Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy studenci chcą podbić kosmos

Marcin Kaźmierczak
Arch. Doroty Budzyń
Koło naukowe Tribo zrzeszające studentów Politechniki Wrocławskiej zainteresowanych eksploracją kosmosu rozkręca swoją działalność. Po sukcesie projektu DREAM, w ramach którego wysłali w przestrzeń kosmiczną wiertarkę studenci zamierzają na poważnie zająć się eksploracją kosmosu. Do 2040 r. chcą przywieźć na ziemię co najmniej kilogram surowców z asteroid.

Koło naukowe Tribo zrzeszające studentów Politechniki Wrocławskiej zainteresowanych eksploracją kosmosu rozkręca swoją działalność. Po sukcesie projektu DREAM, w ramach którego wysłali w przestrzeń kosmiczną wiertarkę studenci zamierzają na poważnie zająć się eksploracją kosmosu. Do 2040 r. chcą przywieźć na ziemię co najmniej kilogram surowców z asteroid.

Kosmos pełen jest pierwiastków. Jak na razie są one jednak niedostępne dla człowieka. Kosmiczne wydobycie przybliżył nieco sukces projektu DREAM stworzonego przez studentów Politechniki Wrocławskiej zrzeszonych w kole naukowym Tribo. Młodzi inżynierowie przetestowali, w jakich warunkach będą musiały pracować kosmiczne wiertarki i co zrobić, by skutecznie wydobywać kosmiczne surowce.

– Chcieliśmy sprawdzić, gdzie podczas procesu wiercenia przedostają się drobinki. Po to, aby w przyszłości można było budować bardziej skomplikowaną aparaturę, która taki wyrobek mogłaby przechwytywać – mówi Dorota Budzyń, liderka projektu DREAM. – Jesteśmy w pełni zadowoleni z wyników. Projekt trwał półtora roku, więc podczas wystrzelenia wiertarki były duże nerwy, bo mieliśmy jedną szansę i wszystko musiało zadziałać. Na szczęście wszystko zadziałało – dodaje.

Wiele agencji kosmicznych pracuje nad systemami poboru próbek z asteroid czy choćby księżyca, a więc w warunkach braku lub bardzo niskiej grawitacji. To jednak wrocławscy studenci jako pierwsi na świecie zrobili tak dokładne testy i sprawdzili, jak zachowuje się urobek oraz jaką prędkość musi mieć wiertło, by wydobycie w kosmosie było osiągalne. Wiertarka stworzona w ramach projektu DREAM to także pierwszy przedmiot zbudowany przez wrocławskich studentów, który poleciał w kosmos.
– Teraz próbkę bada dr Piotr Kowalewski, opiekun naszego koła. Później będzie badane wiertło, bo musimy jeszcze sprawdzić, jak np. podczas wiercenia rozchodzi się ciepło i znaleźć wszystkie pozostałe różnice między wierceniem na ziemi a w warunkach mikrograwitacji – wyjaśnia Dorota Budzyń.

CZYTAJ TAKŻE: KOSMICZNY SUKCES STUDENTÓW AGH
Kraków. Ma 2,5 metra, waży 4,5 kilograma i może wznieść się na wysokość kilkudziesięciu kilometrów. Rakieta zbudowana przez studentów AGH ma w przyszłości umożliwić przeprowadzanie eksperymentów w przestrzeni kosmicznej. Studenci przetestowali ją na poligonie w Drawsku Pomorskim.
- Naszym celem jest sięganie oraz wyższych pułapów, a w konsekwencji przestrzeni kosmicznej. W tym roku planujemy osiągnąć pułap 10 kilometrów, a nasi następcy, za parę lat, być może przekroczą umowną linię kosmosu, czyli 100 km – tłumaczy Karol Horosin z AGH Space Systems.

Studenci nie osiadają jednak na laurach i stawiają sobie dalekosiężne i śmiałe plany. Projekt ma być w pełni wrocławski Do 2040 r. razem z dwoma wrocławskimi start-upami: Space is more i Kell Ideas, chcą wydobyć na asteroidzie i przewieźć na ziemię co najmniej kilogram rzadkich pierwiastków.
– Uważam, że kosmiczne wydobycie to niezaprzeczalnie nasza przyszłość. Przecież, gdy ludzie kolonizowali różne lądy to nie zawsze wozili wszystko ze sobą. Podobnie jest z kosmosem. Nauczyliśmy się, jak tam się dostać, ale w pewnym momencie trzeba będzie nauczyć się i zacząć korzystać z tego, co zastaniemy na miejscu. Choćby księżycowy regolit (warstwa luźnej skały pokrywającej planetę - przyp. red.) może okazać się potrzebny do budowy budynków na księżycu. Same asteroidy są z kolei niezwykle bogatym źródłem tzw. pierwiastków ziem rzadkich, które występują tam w dużych ilościach, a do tego w czystej postaci i nie wymagają dodatkowej przeróbki - zauważa Budzyń.

Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie kontynuacja badań nad wierceniem i pobieraniem próbek.
- Nawiązaliśmy już współpracę z Głównym Instytutem Górnictwa. Pracujemy nad badaniem systemów poboru urobku w próżni i przy niskiej grawitacji. Tym razem jednak nie będziemy wysyłać niczego w kosmos. W Bremie w Niemczech istnieje specjalna wieża zrzutowa, czyli komora próżniowa, w której podczas zrzutu przez 9 sekund panuje stan mikrograwitacji. To zadanie dużo tańsze, a poza tym będziemy mogli zrzucić naszą wiertarkę kilka razy i w krótkim czasie sprawdzić kilka różnych wariantów ustawień. Te badania chcemy przeprowadzić już w przyszłym roku - zapowiada liderka projektu DREAM.

Wrocławianie chcą również zbudować satelitę i pracować nad sensorami badającymi zjawiska zachodzące w kosmosie.
- Wcześniej, przed wydobyciem na asteroidzie będziemy musieli przecież przeskanować ją pod kątem składu i opłacalności ewentualnego wydobycia. Chcielibyśmy już ok. 2020 r. wystrzelić pierwszego satelitę na orbitę - zdradza Dorota Budzyń.

Koszt całego projektu szacują na pół miliarda złotych. Mają jednak pomysł, skąd wziąć pieniądze.
- Staramy się o środki z Europejskiej Agencji Kosmicznej i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Szukamy też inwestorów i sami chcemy zarabiać na poszczególnych projektach. Po to też będzie potrzebna największa ilość satelitów. Opracowujemy bardzo innowacyjny sensor. Jego zastosowanie widzimy w aplikacjach lotniczych i dronach. Jeśli uda nam się go stworzyć to będziemy go wynajmować. To samo zresztą dotyczy satelitów czy zdjęć satelitarnych. To też będzie ważne źródło finansowania - mówi Budzyń.

Czy jesteśmy świadkami wrocławskich gwiezdnych wojen? Przypomnijmy, że inna wrocławska firma - SatRevolution w ciągu niespełna roku planuje wystrzelić na orbitę okołoziemską trzy satelity, a w przyszłości prowadzić komercyjne loty.
- Nie prowadzimy otwartego wyścigu, ale wychodzi na to, że pomyśleliśmy o podobnych rzeczach w tym samym czasie. To jednak powinno wyjść z korzyścią nam wszystkim - puentuje Dorota Budzyń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocławscy studenci chcą podbić kosmos - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska