Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie Jagodno wciąż się rozbudowuje. Ile osób mieszka na tym osiedlu?

Bartosz Moch
Osiedle Jagodno, okolice ulicy Buforowej
Osiedle Jagodno, okolice ulicy Buforowej Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse
Wrocławskie Jagodno to jedno z najszybciej rozwijających się osiedli Wrocławia. Rozwój jest tak szybki, że nikt nie jest w stanie określić, ile osób faktycznie tam mieszka. - Jesteśmy świadomi tego, że ten teren wciąż się rozwija, ale dziś, według naszych danych na Jagodnie jest zaledwie ok. 4,5 tys. mieszkańców – mówi Małgorzata Szafran z Biura Prasowego Urzędu Miasta. – To dane dotyczące liczby osób zameldowanych, w rzeczywistości jest nas około 10 tys. – odpowiada Małgorzata Konieczna, Przewodnicząca Rady Osiedla Jagodno.

4,5 a może 10 tysięcy? Urzędnicy miejscy i przedstawiciele Rady Osiedla podają rozbieżne dane odnośnie zaludnienia osiedla Jagodno.

- Wiosną bieżącego roku zebraliśmy dane, od wszystkich deweloperów, którzy budują osiedla mieszkaniowe na Jagodnie, dotyczące liczby mieszkań już oddanych do użytku oraz będących w planach na kolejne lata. Następnie liczbę mieszkań mnożymy razy 3, zakładając że jest to średnia liczba osób, którzy żyją w mieszkaniach na naszym osiedlu. W Radzie Osiedla posiadamy przedstawicieli wszystkich wspólnot i każdy uważa, że jest to najbardziej wiarygodny sposób oceny rzeczywistej liczby mieszkańców – tłumaczy Konieczna.

Jagodno to jedna z najszybciej rozwijających się części Wrocławia pod względem mieszkaniowym. Deweloperzy coraz chętniej budują na tym terenie nowe osiedla, co skutkuje wciąż rosnącą liczbą mieszkańców.

- W perspektywie kolejnych 2,3 lat może tu mieszkać nawet 16 tys. ludzi – mówi Małgorzata Konieczna i dodaje: urząd miasta podaje 4,5 tys. mieszkańców, ale jest to liczba osób zameldowanych, a nie w rzeczywistości zamieszkujących nasze osiedle. Obowiązek meldunkowy w Polsce jest powszechnie niedopełniany przez obywateli. Przez to trudniej określa się ilość osób żyjących na osiedlach. - Z pewnością wpływ na małą liczbę osób zameldowanych na Jagodnie ma też fakt, że wiele mieszkań jest wykupywanych pod wynajem – kontynuuje Konieczna.

Kwestia liczby ludności Jagodna ma kluczowe znaczenie dla budowy linii tramwajowej, o której mówi się od wielu lat. Na wiosnę 2017 r. ma rozpocząć się przebudowa ulicy Buforowej, jednak stworzenia torowiska ten projekt nie przewiduje. - Obietnice tramwaju na Jagodno wyszły od miasta, a nie od mieszkańców. Teraz jedynie pragniemy realizacji tych zapowiedzi, a najczęściej w odpowiedzi słyszymy, że taki tramwaj jest nieopłacalną inwestycją, bo populacja musi być wielkości tej na Nowym Dworze. Tylko że my jesteśmy zupełnie innym osiedlem, niż obszary takie, jak Nowy Dwór czy Psie Pole – komentuje Przewodnicząca Rady Osiedla Jagodno.

Problem polega też na tym, że w innych kwestiach miasto nie stawia już argumentu zameldowania na pierwszym miejscu: - W przypadku ponoszenia opłat za śmieci, urzędnikom wystarczy deklaracja, ile osób żyje w mieszkaniu. Podobnie dzieje się w przypadku rozliczania PIT-u we Wrocławiu, do czego zachęca miasto. Wystarczy mieszkać we Wrocławiu, nie trzeba być zameldowanym. Widzimy tu pewną niekonsekwencję – dodaje Konieczna i zapewnia, że miasto doskonale zdaje sobie sprawę, ile naprawdę mieszkańców żyje na Jagodnie: - Urzędnicy wydają pozwolenia na budowę, a następnie miasto przyjmuje od mieszkańców opłaty za podatek od nieruchomości. Dodatkowo regularnie informujemy, że jest nas więcej, ale urzędnicy nie dopuszczają naszych argumentów.

- Realizując analizy planistyczne bazujemy na oficjalnych danych. Dane statystyczne, którymi posługuje się Urząd Miejski pochodzą z GUS i dotyczą osób przebywających w danym miejscu na pobyt stały i czasowy – odpowiada nam Szafran z Biura Prasowego UM. Urząd nie zgadza się również z innymi sposobami obliczania liczby mieszkańców przebywających na Jagodnie: - Pozwolenia na budowę nie są daną mierzalną, gdyż budowa może trwać rok, dwa a nawet i 10 lat. Do momentu meldunku nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, ile ostatecznie osób zamieszka w budynku. Natomiast podatki od nieruchomości są uiszczane przez osoby posiadające nieruchomość naliczaną według metrażu, a nie osób przebywających w danym lokalu – tłumaczy Małgorzata Szafran.

Zdaniem magistratu także w przypadku opłat za wywóz śmieci nie możemy wyciągać wniosków o liczbie mieszkańców, ponieważ w deklaracji osoba może wnosić o opłatę za śmieci w jednej gminie, a żyć w zupełnie innej i na odwrót, przez co liczba ta jest stale płynna.

Jagodno powstaje i rozwija się wzdłuż jednej ulicy, dlatego osiedle komunikacyjnie musi bazować na Buforowej. Z tego powodu jedną z największych szans na usprawnienie komunikacji w tym regionie wydaje się być nowa linia tramwajowa. Lokalna społeczność obawia się jednak, że losy tramwaju na Jagodno są zagrożone: - Boimy się, że za kilka lat, gdy możemy dojść do poziomu 30 tys. mieszkańców miasto znów powie, że zameldowanych jest przykładowo 10 tys. i to wciąż będzie mało. Liczymy jednak na zmianę stanowiska lokalnych władz, pragniemy rozsądnej debaty w tej sprawie – kończy Konieczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska