daliowej ma nawiązywać do Ossolineum, Hali Targowej, kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku i pozostałych zabytkowych budowli Ostrowa Tumskiego. Architekta Joanna Styrylska, autorka projektu przebudowy wyspy i współautorka projektu zieleni, chce utrzymać naturalny i dziki charakter miejsca. - To było punktem wyjścia do projektowania całej zieleni – opowiada.

Architektka z wrocławskiego biura ISBA zaprojektowała alejki oraz zieleńce w naturalnej i zróżnicowanej formie. Na wyspie pojawią się łagodne pagórki z ozdobną, różnorodną roślinnością, która ma upiększać krajobraz wyspy przez cały rok. Do tego rekreacyjne trawniki, wśród których wiły się będą alejki – obwodowa i centralna. Pośród nich ławki, drobne oświetlenie i nowe latarnie przy wejściu.

Niektóre elementy zieleni zostają. - Staramy się uratować pięknie kwitnące na wiosnę drzewa owocowe, które są w średnim stanie. Pozostawimy także polanę rekreacyjną w centralnej części wyspy. Tam można będzie zrobić piknik czy imprezę okolicznościową – przewiduje Joanna Styrylska.

TAK MA WYGLĄDAĆ RZEŹBA OSKARA ZIĘTY - OBEJRZYJ WIZUALIZACJE

Na Wyspie Daliowej stanie rzeźba Oskara Zięty. Za 1 mln 300 tys. zł

W niektórych miejscach wyspy są już nowe balustrady. Stare, wzdłuż śluzy, będą wymienione na nowe. To nie tylko w celach ozdobnych, ale też dla bezpieczeństwa. Oprócz tego, wyspa w końcu doczeka się oświetlenia, kameralnego, jak i wysokich latarni. Zaplanowano także montaż kamer. Światła i monitoring to zupełne nowości, które z pewnością się przydadzą, ponieważ do tej pory niektórzy wrocławianie bali się odwiedzać Wyspę Daliową po zmroku.

Bezpieczniej ma być także dzięki innym zmianom. - Naprawimy murki oporowe, schody, które się zapadły i niewłaściwie ukształtowane wejście – zapowiada Pietraszek.

CZYTAJ DALEJ: Nowojorskie inspiracje - zobacz
Nowojorskie inspiracje
Głównym elementem kompozycyjnym będzie rzeźba Nawa w formie ażurowej bramy, autorstwa Oskara Zięty. - Nawiązuje do pięknego budynku Hali Targowej. Dzięki serii łuków będzie można wejść do środka – opisuje twórca. - Rzeźba będzie przechodzić metamorfozy przez cały rok, ma odbijać niebo, zieleń (wśród której stoi), a zimą śnieg. Stworzy zaczarowany klimat wyspy. Oksar Zięta zdradza, że projektując Nawę inspirował się projektem High Line w Nowym Jorku, który jego zdaniem fantastycznie funkcjonuje w przestrzeni miejskiej.

Wymiary bryły to 6-7 metrów wysokości i 15 m długości. Taki rozmiar sprawia, że konieczny będzie transport Odrą. Artysta upatruje w tym swojego rodzaju spektaklu. - Wracamy do korzeni Wrocławia, który bardzo mocno wykorzystywał koryto rzeczne do celów transportowych. Elementy popłyną czterema śluzami i będą zamontowane na wcześniej przygotowanym do tego celu fundamencie – przybliża projektant.

TAK WYGLĄDA PARK HIGH LINE W NOWYM JORKU

Oto park High Line w Nowym Jorku. Oskar Zięta tam szukał inspiracji
Oto park High Line w Nowym Jorku. Oskar Zięta tam szukał inspiracji fot. materiały miasta Nowy Jork

(KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ PARKU HIGH LINE)

Nawa stanie na wyspie w marcu. Do końca kwietnia skończy się cała rewitalizacja. Wrocławianie po raz pierwszy odwiedzą odmienione miejsce w majówkę. Zięta twierdzi, że większość mieszkańców do tej pory nie wiedziała nawet, gdzie dokładnie leży Wyspa Daliowa, ale od wiosny ma się o niej zrobić głośno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wyspa Daliowa wypięknieje. Zainspirują się Nowym Jorkiem - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska