Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017 na Dolnym Śląsku. Sprawdź

  Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017 na Dolnym Śląsku. Sprawdź

  Błażej Organisty

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Janusz Wójtowicz / Polska Press Grupa

  Wstępne wyniki egzaminu gimnazjalnego już są. Dolnośląscy gimnazjaliści najlepiej napisali język polski. Najsłabiej wypadła matematyka. Do egzaminu, składającego się z trzech części, w naszym województwie przystąpiło w tym roku ponad 23 tysiące uczniów.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Janusz Wójtowicz / Polska Press Grupa

  Uczniowie kończący w tym roku gimnazjum dziś poznali wstępne wyniki egzaminu, który pisali od 19 do 21 kwietnia. Do tegorocznego egzaminu gimnazjalnego w województwie dolnośląskim przystąpiło 23 264 uczniów z trzecich klas. Egzamin składał się z trzech części. W części pierwszej (humanistycznej) gimnazjaliści rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego. W części drugiej (matematyczno-przyrodniczej) uczniowie zmierzyli się z zadaniami z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii oraz z matematyki. Trzecia część egzaminu sprawdzała umiejętności z wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym albo na poziomach podstawowym i rozszerzonym.

  Przypomnijmy, że egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać. Wynik liczy się przy kandydowaniu do szkoły średniej. Im lepszy wynik, tym łatwiej dostać się do wymarzonej szkoły średniej.

  Najlepiej wypadł język polski. Średnia ocena w województwie dolnośląskim to 68 procent. Zadanie egzaminacyjne sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury i wykorzystanie zawartych w nim informacji. Nieco słabiej poszedł język angielski na poziomie podstawowym – średnia ocena to 67 procent (poziom rozszerzony – 51 procent). Gimnazjaliści z Dolnego Śląska napisali egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie na średnio 58 procent. Zadanie z WOS-u sprawdzało umiejętność wykorzystania i tworzenia informacji. Średni wynik z części przyrodniczej to z kolei 51 procent. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z odczytywaniem danych z tabeli. Najsłabiej wypadła matematyka – 45%. Gimnazjaliści wykazali się umiejętnością opisywania za pomocą wyrażeń algebraicznych związków między różnymi wielkościami.

  Egzamin wskazał również umiejętności, które gimnazjaliści opanowali słabiej. W części humanistycznej z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej, a z historii zadanie dotyczące chronologii historycznej. Z matematyki najtrudniejsze okazało się
  zadanie geometryczne, wymagające analizy informacji zawartych w jego treści oraz skorzystania z własności kątów wierzchołkowych i przyległych, a z fizyki – zadanie dotyczące zastosowania do obliczeń związku między masą, gęstością i objętością ciała stałego.

  Gimnazjaliści przystępujący do egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym najlepiej poradzili sobie z rozwiązaniem zadań z zakresu rozumienia ze słuchu. Trudność sprawiły zadania sprawdzające rozumienie tekstów pisanych. Odwrotnie było na poziomie rozszerzonym, gdzie rozumienie tekstów pisanych okazało się dla zdających najłatwiejsze. Największą trudność sprawiło rozwiązanie zadań sprawdzających umiejętność stosowania środków językowych.

  Najlepiej wypadli gimnazjaliści z miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Uzyskali najwyższe wyniki z wszystkich trzech części egzaminu. Przykładowo średni wynik w największych miastach z języka polskiego 72,7 procent, w miastach od 20 do 100 tys. 67, 2 procent, w miastach do 20 tys. 65 procent, a na wsi 66,6 procent. Jeżeli chodzi o matematykę to średni wynik w największych miastach to 53, 2 procent, w mniejszych odpowiednio 49,9 procent i 47,8; a na wsi 48,7.

  WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO NA DOLNYM ŚLĄSKU  Średnie wyniki:
  • historia i WOS - 58 % punktów
  • język polski - 68 % punktów
  • przedmioty przyrodnicze - 51 % punktów
  • matematyka - 45 % punktów


  Języki obce (poziom podstawowy):
  • angielski – 67% punktów
  • niemiecki – 53% punktów
  • rosyjski 65% punktów
  • francuski – 69% punktów
  • hiszpański – 59% punktów
  • włoski – 72% punktów


  Języki obce (poziom rozszerzony):
  • angielski – 51% punktów
  • niemiecki – 36% punktów
  • rosyjski – 93% punktów
  • francuski – 60% punktów
  • hiszpański – 76% punktów
  • włoski – 83% punktów (do egzaminu przystąpiło 12 osób, w związku z czym nie jest on brany pod uwagę w poniższej analizie)


  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmm

   joe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Egzamin wskazał również umiejętności, które gimnazjaliści opanowali słabiej.... - I tu ogólny wniosek taki ze jest problem z samodzielnym, analitycznym mysleniem.... hmmm , chyba komus zalezy...rozwiń całość

   Egzamin wskazał również umiejętności, które gimnazjaliści opanowali słabiej.... - I tu ogólny wniosek taki ze jest problem z samodzielnym, analitycznym mysleniem.... hmmm , chyba komus zalezy zebysmy juz po prostu tania montownia zachodu pozostali ;) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to koszmarnie słabo!

   belfer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Mniej foteczek i dziubków do zdjęć by się przydało.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj, oj

   oJo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Niezbyt dobrze to wygląda.
   "Najlepiej wypadł język polski ..." - i tak gorzej niż w całym kraju. Już nie mówiąc o matematyce.
   "Nieco słabiej język angielski ..." - a tu niespodzianka, średnio...rozwiń całość

   Niezbyt dobrze to wygląda.
   "Najlepiej wypadł język polski ..." - i tak gorzej niż w całym kraju. Już nie mówiąc o matematyce.
   "Nieco słabiej język angielski ..." - a tu niespodzianka, średnio nieco lepiej niż w kraju.
   Osoba pisząca ten artykuł nie powinna poprzestawać tylko na samym wyniku, ale niech się trochę szerzej rozejrzy (np. wynik 50 przy średniej 70 to porażka, ale przy 30 to sukces).zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama